Jump to content

Ambreiaj la AXR


Al3X_G4
 Share

Postare recomandată

Salutare. Am inteles Ca la AXR este o problema cu ambreiajul daca ii fac cip. MA gandeam eu . . :P daca iau un ambreiaj de la ARL pot sa duc din chip masina la 140 cp si fara sa am probleme de patinarE? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat si eu de chip (eu am ATD). Poti sa ii faci un chip "cuminte" la 127-130 CP max cu ambreajul stoc, ca sa nu ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu auzisem ca sunt probleme cu ambreiajul la axr si la atd nu.... cine stie ce o fii pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am cetit eu pe forum, ATD e cu probleme la cip (m-am interesat pentru mine). Insa, eu tocmai am schimbat ambreiajul si m-a ajuns la un pret rezonabil (8 mil). Asadar, din ce am cetit pe aici se poate face un upgrade la putere insa in limite rezonabile. Daca e vorba numai de cip - fara injectoare shimbate si alte chestii hardware atunci e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si sa faca asa mare diferenta 12 mm ? ma refer ca arl are 150 cp si il duci in 180 si tot nu ai probleme....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru BOGDAN

frate cum a costat la tine un ambreiaj 8 mil cand eu am dat 2350 numai pisele (volant, PLACA PRESIUNE, DISC , RULMENT), piesele sunt originale, am gasit si valeo la 1350, dar am optat pentru cele originale, in plus manopera la particular 150 eur.

Problema a inceput de la saracia de volant care a inceput sa bata se auzea un pacanit cand motorul meregea in gol , cand apasai ambreiajul nu se mai auzea, am lasat o zi doua o luna dua si a distrus totul inauntru, asa ca luati aminte si invatati din greseli , cand se aude asa ceva mergeti repede la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
frate cum a costat la tine un ambreiaj 8 mil

Se refera probabil doar la placa presiune + disc + rulment .

Problema a inceput de la saracia de volanta care a inceput sa bata se auzea un pacanit cand motorul meregea in gol , cand apasai ambreiajul nu se mai auzea, am lasat o zi doua o luna dua si a distrus totul inauntru, asa ca luati aminte si invatati din greseli , cand se aude asa ceva mergeti repede la service.

Ce intelegi prin totul inauntru ? Poti detalia ?

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambreiaj inseamna kit de ambreiaj - fara volant, si pe mine m-a costat 4.8 mil.

:RO flag:

plus manopera, normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce inseamna totul inauntru?

volant se zgaltaia din toate inchieturile, placa de presiune era fisurata in 3 locuri, discul sincer inca mai mergea putin, rulmentul mai avea putin si ramanea fara bile, nustiu daca cineva a vazut o volant de diesel desfacuta eu am avut ocazia toate scocurile sunt preleuate de volant si nu de disc cum era obisnuit la benzinare , acolo era cea mai mare problema la mine.

ce marca sunt pisela care le-ai cumparat tu de te-a costat atat de putin?

mentionez ca cele care le-am montat pe masina mea sunt sasch(nustiu daca am scris corect scuze)

pentru acesta operatiune cat te-a costat manopera(fara sa schimbi volant)

o zi buna baieti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
...

Problema a inceput de la saracia de volant care a inceput sa bata se auzea un pacanit cand motorul meregea in gol , cand apasai ambreiajul nu se mai auzea, am lasat o zi doua o luna dua si a distrus totul inauntru, asa ca luati aminte si invatati din greseli , cand se aude asa ceva mergeti repede la service.

Mie imi face galagie de cand mi-am pus ambreiaj nou. (cel putin am platit ambreiaj nou)

La service au bagat vrajeala ca asa se aude, din cutie, are uzura, bla bla, dar ambreiajul face galagie cand se invarte in gol (cum ai zis tu), si cand calc ambreiaju nu se mai aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur nu ti-au schimbat volant, asta daca ai intetinat sa o schimbi, ptr motoarele diesel, volantele sunt un pic mai diferite ptr ca pe volant sunt amplasate arcurile de preluare a socului, nu te gandi ca seamana cu cele de pe discul de la dacie, sunt total diferite, s-ar pute atotusi sa mai fie si din cutie si anume rulmentii de la trenul mobil dar cam putin probabil, daca esti din buc sau din apropiere, contacteazama si te trimit la un doctor in gama vw, lucreaza la midocar dar si particular , bine la alte preturi dar o sa fii multumit,orice face stai langa el ba mai mult iti ofera si scaun sa-l asisti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine opteaza pentru piese originale, daca are piese originale pe masina poate opta pentru "piesa la schimb" si pretul va fi pe la jumatate. Eu am ARL, iar la mine kitul ambreiaj este 250ron (cu piesa la schimb) adica disc, placa, rulment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

eu am golf cu motor ATD, cipuit undeva pe la 115 CP...insa, dupa ceva timp mi-a picat ambreiajul, si l-am schimbat cu unul sport, marca SPEC (din america), cumparat dupa ce am conversat pe mail cu respectivii americani. Pretul, cu tot cu vama, inclusiv transport de la aeroport acasa (ploiesti) a fost undeva in jur la 2400 ron (am avut si un discount de 180$) pt kit complet(kitul avea volant, disc si rulment). Deocamdata (dupa aprox 10000km) sunt f multumit de el, se simte diferenta (cupleaza in scurt, nu patineaza deloc la un regim de condus f sportiv ,(eu mi-am luat stage 2, din specificatiile lui ei spun ca "tine" pana la 385 nm) asa ca il recomand cu caldura. Ca sa va lamuriti mai bine, uitati adresa web http://www.specclutch.com/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Eu ce nu inteleg. De ce schimbati toti si volant? :vaidecapulmeu: . Cand se duce ambreiajul nu e nevoie de schimbarea volantei daca nu sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar ma repet.

volant nu e o piesa fixa fara alte subansambluri, cum era la batrana dacie,la gama vw si in special la diesel, volant absoarbe socurile de cuplare intre motor si cutie si drept urmare, se uzeaza mai repede decat una obisnuita, iar in momentul cand se uzeaza, se aud batai regulate, si uneori trepideaza dand un discomfort foarte accentuat.

Nu te gandi ca se toceste ca un disc de frana, materialul e de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur nu ti-au schimbat volant, asta daca ai intentionat sa o schimbi

Merci. Deci banuiesti ca volant ar fi? Pe garantia care mi-au dat-o au scris ca au schimbat "kit ambreiaj", nu cred ca include volant. Ieri mai auzeam si batai cand schimbam treptele mici si era ambreiajul pe la jumate.

Sunt din TM, nu din Bucuresti.

Reason for edit: Te rog nu mai cita tot mesajul anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. De aia sunt atat de multe vw care se plang de volant. Dar mi se pare scump. Eu am vazut cu volant si kit ambreiaj original pentru un passat din 2001= 23 milioane cu tot cu montaj.

Aici vb. de piese originale si nu ambreiaj sport si volant usurata cum si-a luat marph, ca aia e alta mancare de peste. :)

Modificat de vladpo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta ar raspunde si colegului Vlad. Acum se vede motivul pentru care se schimba si volant, pe langa ambreiaj. Kit-ul ambreiaj poate include si rulmentul hidraulic, si este bine sa intrebi inainte. Poate ca sunt componente care 'mai tin' nitel... dar, oameni buni, chiar merita sa tragi inca 10k km de niste fiare care rezista 100k - 200k km? Nu dai acum 150 Euro pentru a schimba tot, dai de doua ori, oricum trebuie desfacut tot. Masina mea are peste 215k km si nu stiu cat mai rezista ambreiajul/volant. Oricum, nu sunt chestii care se schimba 'preventiv', ca uleiul, de exemplu, ci cand pica...

LE: Vladpo, scriam in acelasi timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

vladpo , la G4 o volanta DMF , OEM e undeva pe la 2000 lei .

Pretul depinde mult de vanzator dar se invarte intre 1600 si 2000 lei .

Doar volanta ! Si vorbesc de Sachs , nu Luk sau Valeo care-s mai scumpe . :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru lamuriri. Deh daca sunt benzinar nu ma lovesc de probleme din astea. :angry:

Acum am inteles sistemul care e la diesel si la care volant e o piesa care se inlocuieste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine opteaza pentru piese originale, daca are piese originale pe masina poate opta pentru "piesa la schimb" si pretul va fi pe la jumatate. Eu am ARL, iar la mine kitul ambreiaj este 250ron (cu piesa la schimb) adica disc, placa, rulment.

la piesa la schimb poti sa dai si volant daca vrei sa o schimbi si pe asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vladpo.....nu te lovesti de volant etc...dar se poate sparge cutia ca la mmneg daca stiu bine . Sau poate nu ai cutia din aceeasi serie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alextz - hehe...da, dar asta e un defect de fabricatie, nu un consumabil. Si da am din aceeasi serie cutia si m-am dus repejor la service si am schimbat boltul minune. Acum am scapat de spargerea cutiei. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!