Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

3 hours ago, identitate78 said:

Iar in legatura cu Rusia vs alte tari no comment. Vorbesc unii doar ca sa se afle in treaba.

De acord.

E a doua iarna cu Nokian WRD4 ...nu am avut deloc probleme cu el, sunt chiar multumit. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat cu 240 lei bucata 225 40 18 Sebring 4 buc am facut aproape 1000 km si autostrada si zapada foarte ok fara zgomote sau alte chestii.Si la franare foarte ok fiecare pune ce poate si dupa buget.Pe vara am tot dimensiunea asta 2 bucati noi Dayton si 2 Nexen foarte multumit si de acestea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, vreau sa imi cumpar anvelope de vara 235/40/ 18

Si am gasit doua modele, as vrea si eu niste pareri daca se poate.

Nexen n fera su4

http://www.anvelope-autobon.ro/anvelope-nexen/n-fera-su4-xl/235-40-r18-18976-ranforsat/

Si Nokian ZG2. Care ar fi mai bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Nu stiu cat va fi de utila informatia, dar mentionez ca am omologate urmatoarele dimensiuni:

Vara --> 205/55 R16 91H 

              215/55 R16 93H

              235/45 R117 94H

Iarna --> 205/50 R17 93H M+S

Eu merg pe 205/55 R16 91H-94H pentru ambele sezoane... de vreo 11 ani :) 

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

Ieri in sfarsit am reusit sa incalt masina  cu 4 anvelope 205 55 16 H GOODYEAR ULTRAGRIP 9 dot 4316.Mers cu ele 100 km prima impresie foarte silentioase, astept sa fac 500 km după pot spune cum se comporta pe polei zăpadă. Sper sa fie o alegere buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, svg_gabriel10 said:

Va salut. Nu stiu cat va fi de utila informatia, dar mentionez ca am omologate urmatoarele dimensiuni:

Vara --> 205/55 R16 91H 

              215/55 R16 93H

              235/45 R117 94H

Iarna --> 205/50 R17 93H M+S

Eu merg pe 205/55 R16 91H-94H pentru ambele sezoane... de vreo 11 ani :) 

Banuiesc ca ai gresit ceva la dimensiunea de iarna, deoarece nu ai cum sa ai scrisa dimensiunea aia pe capacul la rezervor!

23 minutes ago, T.R.C. PASSAT 2006 said:

Ieri in sfarsit am reusit sa incalt masina  cu 4 anvelope 205 55 16 H GOODYEAR ULTRAGRIP 9 dot 4316.Mers cu ele 100 km prima impresie foarte silentioase, astept sa fac 500 km după pot spune cum se comporta pe polei zăpadă. Sper sa fie o alegere buna.

De ce nu 215/55 R16 pe iarna?

Eu am tot 205/55/R16, si imi pare rau ca nu am luat 215/55 R16

In primul rand 215/55 R16 sunt mai inalte in balon, si sunt si mai late, deci un plus la aderenta pe zapada!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@xDaniel Nu cred ca poti compara Nexen cu Nokian. Chiar daca, Nokian sunt cunoscuti si foarte buni in avelope de iarna, mai putin pentru cele de vara. 

Daca e musai de ales dintre cele doua eu as merge clar pe Nokian.

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

Am aceasta dimensiune de 7 ani si nici o problema.Vara da merita. Masina o folosesc putin maxim 1000km pe luna.

Am plătit 350 lei pe anvelope montaj inclus, 215 55 16 cred ca e 500 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 5000 km făcuți cu anvelope de iarna Continental ts860 205/55/16 ma declar foarte mulțumit . Sunt silențioase si pe zapada își fac treaba cu brio .Avand si 4Motion nu am ramas înzăpezit pe nicăieri . Cumnatul meu a pus Nokian wrd3 aceeasi măsura si nu este deloc incantat . Pe zapada sunt ok dar pe strada umeda nu ai control,aluneca si sunt foarte zgomotoase. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Povesti vanatoresti. Le-a pus noi? toti care au luat wr d3 au zis ca sunt la fel de silentioase ca si anvelopele de vara. Acu vi tu si povestesti de cineva din departari ca-s zgomotoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian_nicolae1970

Nokian WR D4 de un an de zile. Foarte, foarte multumit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conti sunt bune. Cat sunt de bune in raport cu Nokian (D3/D4, A4) - nu ma pot pronunta, nu am testat / vazut la lucru TS-uri.

Dar la momentul actual, ca si anvelope de iarna, pe o masina de o anumita valoare (adica nu pe orice masina de cateva mii de eur ca nu are rost financiar, respectivele anvelope sunt scumpe), nu as lua altceva in afara de Nokian D4/A4 sau Conti TS 850/860

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost noi nouțe cu Dot August 2016 , acum au 4000 km . Am plecat amândoi din Italia spre romania in Decembrie si pe drum se plângea ca sunt zgomotoase peste 120-130km/h . In rest pe strada umeda trebuie sa-l cred pe cuvânt pt ca nu am de unde sa stiu . Doar cu zăpezile astea care au fost mi-a spus ca sunt ok . Poate ca Nokian wr d4 au altfel de compoziție , fiind mai moi sau ce stiu eU. Oricum jos pălăria pt Continemtal ts860 ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/3/2016 at 8:55 PM, duduratoy said:

Eu am Nokian de 3 ani, nu sunt de loc multumit de ele, mai mult, un prieten si un var au nokian diferite profile si nici ei nu sunt multumiti de elede loc!

In concluzie parerea mea e sa uiti de Nokian!

Tata are o masina, face 50.000 km pe an, e la al treilea set de Continental TS 850 si anul asta sia cumparat Continental TS 860

Deci in concluzie, anvelopele Continental fac toti banii!

Nu sunt si nici o data nu au fost zgomotoase!

 

13 hours ago, deenman said:

Povesti vanatoresti. Le-a pus noi? toti care au luat wr d3 au zis ca sunt la fel de silentioase ca si anvelopele de vara. Acu vi tu si povestesti de cineva din departari ca-s zgomotoase.

Cum spuneam mai sus, eu am Nokian!

Cand auziti ca anvelopele Nokian sunt mai slabe decat anvelopele Continental, le tineti asa tare partea si va aprindeti, de parca ati fi actionari la Nokian!

Modificat de duduratoy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 3 prieteni si 4 veri care folosec iarna numai Nokian.

Unul din ei are raba si unul tractor universal u650....

Fiecare marca si model de cauciuc are clientul si segmentul lui de piata.

Am WR D3 NOI pe masina,fâşie pe asfalt ...liniste totala,pe zapada sunt foarte ok,mananca zapada...am iesit cu masina din parcare pana in momentul cand am ramas suspendat si am apelat la lopata.

Acum depinde si de cerintele posesorului,daca vrei sa faci Raliul Finlandei cu cauciucuri de serie...nu prea se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa vorbiti clar si exact, ca altfel iese o ciorba amestecata. Spre exemplu am avut nokian W+ si am condus si masina de munca cu nokian W+ si sunt cele mai jalnice cauciucuri posibile, aluneca de te ia dracu, pe orice suprafata, au F la aderenta. Nokian Wr D3 am acum pe masina le-am folosit 4 ierni de noi, mai au 5.5 mm profil.  cu astea am iesit din zapada mare fara problema, zgomotoase nu sunt, nu se uzeaza rapid, franarea e buna, de alunecat masina pe suprafete umede asa cum zice cineva aici nici vorba! la condus normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut ! am mai montat cineva anvelope de vara 235/45r17 pe jante passat cc model phoenix cu et 41 si 8j ? ms ! parerile sunt impartite ... cei mai multi spun ca nu ar fi probleme numai ca cineva de pe forum a avut montate si spune ca a avut probleme ... help pls ! 

probleme in sensul ca atingeau ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masura si et-ul sunt foarte bune,la janta de 17 deobicei este 7.0 -7.5 j.eu am 7.5 j si nu am probleme. 

Cu 8 j nu am incercat,pune una pe masina si probeaza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare. Intentionez sa-mi cumpar niste anvelope de iarna noi, Viking (facute sib licenta Continental). Pe masina am jante standard, Monte Carlo, cu 7.5J. Am vazut pe carte ca sunt omologate si 205/50/r17 (de vara am 235 45 17). Ma gandeam sa-mi iau anvelope mai inguste iarna, resp. 205/50/17, insa am dubii cu privire la aspectul pe janta, cat si la potrivirea cu 7.5J.(theoretic ar trebui sa mearga avand in vedere ca sunt jante stock, cu care s-a facut de altfel si omologarea la RAR) Imi puteti da un sfat va rog? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! am achizitionat recent un set de anvelope + Jante pe 17 pentru iarna insa am omis sa ma interesez in prealabil de dimensiune. Dimensiunea lor e de 225/55/17, le-am momtat pe masina, nu ating pe nicaieri ( cu 4 oameni in masina si pe drum denivelat) , stiu de faptul ca o sa am o discrepanta a vitezometrului de vreo 5km/h, insa as vrea sa stiu daca diferernta de dimensiune ( Apeox 4.5 cm in diametru) poate provoca probleme cutiei DSG. Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare!

A pus cineva pe b6 235 60 16?

Am cumparat nuste jante cu cauciucurile astea si imi pare rau sa le vand?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai in C.I.,asa ceva nu trece la itp...e mai ieftin sa respecti legea decat sa o ocolesti

faci cum vrei dar poti pierde mai mult in caz ca se intampla ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna ziua , sper ca am postat unde trebuie , as dorii sa imi recomandati o dimensiune de anvelope pentru jante Rial 8Jx18H2 ET 50 , eu ma gandeam la 235/40/18 dar sunt interesat sa aiba talonul cat mai inalt sa nu mai fie probleme cu zgariatul jantelor . Ce dimensiune puteti recomanda pentru Passat B6 ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!