Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

va salut

am deja 35000km din ianuarie 2006 .....

poate cineva sa-mi spuna la cati km se schimba cauciucurille si ce model este recomandat pt b6

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aici depinde de stiulul de condus si de calitatea anvelopelor...nu exista o regula..trebuie sa verifici proflilul acestora...au o limita de uzura...nu stiu exact cati mm.Ai intrebat care merg la B6..pai depinde ce marime ai la jante....15'',16''......si de aici poti sa ai 195/65/15'',205/65/16''....un exemplu.

Bafta si sper ca am fost de ajutor :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei cauciucurile au marcate o limita de uzura, dar e bine sa le schimbi inainte de aceasta. Din discutiile mele avute cu diferiti angajati de la vulcanizari, mai multe pareri spun ca nu este asa de mare risc de explozie la un cauciuc mai uzat (daca nu are taieturi, pene, etc) dar nici nu mai are asa aderenta cu asfaltul, mai ales pe umezeala. Limita de uzura o poti vedea uitandu-te de alungul santurilor de pe lungimea cauciucului, care sunt "traversate" de cateva ori de niste dungi pe latime; ei bine acele dungi sunt limita :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acele dungi despre care vorbesti tu sunt limita pentru germania, unde e fabricata masina...hai sa fim seriosi in germania se merge cu 200 la ora ii intelegem ca au alte limite

la noi merge si mai tocite ...ca avem alta legislatie. cum am spus, 1.5 mm.

la nemti parca e 4 mm daca nu ma insel

Modificat de pantagruel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Big Danny

Ca sa te hotaresti in alegere te rog da click pe link ul asta:

http://www.tirerack.com/tires/surveyresult...lay.jsp?type=MP

Citeva precizari:

Sunt cauciucuri de vara. De iarna cauta pe acelasi site.

In grafic gasesti si rata de uzura.

Daca mergi cu viteza iti recomand sa alegi pneuri cu un cod corespunzator:

Speed Symbol Max Car Speed Capability Speed Symbol Max Car Speed Capability

Km/h MPH Km/h MPH

L 120 75 S 180 113

M 130 81 T 190 118

N 140 87 U 200 125

P 150 95 H 210 130

Q 160 100 V 240 150

R 170 105 W 270 168

Z 240+ 150+

Sper ca ti am fost de folos.

Modificat de danny68
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banda de uzura nu este valabila in germania ci pe peste tot. Banda aia e data de producator, limita pana la care acesta garanteaza specificatiile tehnice. Dupa este pe propia piele. Din cate imi aduc aminte cauciucurile mai au si un termen la care trebuie schimbate indiferent de gradul de uzura (4 ani de la data fabricatiei - parca).

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la noi merge si mai tocite ...

Pe considerentul asta, puteai sa-i iei Logan, ca merge la noi.

Crezi ca producatorul cauciucului a stabilit limita aia "din burta"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pantagruel, in tari din UE se gandesc sa mareasca limita de la 1.5 la 3 mm, iar tu zici ca "merg" mai tocite? :lol:...

ia uite ce se poate intampla pe carosabil umed, cand cel din spate are cauciucuri tocite, si nu la 200 la ora ci la 50 de mph (cam 80).

http://www.carbibles.com/tyre_bible.html - scroll down pana la paragraful "Minimum legal tread depth does not mean "safe"."

Modificat de cocomic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut

sper sa postez bine acest mesaj!!!

eu pe passat am 215.55.16 si as vrea sa pun 225.55.16

are ceve?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce marca si model de anvelope mi-ati recomanda ? pret aproximativ pentru o anvelopa la 400 RON. 205/55/R16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc pt informatii.

imi cer scuze, dar nu inteleg nimic din acel tabel!

diferenta este de doar 10 mm latimea cauciucului.

in legatura cu cele pe 17, nu am cum, deaorece am jantele pe 16;

oricum, apreciez gestul. totusi o sa merge pe 225 ca sunt mai late si am si stabilitate mai amre in curba.

stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta e de 20 mm latimea cauciucului si cu 22mm mai mare in diametru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa intelegi mai bine care este faza cu acesta marimi :

tu ai pe masina 215.55.16 asta inseamna o latime de 215 mm si o inailtime de 55% din acei 215 , diametru 16 "

si ai vrea sa pui 225.55.16 asta inseamna o latime de 225 mm si o inailtime de 55% din acei 225 , diametru 16 "

Fa si tu calculele si vezi cum iti iese , din acesta cauza diferenta este de 1.7% in consecinta vitezometrul va avea o eroare de 1.7% ( 1.707% mai putin - cand ai 100 km / ora pe ceas ai in realitate 98.3 km/h )

Diamentrul total creste cu 1 cm.

Mai exact de atat nu cred ca se poate .

post-6376-1257580245_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte exact postul lui d@ny, cu singura observatie ca rotile fiind mai mari (cele de 225) vei avea aprox. 102 km/h atunci cand ceasul de bord arata 100 si ca o concluzie: se poate sa faci modificarea fara probleme, deoarece diferenta procentuala intre cele 2 dimensiuni este de 1.7% si pana in 2.5% se considera acceptabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

va multumesc pt sfaturi.

le-am pus si e vis.

oricum, in primavara vrea sa vand jantele de 16 si sa imi pun de 17, exact cum am mai avut pe modelul passat dupa 20001 - 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu se poate seta cu vagcom-ul noile dimensiuni ale pneurilor astfel incat sa nu mai apara aceste abateri dintre viteza reala si cea afisata?

Eu stiam ca se poate.

Modificat de *bmf*
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@*bmf*: pe forumul RossTech scria ca desi exista posibilitatea sa faci ajustari, nu exista documentatie oficiala de la VW pentru aceste valori si mai mult decat atat, se pare ca ar fi "ilegal" sa faci modificari la asa ceva. Recomandarea lor e sa alegi cauciucuri cat mai aproape de specificatiile producatorului si sa nu iti bati capul cu micile abateri de citire a vitezei, care pot exista chiar si daca se folosesc cauciucurile cu care vine masina din fabrica. Pentru a-ti da seama de diferente, foloseste un GPS si vezi ce arata el si ce arata acul vitezometrului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am si eu o intrebare poate ma ajuta cineva. momentan am pe masina cauciucuri de vara 235/45/17 care sunt cam tocite si au inceput sa faca si "galagie". am reusit sa fac rost de 4 jante de phaeton pe 18. ma interesa daca intra/ este bine sa pun la mine 245/40/18.

astea sunt jantele pe care, in cazul schimbarii, le voi vinde.

post-43061-1258211961_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) daca intra/ este bine sa pun la mine 245/40/18.

Din cate stiu eu, cine comanda din fabrica jantele Chigago pe Passat, vor avea cauciucuri 255/35/R18 :)

Conform calculatorului de pe carbibles.com, cred ca noua dimensiune care vrei sa ti-o montezi tu (adica 245/40/18) e relativ OK :)

awvet8n7e1rnhucjmi3a_thumb.jpg

Totusi trebuie sa vezi exact care este ET-ul si J-ul jantelor care vreo sa le montezi, ca trebuie sa se potriveasca ok si sa nu atinga cauciucurile cand iei o curba mai in forta :rolleyes:

:wub: safe

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei ce doresc sa-si incalte masina cu cauciucuri de iarna este bine sa stie ca anvelopele mai inguste se descurca mai bine iarna, pe zapada, fata de cele mai late. Le recomand 205/55/R16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care doresc sa-si echipeze masina cu cauciucuri de iarna e bine sa stie ca afirmatia de mai sus a domnului este o...hmm..cum sa nu dau de lucru la moderatori...un mit urban care nu mai e valabil de jdemii de ani.

Daca voi credeti ca o sa mergeti pe zapada proaspata, afanata si aveti nevoie de anvelope inguste inguste ca sa se infunde masina pana la "asfalt" se inseala: in 99% din cazuri se merge pe zapada batatorita sau inghetata caz in care suprafata de contact mai mare egal aderenta mai mare...ce dracu dom'le nu mai dati sfaturi din manualele lui Traian Canta din stralucitii ani '67...

Astept cu interes sa mi se dea exemplu de Off-Roadere incaltate cu cauciucuri mai inguste..de bicicleta de preferinta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc NOKIAN WR G2

Pe ploaie le-am testat si se comporta excelent

Astept zapada sa vad cum se comporta

Daca a foosit cineva asa ceva astept pareri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!