Jump to content

Inaltatoare pentu Golf 4 sau Bora


vlaicu d
 Share

Postare recomandată

ceva poze pentru a vedea diferentele nu aveti?ma bate si pe mine gandul

Si eu am cerut niste poze de la cineva dar nu au aparut inca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreti, va pun poze , cum arata dupa...........Sa ridicat cam 1,5 -2 cm. Inaltatoarele au fost de 2 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu va spun asa, nu mergeti pe inaltatoare pentru ca, cursa amortizorului nu va mai fi cea normala ceea ce va duce la o uzura mult mai rapida, inaltatoarele se monteaza in capatul amortizorului exact sub bucsa de cauciuc, sub tablita pe care sta bucsa si rulmentul. (Flansa amortizorului). Am sa atasez niste poze cu Before, fata-spate, si dupa, va dati seama singuri ca se ridica la nivelul spate, asta cand va functiona Imageshack sau serverul de upload... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am montat de o saptamana analtatoare de 1 cm,recomand acest model,dar nu mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut . si totusi daca ar putea cineva sa puna ceva poze ,vreau sa schimb si eu flansele si bucsele brat si bara stabilizatoare si cum am ceva probleme cu garda masinii la sol care este destul de joasa ,aprox 7-8 mm de la scut motor(de plastic)la sol ,buna la stabilitate dar problematica la drumurile noastre ma bate gindul sa montez si eu inaltatoare, problema mea este ca nu as vrea ca masina sa arate apoi cum zicea cineva intrun post anterior "ca o barca "in sensul ca atunci cind este rez plin sa stea mai jos spatele,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi le-am confectionat singur pe un strung, de 2,5 cm, le am montate de un an de zile pe masina ,le-am montat acasa ,am schimbat si amortizoarele atunci si ceva bucse si nu am probleme cu atinsul de jos masina se comporta tot ca inainte. Tin sa spun ca nu am reglat directia si nu toaca cauciucurile ,cum se zice pe aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi le-am confectionat singur pe un strung, de 2,5 cm, le am montate de un an de zile pe masina ,le-am montat acasa ,am schimbat si amortizoarele atunci si ceva bucse si nu am probleme cu atinsul de jos masina se comporta tot ca inainte. Tin sa spun ca nu am reglat directia si nu toaca cauciucurile ,cum se zice pe aici

Sint de acord cu ce zice @dony. Si eu le am de citeva luni si nu sa modificat nimic la unghiurile de directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam cu cit sa inaltat masina ,exact cu inaltimea inaltatorului sau mai mult?,intreb pentruca ma gindesc ca daca schimb bucsele de la flansele amortizoarelor(care acum sunt destul de deteriorate pt ca in compartimentul motor unde se vad acele talere distanta dintre taler si caroserie este cam de 1,5 cm aproape 2 cm cu rotile virate )masina se va mai inalta de la sine si fara inaltatoare si nu as vrea sa o inalt nici asa mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui numai inaltatoarele numai cu atit se ridica daca schimbi si bucsele sar putea sa se inalte putin mai mult ,pina se mai aseaza si cauciucul ala pe oala de la contraaripa .A mea sa ridicat exact cit inaltatoarele [nu am schimbat bucsele amortizorului] dar sa stii ca nu am mai atins scutul absolut deloc si am mers pe drum de tara si de munte [forestier]. Pina sa pun inaltatoare i-am spart baia de doua ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,multumesc pentru sfaturi ,am sa cer si parerea mecanicului ,apoi ma hotarasc ,cred ca am sa iau doua inaltatoare de 2 cm ,apoi vom vedea rezultatele dupa montaj ,cred ca saptamina viitoare daca nu este prea ocupat o sa facem operatiunea . va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alien_hunter_83

buna.ma ajuta si pe mine cineva?vreau sa imi pun inaltatoare pe masina din semnatura.stie cineva de unde,cat costa si de care ar merge pe ea.ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de exemplu eu le-am luat de la VOLKSPARTS si am dat 5o ron/buc inca nu le-am montat dar o sa va zic dupa....cum se comporta masina (de 2 cm inaltime)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si totusi cu inaltatoarele de spate cum ramane, se gasesc sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot monta arcuri de spate de la vw golf variat la golf hatchback? sunt mai inalte, mai rigide?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
codringolf4

In cele din urma am rezolvat problema cu inaltatoarele pe fata si ,i-am pus unu de 2cm si unu de 1 cm pe fiecare roate si mi-am marit garda la sol cu aprox 4 cm. Trebuie sa recunosc ca mia fost de folos acest topic. Problema e ca nu stiu ce sa fac cu spatele pentru ca acum masina arata ca si cum ar fi incarcata tot timpu. Nu am gasit nici un fel de inaltatoare pentru spate. Stie careva vreo solutie pentru ridicarea partii din spate?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune arcuri de break, se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codringolf4

Ms de sugestie, ai idee cu cat mi-ar ridica garda la sol si daca in acelasi timp mi-ar permite sa pun o greutate mai mare pe masina fara sa se lase? M-ar tenta sa optez pentru aceasta solutie cu toate ca abea am schimbat arcurile pe spate. Eu ma gandeam totusi la ceva inaltatoare sau tampoane de cauciuc! Ms oricum.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune si pe spate !

Demontezi amortizorul spate, scoti talerul pe care se sprijina arcul si faci la strung o bucsa de diametrul amortizorului pe care o introduci sub taler. Eu iti recomand ca bucsa sa fie de 1,5- 2mm grosime si nu mai lunga de 20mm. La masina din semnatura am 20 fata+ 20 spate( jante 16").

PS. Pentru Passat B4/Golf 3 dimensiuni bucsa: diametrul interior 39mm, exterior 42mm, lungime 20mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codringolf4, daca ai pus ianltatoarele alea, nu a devenit masina mai rigida? nu scutura mai tare? te intreb deoarece vreau sa-mi pun si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Citeste topicul.

Eu am pus inaltatoare de 2 cm pe fata si masina s-a ridicat cu aproape 3cm, cred ca din cauza comprimarii arcului..... Apropo masina este mai rigida cu inaltatoare.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codringolf4

Johny77 Masina a devenit mai rigida , dar nu foarte tare(imi place mai mult ca inainte :P ) e mai inalta si parca are un aspect mai agresiv dupa ce i-am pus si jantela pe 17''. Am rulat si cu 130km/h :) dupa ce i-am pus inaltatoarele si nu am avut nici o problema. Mai nashpa e la gropi --"topaie putin" :D

Dar cu toate astea nu am reusit sa-i ridic spatele. Daca nu am nimic in portbagaj arata foarte bine (spate si fata la acelasi nivel) dar daca pun vreo 250 kg imi ating gumele :( . Ceva sugesti? Ms anticipat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc codringolf4.

in sfarsit ,i-am montat si eu inaltatoarele aseara. am schimbat si flasele si rulmentii chiar daca nu erau stricati. am montat de 2 cm. cam atat s-a si inaltat. imi place cum merge. ma temeam ca o sa fie rigida cum se spune aici. dar nu prea este. si tinuta de drum e buna.

le-am montat acasa cu ajutorl unui vecin.. nu am avut probleme decat cu piulita de deasupra flansei care foarte greu a vrut sa se desfaca. am probat-o si merge perfect. spor la treaba la fiecare. daca aveti intrebari despre cum a decurs operatiunea, nu ezitati sa ma intrebati.

pentru cei care doresc si pe spate cred ca se pot face usor la strug cat vreti de mari niste bucse care sunt intr-un link la inceputul topicului care sunt din america. eu zic ca este cea mai simpla ideee si usor de facut.

Modificat de Marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codringolf4

:) Stie cineva ce dimensiuni ar trebui sa aiba bucsele facute la strung pentru ridicarea garzi la sol pe spate? Si unde se monteaza mai exact? Ms colegiiiii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blah_: Stie cineva ce dimensiuni ar trebui sa aiba bucsele facute la strung pentru ridicarea garzi la sol pe spate? Si unde se monteaza mai exact? Ms colegiiiii....

se monteaza in partea de jos a arcului, intre taler si arc. mai pun odata link-ul acela sa vedeti cum arata si sa va faceti o parere

http://www.metalnerd.com/cat09.htm

Modificat de johny77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!