Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

O fi scriind, dar ochii mei au obosit dupa o zi de ecrane de calculator :D

Pai atunci omul sa se uite daca are OUTSIDE pe exterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@covalcea:Ce fel de zgomot fac anvelopele? Daca e ca si zgomotul de rulment sau un fel de huruit si gumele au fost montate corect je jante,atunci e posibil sa fie de la imperechere;adica sa-ti fi pus una de pe fata si una de pe spate fata de montajul anterior,zgomotul putand proveni de la uzura inegala. Asta e o posibilitate,mie mi s-a intamplat o data.Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz! Mergi linistit, nu se uita nimeni la dimensiunea anvelopelor atunci cand faci ITP-ul.

GRESIT !!! acu o luna am fost la ITP si nu mi-a dat verificarea pt ca nu aveam cauciucurile de pe maisna trecute in talon. Drum la reprezentanta unde mi s-a dat o hartie cu marimile de cauciucuri pt masina mea , apoi ... surpriza... nu apare marimea ce o am eu. Inapoi la ITP si raspunsul schimba cauciucurile...

Noroc ca la noi se rezolva treburile altfel :( , dar mi-a zis sa le schimb :(

Asta e...m-a mai pus si pe drumuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Curioasa treaba...La Dunlop Sport SP1, intr-adevar pe anvelopa este scris "OUTSIDE"-deci clar ca nu aveau cum sa fie puse altfel decat de un chior( sau un novice). RFT-uri nu sunt, deci nu poti da vina pe asta. Echilibrarea jantelor ai facut-o cum trebuie? Este posibil ca una dintre anvelopele montate pe puntea motoare sa fie stramba, ori anvelopa ori una dintre jante. Daca nu este de la roti, mergi la un service pt verificarea rulmentilor, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti, sa raspund in sens invers:

- @fantozzi007, la tipul asta de anvelopa nu ai cum sa o pui altfel, ar insemna sa pui *outside* pe interior, deci pica varianta asta; jantele sunt noi, sunt echilibrate, cauciucurile mai mult de 15000 de km nu sunt rulate (si acesti km facuti pe distante scurte, adica cauciucurile au cam 1,6 luni); de la rulmenti sau altceva la roti nu e , am facut o revizie inainte de a pune rotile astea de vara;

- @ch33sus, nu e rulment, am spus mai sus, zgomotul e altfel, intradevar s-ar putea sa fie imperecheate altfel, dar mentionez ca uzura anvelopelor nu difera foarte mult de la una la alta; dar ramane sa analizez problema,

- @clau_75 si @overseas, anvelopa nu are scris pe ea "rotation" si nici vreo sageata, deci nu are un sens ca cele cu profil in "v"; poza intradevara asta e , si in stanga jos la poza e semnul D (apropo, stiam ca vine de la Dunlop) cu sageata, si ma gandeam ca asa trebuie sa se roteasca roata, conform sagetii, dar cum am spus, pe o parte e bine, dar pe alta, nu,

o sa merg zilele astea si la alt service de roti sa vad ce zic si ei. M-am tot uitat si dupa galme dar nu am gasit nimic.

va tin la curent cu ce am facut si multumesc pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'colvalcea'

Salut

Exact ca la tine am patit si eu in sensul ca imi faceau zgomot doar pana la 50 Km/ora.

De vina este cauciucul si ca sa-ti dai seama ce are sa dai cu mana pe suprafata de rulare a cauciucului si vei observa ca partea interioara este uzata in forma de "dinte de fierastrau" (la mine doar cele de pe spate).

Singura solutie este sa-ti faci unghiul de fuga si "caderea pe puntea de spate" ( vei vedea ca este dereglata).

Dupa aceasta operatiune, cauciucurile vor mai face zgomot la rulare pana se uniformizeaza suprafata de rulare.

Eu din astea am avut: http://www.autoreview.ru/archive/2006/06/t...0/14pirelli.jpg si dupa ce le-am schimbat ( motivul: erau uzate pe interior dupa 50.000 km.). Acum folosesc d'astea: http://www.autoneumaticos.es/images/ventus...k105%5B1%5D.gif si sunt super bune.

Numai bine!

Si apropo de anvelopa asta: http://www.tirerack.com/images/tires/dunlo...1_dsst_1000.jpg un prieten si le-a dat jos de pe masina fiindca faceau zgomot ( din acelas motiv)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

masina mea a venit cu jante de aliaj si rezerva de tabla. Asa am cerut.

Acum as vrea sa mai cumpar 3 jante de tabla si poate ar fi bine :dry:

sa aiba aceleasi dimensiuni cu rezerva. Nu am vazut insa prin forum

dimensiunile 7Jx16H2 ET45 si ce am vazut la alte dimensiuni,

cum ar fi 6,5J ET42 au 5 gauri plus una mai mica de ghidaj.

Rezerva mea nu are gaura de ghidaj.

As putea pune oare anvelope de 205x55x16 de iarna

(in loc de 215x55x16, cum a venit echipata rezerva)?

Intreb si eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezerva este 7J ET 45 ca sa fie la fel cu jantele de aliaj. Standardul la Passat la jante de tabla este 6,5J. Nu este nici o problema sa pui cauciucuri 205 pe table 7J. Daca te intereseaza iti pot da eu o janta tabla 7J ET 45 ca sa faci doua. Si eu am cautat si n-am gasit decat noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'colvalcea'

Salut

Exact ca la tine am patit si eu in sensul ca imi faceau zgomot doar pana la 50 Km/ora.

De vina este cauciucul si ca sa-ti dai seama ce are sa dai cu mana pe suprafata de rulare a cauciucului si vei observa ca partea interioara este uzata in forma de "dinte de fierastrau" (la mine doar cele de pe spate).

Singura solutie este sa-ti faci unghiul de fuga si "caderea pe puntea de spate" ( vei vedea ca este dereglata).

Dupa aceasta operatiune, cauciucurile vor mai face zgomot la rulare pana se uniformizeaza suprafata de rulare.

@ceunic, multumesc, tind sa cred ca asta e, maine ma duc sa fac unghiul de fuga si va tin la curent.

mi-au mai zis unii ca ar fi prea umflate cauciucurile, oricum maine verific si presiunea, desi eu nu cred ca de la asta ar fi zgomotul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat (dar nu de tot).

aveam presiunea diferita in roti, pe fata aveam 3,2 iar la celelalte 2,7 2,9 si 2,4. Cred ca asa au fost umflate de cand am pus jantele astea noi.

oricum, nu mai fac zgomotul acela; au revenit la normal, de fapt exact cum faceau anul trecut. O sa trec totusi si pe la service sa vad care e treaba cu unghiul de fuga, cei care mi-au verificat presiunea au zis ca nu e nevoie, insa o sa merg si la altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Exact ca la tine am patit si eu in sensul ca imi faceau zgomot doar pana la 50 Km/ora.

De vina este cauciucul si ca sa-ti dai seama ce are sa dai cu mana pe suprafata de rulare a cauciucului si vei observa ca partea interioara este uzata in forma de "dinte de fierastrau" (la mine doar cele de pe spate)...

Adevarat, eu in toamna am mers de 4 ori la service dealer-ului, cu care ma stiu f.bine, de i-am innebunit ca aud batai si ca sigur e ori bucsa, ori rulment ori mama draq... Au testat-o, verificat-o si mi-au zis ca nu are nimic, doar caci cauciucurile mele la 30,000km au "dinti de fierastrau", de de aia huruie. :blink:

Mi-au dat in probe in set nou de jante&cauciucuri de iarna si surpriza...masina nu mai facea zgomote. :ceuameni:

Asa ca daca tot nu aveam cauciucuri de iarna, le-am cumparat pe alea si am circulat cu ele pana acum 2 sapt. cand am repus cauciucurile cu probleme... Mai merg vara asta cu ele si le arunc, ca ma exaspereaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

masina mea a venit cu jante de aliaj si rezerva de tabla. Asa am cerut.

Acum as vrea sa mai cumpar 3 jante de tabla si poate ar fi bine :ceuameni:

sa aiba aceleasi dimensiuni cu rezerva. Nu am vazut insa prin forum

dimensiunile 7Jx16H2 ET45 si ce am vazut la alte dimensiuni,

cum ar fi 6,5J ET42 au 5 gauri plus una mai mica de ghidaj.

Rezerva mea nu are gaura de ghidaj.

As putea pune oare anvelope de 205x55x16 de iarna

(in loc de 215x55x16, cum a venit echipata rezerva)?

Intreb si eu...

Merge sa pui 205/55/16, eu am pus de iarna si au mers bine! Daca vrei 2 jante de tabla da PM!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ca daca tot nu aveam cauciucuri de iarna, le-am cumparat pe alea si am circulat cu ele pana acum 2 sapt. cand am repus cauciucurile cu probleme... Mai merg vara asta cu ele si le arunc, ca ma exaspereaza...

Salut

Ca sa nu-ti mai faca zgomot incearca sa pilesti acei "dinti" cu un polizor unghiular ( sa nu radeti :Driver: da asa am facut eu fiindca erau gumele destul de bune si imi parea rau de ele).

Dupa aceasta operatie vei vedea ca nu se mai aude acel zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau un sfat. Am acum jantele de aliaj de 16 cu gumele de iarna... Intrebarea: merita sa investesc in niste jante de 17 sau de 18 impreuna cu niste cauciucuri de vara sau sa iau doar cauciucuri pt 16. Va intreb in sensul stabilitatii si al imbunatatirii stabilitatii la viteze f. mari. Nu ma intereseaza asa mult esteticul ci mai mult stabilitatea si cum sta pe drum... Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 17 sau 18 e mai stabila, dar o sa simti fiecare crapatura in asfalt! poti sa iti mai iei niste cauciucuri gen 215, 225/50/16 poate te ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul intreaba de jante de 17 pt viteze foarte mari. Nu merita mai mari de 17 ca te complici. Eu am 17 din fabrica (235/45/17) si e super ok. Desi nu la viteza te ajuta, ci la viraje (zic eu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu zic la fel, pe 17 sau 18 jantele, precum si cauciucurile, te ajuta in viraje, nu la viteza, precum sti de la biciclete ;) cauciucurile mai subtiri sunt mai bune pentru viteza mai mare.

eu recomand sa iti iei niste jante pe 16(se gasesc modele foarte frumoase) cu cauciucuri aferente si vei fi multumit, cu cat jantele sunt mai mari, pentru drumurile din romania, cu atat apar probleme (mai ales daca nu ai unele solide).

si inca ceva, sa-ti faci set de cauciucuri de iarna si de vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta proprie (din pacate) va spun ca jantele aftermarket normale sunt departe de calitatea OEM. Totusi daca luati jante aftermarket de vara s-ar putea sa tina, pe ale mele le-a omorat iarna cu solutiile sau sarea aia nasoala.

E si normal ca niste jante no name la 300-400 ron nu au cum sa fie de calitatea jantelor OEM care costa de 3-4 ori mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat si eu cauciucuriile, si de la 120-130 km/h imi tremura volanul...(SPECIFIC ca n-am echilibrat rotiile) sa fie de la asta? Astept pareri multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles. Este obligatorie echilibrarea rotii dupa ce schimbi cauciucul. O echilibrezi chiar si dupa ce faci o pana, pentru ca la vulcanizare nu-l va monta exact in aceeasi pozitie. Nu merge asa - risti sa strici directia masinii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucurile trebuie echilibrate intotdeauna la montarea pe janta! Mai ales ca la ce drumuri avem noi acest lucru e necesar cam la 2, 3 luni, macar. Am patit de nenumarate ori sa imi sara un plumb, sau pur si simplu sa se mai lase, sa se mai aseze anvelopa si sa fie nevoie de o noua echilibrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de tot de pareri, zilele astea o sa ma duc sa fac lucrul asta si revin cu vesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca atunci cand pui cauciucuri noi se recomanda intai sa mergi cu ele ne-echilibrate cca 300 km sa se aseze, dupa care se face echilibrarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Gresit. Se reface echilibrarea dupa un anumit nr. de km, echilibrare care a fost facuta in prealabil la momentul montarii pe jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!