Jump to content

Audi Q7 - V12 TDI


bamse
 Share

Postare recomandată

Nu demult am auzit de aceasta motorizare la Q7, nu imi imaginam pe atunci ca vor umbla si la aspect. Se pare ca domnii de la Audi au luat in serios lansarea V12-ului diesel. Pe langa cifre care nu trebuie deloc trecute cu vederea:

- cuplu maxim 1.000 Nm disponibil intre 1750 si 3000 rpm

- 500 CP

- 0-100 km/h in 5,5 secunde (limitata la 250 km/h)

- consum mediu declarat de 11.9L/100km (norma EURO 5)

... se poate adauga si un aspect putin modificat cu un look mai "race" si un interior mai rafinat.

Motorul V12 TDI aduce aminte de motorul care propulseaza masina de curse R10 Le Mans - acesta catapulteaza performantele lui Audi Q7 in randul masinilor sport de top. Masina sprinteaza de la 0 la 100 km/h in numai 5,5 secunde, oferind o viteza de top limitata electronic la 250 km/h. Cuplul maxim este disponibil la numai 1.750 rpm.

Motorul diesel de inalta performanta, care ofera primul sistem Common Rail Bosch cu presiune de 2.000 bari, ii da performantului SUV Audi rezerve de putere in orice situatie. Sunetul impresionant al noului Audi este oferit de sistemul ultramodern cu injectie de tip piezo. Propulsorul V12 TDI transmite aceasta putere catre sistemul de tractiune integrala permanenta quattro prin intermediul unei cutii automate tiptronic cu sase trepte.

Desi motorul V12 TDI apartine familiei de motoare in V de la Audi, acest model ofera un unghi special al cilindrilor, de 60 de grade - perfect pentru acest motor. Pe langa blocul motor usor si foarte rezistent, un alt element important este noul sistem de distributie. Acesta include doua pompe noi, de inalta presiune, ale sistemului de injectie common rail.

Presiunea de pana la 2.000 bari este pastrata prin intermediul celor 12 injectoare de tip piezo - o alta reusita tehnologica. Atat performanta, cat si eficienta sunt optimizate de aceasta presiune mare de injectie, in timp ce finetea de functionare ramane excelenta. Emisiile de noxe sunt, de asemenea, reduse. Motorul V12 TDI bi-turbo indeplineste conditiile impuse de normele Euro 5, care vor fi introduse in 2010. Consumul de combustibil este de numai 11,9 litri la 100 km. Prin intermediul performantului motor cu 12 cilindri si tehnologie TDI, pionierii de la Audi au deschis noi orizonturi in lumea motoarelor.

post-11233-1190137181_thumb.jpg

post-11233-1190137288_thumb.jpg

post-11233-1190137292_thumb.jpg

post-11233-1190137299_thumb.jpg

post-11233-1190137306_thumb.jpg

post-11233-1190137310_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa intelegem ca acest vis va iesi in serie (limitata presupun) ? Se stie cumva cand ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 2008 se pare, asa se aude pe la colturi... :somnmare: si nu este un vis, uite ca este realitate. Pote il vedem la SIAB anul asta.

Si ca sa plangem la noapte, putem privi filmuletul

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci,daca o anumita persoana e la curent cu modelul asta,colegii de la vanzari vor avea cosmare cu vindutul unuia,dupa3-6 luni de folosintza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sigur ce face G-TRONIC ala, am o idee, insa pana nu stiu sigur nu ma pronunt. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Arata super bine, atat la interior cat si la exterior. Totusi, ma framanta o intrebare: se observa in bara din fata luminile LED pentru zi. Dar apar montate si in bara din spate niste LED-uri asemanatoare si ma intrebam ce rol au. Evident, stopuri nu sunt (al treilea stop e incadrat in eleron)..

Later Edit: Scuze, abia acum am vazut link-ul cu filmuletul de pe youtube. M-am lamurit cum sta treaba. O treime din el se aprinde rosu, o treime alb iar celalta treime nu aparea aprinsa in prezentare.. :)

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

:Bamse ai aflat ce face G-tronic-ul acela?? Ca eu unul mor de curiozitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

G-tronic din cate am inteles este numele dat transmisiei automate cu 7 rapoarte ...

Alte poze ...

post-11233-1210008342_thumb.jpg

post-11233-1210008349_thumb.jpg

post-11233-1210008356_thumb.jpg

post-11233-1210008364_thumb.jpg

post-11233-1210008374_thumb.jpg

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu eram prea mare fan al Q7 -ului (mai mult imi placea Touareg) dar masinuta asta ma facut sa ma razgandesc.E superba si combinatia de culori..... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie careva va aparea editie limitata sau va fie de serie .

Ca Q7-le asta este 2 in 1 daca scoti limitarea aia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

stie cineva daca a iesit pe piata aceasta motorizare pe Q7 .. si daca se poate sa faca rost de un VIN.

multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din septembrie se va produce Q7 cu motorul V12

Cod motor: CCG

Putere: 368 kW/500 CP

Capacitate cilindrica: 6 litri :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos, totul la superlativ.

Banuiesc ca in pozele de mai sus este prezentat un prototip, iar interiorul in varianta standard va arata mult mai cuminte pentru ca mie mi se pare prea luxos, masina devenind exclusiv de business.Asteptam si o varianta mai familiara chiar daca motorul are 500cp:)

Parca am citit pe undeva ca acest motor in viitor va echipa si alte masini, aveti idee despre ce masini este vorba?

post-15613-1219644886_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off-topic: R8 este pentru moment singura masina care va folosi acest motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

revin .. rog cei care pot face rost .. de un VIN .. are nevoie un amic sa isi comande barile .. merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

deja au inceput sa apara pe strada :)

in bucuresti se poate vedea unul alb cu B - XX - CBF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in Iasi sunt 2 albe de mai bine de 2-3 luni :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!