Jump to content

Inaltatoare pentu Golf 4 sau Bora


vlaicu d
 Share

Postare recomandată

Alea nu-s inaltatoare ci limitatoare de cursa sau sa nu se lase masina cand e incarcata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari la toti :banghead:

Stie careva vreun tutorial referitor la montarea distantierelor acasa nu la service? e nevoie de ceva scule speciale?

Mersi mult

Claudiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A scris cineva pe la inceputul topicului de inaltatoare speciale WEITEC dar nu am vazut sa fi scris cineva ca le-a montat.

Din punct de vedere estetic sunt bune ca nu modifica la gol tinuta de drum dar la plin ajuta foarte bine spatele break-urilor ca sa nu se lase prea tare !

Daca cineva foloseste asa ceva astept un feed-back ca si eficienta si fiabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari la toti :(

Stie careva vreun tutorial referitor la montarea distantierelor acasa nu la service? e nevoie de ceva scule speciale?

Mersi mult

Claudiu

DAca ai acasa presa de arcuri te poti apuca sa pui inaltatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si fara daca ai 2 SDV-uri destepte... :D

Ma intorc in timp acum 21 de ani prin 88' cind am montat primele inaltatoare la 1310...

Demontez roata dr-spate, pregatesc inaltatoarele,cheile si imi dau seama ca lipseste ceva...:beerchug:...cum reusim sa introducem inaltatorul sub arc cu arcul intins ??? Taica-meu gaseste solutia imediat: te duci la blocurile alea in constructie ( atunci gaseai oriunde un santier ) si cauti 2 bucati de fier beton cam de 20 cm lungime si 6-8 mm grosime. Execut imediat 'operatiunea" apoi le indoim capetele la 80 de grade. Se monteaza roata la loc,se da jos de pe cric, se suie pe portbagaj taica-meu iar eu pe sub masina ( ca eram mai subtirel... :Driver: ) montez SDV-urile...intre spirele arcului pe o parte si alta. Se ridica iar pe cric, se scoate roata, se desface apoi amortizorul, se impinge usor in sus, se adauga inaltatoarele metalice peste oala arcului din punte apoi operatiunile in sens invers.

Asta e tot...cu deosebirea ca acum arcul e separat si nu e nevoie sa mai desfaci si amortizorul.

Spor la trebi.

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Imi place metoda asta.:offtopic:,tre sa fi un fel de Mc Giver..:)

Sincer,mi se pare cam riscanta metoda.....multmesc oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dessfaci suruburile de la flansa si ridici masina pe cric, arcul pica afara imediat(pe spate). Aici e vb de inaltatoare(pe fata) sau chestiile alea care nu lasa sa se lase masina asa jos cu greutate mare in portbagaj?

claudiu_tim , nu risti ,nu castigi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

nu stiu daca am postat la sectiunea corecta. imi poate spune si mie cineva daca se potrivesc arcurile de pe un passat la un golf 4 hatchback? ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Prese pentru arcuri am construit si eu folosind tije filetate de 14 mm cateva piulite ,2 bucati de teava si 4 scoabe sudate de 2 piulite si de cele 2 bucati de teava (le-am folosit pentru a schimba telescoapele de pe tico) destul de bune miam facut treaba dar e cam riscant pe golf nu ar merge arcurile sunt mult mai tari (mai riscant) ... mai bine trageti o fuga printr-un bazar si va cumparati prese pentru arcuri , casta undeva pe la 50-70 ron dar le aveti toata viata . Cam asa arata http://www.scule-ieftine.ro/img_prod/big/6...ig-79f6sy96.jpg (mai sunt si alte modele mai smechere dar sunt bune si astea)

Sa nu mai spun ca daca de cumva cedeaza improvizatia va sar scoabele si altele si sigur mai spargeti cate ceva

Bucse spate cred ca se pot constui si dintr-un covor de cauciuc mai gros manual de fiecare acasa ...ciudat este ca nu se gasesc in comert , poate ca nu este recomandat de catre producator sa se monteze asa ceva pe spate

Modificat de Blaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi pare rau ca te dezamagesc dar nu se potrivesc de la passat pe golf IV ...si ai cam gresit sectiunea :)

Modificat de codringolf4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta cineva din iasi sa-mi pun astfel de inaltatori pe fata, deocamdata nu le-am achizitionat, dar cred ca se gasesc mai peste tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Bucse spate cred ca se pot constui si dintr-un covor de cauciuc mai gros manual de fiecare acasa ...ciudat este ca nu se gasesc in comert , poate ca nu este recomandat de catre producator sa se monteze asa ceva pe spate

Pentru cine vrea sa confectioneze inaltatoare spate atasej o schita:

Pun si un desen pentru inaltatoare fata pentru ridicare cu de 20mm!

Inaltator_spate.pdf

Inaltator_fata_20mm.pdf

Modificat de Giurgescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schitele sunt facute de tine din imaginatie sau sunt facute dupa inaltatoarele de fabrica ...vreau sa imi fac si eu si sa stiu daca pot merge la sigur ... poate sa le si fac mai inalte cu ~ 5-10 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat inaltatoare pe fata si pe spate de 2cm, totodata am inlocuit si bucsele de la bara stabilizatoare. Masina s-a inaltat cu 3cm pe fata si 3,5cm pe spate, dar se comporta bine si-mi da un sentiment de siguranta, mai ales pe drumurile cu gropi. La viteze mici este un pic mai rigida. De montajul si procurarea inaltatoarelor s-a ocupat domnul cu nr. de telefon 0744199964, care locuieste in Iasi si este specializat in mecanica si incercari metalografice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blaster, schita pentru inaltatoare fata 20mm, este facuta dupa rulmentul de presiune care vine la telescoape, si este probat montat si functioneaza. Daca vreti alta cota de inaltime in locul celei de 20mm, schimbati cota de inaltime pentru 10, 15, sau 25, 30mm. Mai mult n-am auzit pe nimeni sa vrea!

Schita pentru inaltatoare spate este lauata de pe net!

Modificat de Giurgescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform schitelor tale cam asta a esit dupa strunjire ...de acu tresa sa vad ce si cum sa desfac si sa le montez la roti

20100315663.th.jpg

sper ca nu m-am straduit degeaba ... le-am facut inalte de 25mm

Modificat de Blaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe fata si pe spate sunt de 25 de mm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare.

Am facut comanda de inaltatoare pentru fata la reprezentanta vw si cand m-am dus sa le ridic m-am trezit ca sunt inaltatoare doar pentru telescoape.

Eu stiam ca inaltatoarele se pun la arc dar cei de acolo mi-au zis sa le montez pe astea si o sa vad ca se inalta.

Intrebarea mea e...sunt suficiente inaltatoarele de la amortizor sau imi trebui si la arcuri?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta inseamna inaltatoare pe fata: doar pe telescop se pun, acele inele cu diametru de aprox 3,5 cm. acelea puse pe telescop o sa preseze arcul si astfel masina va sta mai sus.

pe spate e alta treaba, acolo se pun la arcuri, dar nu o sa gasesti de cumparat inaltatoare pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa faca cineva o schita de montaj pentru aceste inaltatoare (eu inca nu am apucat sa dau jos roata sa vad cum ar fi posibil montajul) ... as mai scuti din timp daca as avea o schita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa faca cineva o schita de montaj pentru aceste inaltatoare (eu inca nu am apucat sa dau jos roata sa vad cum ar fi posibil montajul) ... as mai scuti din timp daca as avea o schita

Pentru a realiza operatia este destul de mult de lucru si trebuie neaparat eu asa am lucrat totdeauna ) doua capre , doua cricuri , DOUA PERECHI DE BRIDE pentru comprimat arcul , etc .

Inaltatoarele pe fata sint bucse de duraluminiu ( sau bronz - nu recomand otel ca rugineste ) puse numai pe amortizor si lungimea lor este limitata de lungimea libera de filet in spatele piulitei de fixare a amortizorului pe caroserie .

Inaltatoare pe spate , inseamna fie scaunul de cauciuc care este de regula pus sus la caroserie , de inlocuit cu altul mai inalt ( cauta pe net ca sint oferte gramada ) , fie ( mai putin recomandat ) montarea a inca un rind de scaune la partea de jos a arcurilor, la bascula . Pentru montarea lor eu aplic metoda demontarii basculei la capatul spre caroserie ( cu cric pus sub bascula ). Lasind cricul se destinde arcul atit de mult incit il iau cu mina , si inafara de o bieleta - doua si amortizor care se desfac numai spre bascula , nu mai trebuie demontat nimic la roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tin sa te corectez. lungimea inaltatoarelor nu este limitata de lungimea filetului liber. inaltatorul nu se pune pe filet, ci pe tija telescopului in zona chiar de sub filet, adica exact sub rulment

Modificat de johny77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tin sa te corectez. lungimea inaltatoarelor nu este limitata de lungimea filetului liber. inaltatorul nu se pune pe filet, ci pe tija telescopului in zona chiar de sub filet, adica exact sub rulment

Intre pozitia rulmentului ( fixa pe tija ) si piulita din capatul filetat este o serie de piese care nu lasa loc intre ele si la care nu se renunta , da ?!

Si atunci grosimea bucselor , care se adauga , de unde se compenseaza ?! nu din pozitia piulitei mai spre capatul tijei ?! si cind se termina filetul ce faci ?!

deci repet , grosimea bucselor este limitata de lungimea libera de filet din spatele piulitei ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!