Jump to content

Inaltatoare pentu Golf 4 sau Bora


vlaicu d
 Share

Postare recomandată

20ron este pretul pentru o roata un singur inel. Se pot pune si doua pe roata. Depinde cat de mult vrei sa inalti masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi care ati montat, ce zice ESP-ul. Cum se comporta?

Ati vazut ce zic americanii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut poate sa-mi spuna si mie cineva care are inaltatoare ce diametru au la exterior si interior ,vreau sa le fac la un strungar din inox .multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ajunge sa stii doar diametrul pentru ca au si o mica curbura in ele unde calca rulmentul ala de plastic din capul telescopului. pentru cateva zeci de roni nu merita sa nu pui originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva o schita, poza cu locul unde se pun aceste inaltatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci inaltatoarele se vor afla intre talerul superior si rulment, initial rulmentul este direct pe taler.

Luand-o de sus in jos: flansa amortizor, rulment, inaltatoare, taler, arc si insfarsit talerul amortizorului.

Eu am montat inaltatoarele de 2 cm si vreau sa v-a atentionez ca in acest caz masina se va ridica cu aproximativ 3-3.5 cm din cauza comprimarii arcului. Bineinteles masina va fi mult mai rigida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo stie cineva de unde se pot achizitiona inaltatoare pentru puntea spate? Sau cum se pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus inaltatoare de 2 cm pe fata si masina s-a ridicat cu aproape 3cm, cred ca din cauza comprimarii arcului. Masina mea are ESP dar sa stiti ca eu nu am observat nici o diferenta in comportamentul ESP. Apropo masina este mai rigida cu inaltatoare. Va rog daca stie cineva sa ma ajute sa gasesc niste inaltatoare pentru spate arat destul de ciudat ridicata numai de fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad legatura cu ESP-ul si inaltatoarele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

AM UN GOLF 4 DIN 2000 SI AM SESIZAT CA CAN VIREZ SE AUDE UN ZGOMOT LA AMORTIZORUL DIN STAGA FATA, ARCUL SE INVARTEA PE SUPORTUL DE TABALA, AM CREZUT CA E DUS RULMENTUL SI AM CUMPARAT ALTUL, LA SERVIS CAN AU DESFACUT AU GASIT UN INALTATOR, AM PUS RULMENT NOU SI FLANSA NOUA DE CAUCIUC, DAR ARCUL TOT ASA SE INVARTE PE SUPORT. SE POTE CA DIN CAUZA INALTATORULUI SA NU FUNCTIONEZE RULMENTUL ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred. Si eu am intaltatoare pe masina, am 2 pe fiecare telescop (pt ca am scut metalic) si am schimbat acum 1 sapt. bucsele si rulmentii cap telescop fara probleme. Totul e ok. Poate nu au pozitionat bine rulmentii.

P.S. nu mai folosi CAPS LOCK cand scrii, este obositor, parca ai striga la noi :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine a cumparat inaltatoare, poate sa-mi spuna, va rog, codul piesei? Eu am gasit 1J0512149H, dar vreau sa fiu sigur.

Vreau sa le comand si eu, si avand magazin de piese auto, nu vreau sa iau de la reprezentanta.

Va multumesc

Modificat de alexander
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva un link , cu dimensiunile inaltatoarelor care merg la golf 4 ? Sau daca le are cineva nemontate pe masina, rog sa ia dimensiunile si sa le trimita pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu tdi

Eu le-am luat de la reprezentanta vw Brasov si au costat 20 lei/ bucata cele de 2 cm. Nu cred ca sunt asa de scumpe, cele de 1 sunt mai ieftine.

Nu cred ca merita sa-ti bati capul pentru 40 lei avand in vedere ca sunt concave in partea de sus unde calca rulmentul si convexe in partea de jos unde calca pe talerul arcului. Daca vrei sa iti faci cel mai bine cumperi unul si i-l faci pe al doilea. Ma tem ca daca le faci si nu calca rulmentul bine o sa ai treaba. Pe mine m-a costat 40 lei inaltatoare si 80 lei manopera (am schimbat si amortizoarele; practic e aceiasi treaba) in decembrie 2007.

Nu va recomand inaltatoare mai mari de 1.5 cm daca nu puneti si pe spate, arata ca o salupa cu inaltatoare de 2 cm.

Caut inaltatoare spate 2-3 cm, la reprezentanta nu au. La Skoda mi-sa spus ca pe spate au arcuri mai lungi la masinile cu pachet de drumuri grele si ca nu exista inaltatoare. Ar fi o solutie cu intinsul arcurilor, dar daca vrei vreodata sa revi la original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am primit inaltatoarele, am comandat de 1cm, conform indicatilor de pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut
misu tdi

Eu le-am luat de la reprezentanta vw Brasov si au costat 20 lei/ bucata cele de 2 cm. Nu cred ca sunt asa de scumpe, cele de 1 sunt mai ieftine.

Nu cred ca merita sa-ti bati capul pentru 40 lei avand in vedere ca sunt concave in partea de sus unde calca rulmentul si convexe in partea de jos unde calca pe talerul arcului. Daca vrei sa iti faci cel mai bine cumperi unul si i-l faci pe al doilea. Ma tem ca daca le faci si nu calca rulmentul bine o sa ai treaba. Pe mine m-a costat 40 lei inaltatoare si 80 lei manopera (am schimbat si amortizoarele; practic e aceiasi treaba) in decembrie 2007.

Nu va recomand inaltatoare mai mari de 1.5 cm daca nu puneti si pe spate, arata ca o salupa cu inaltatoare de 2 cm.

Caut inaltatoare spate 2-3 cm, la reprezentanta nu au. La Skoda mi-sa spus ca pe spate au arcuri mai lungi la masinile cu pachet de drumuri grele si ca nu exista inaltatoare. Ar fi o solutie cu intinsul arcurilor, dar daca vrei vreodata sa revi la original.

Pune arcuri de greutate pe spate (heavy duty) si inaltatoare pe fata si masina sta normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva, daca pui inaltatoare pe fata, trebuie sa reglezi directia? Mie asa mi-a spus vanzatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am si eu rugaminte...

vreau sa ridic (mai ales) fata fostei mele masini, G4 1.4 75cp... eu am mers cu grija cu ea insa de cand este in utilizarea tatalui, a avut nevoie de o baie noua...

Personal as ridica-o cat mai mult posibil (impreuna cu spatele, bineneteles)....

Ce-mi recomandati? Sa pun cate 2 inaltatoare de x cm pe fata si cate 1 pe spate?

Care ar fi x-ul ideal a.i. sa nu aibe probleme de stabilitate la >100km/h ? (desi merge f rar extraurban)

Multam! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
OVIDEOS Alba

Cu 2 cm ma duc fara probleme. Cred ca puteam pune si 2+1 linistit.Dar mai bine recomand 2 cm si un scut metalic. Pe mine m-a scutit de multe necazuri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva, daca pui inaltatoare pe fata, trebuie sa reglezi directia? Mie asa mi-a spus vanzatorul.

Da. Atunci cand am montat inaltatoarele la reprezentanta mi-au recomandat (si executat) reglajul directiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au spus cei din service ca nu se pot pune 2+1... Dar imi dai idei :D.

Aveti idee cine importa in Romania inaltatoare Weitec ? Masina mea se lasa destul de mult pe spate, cand e portbagajul incarcat.

nu e indicat sa pui pe spate inaltatoare din alt motiv...ai pe puntea spate un limitator de franare care e in stransa legatura cu garda la sol. daca masina e goala forta de franare pe spare e 50% fata de cea pe fata pt a evita blocarea rotilor si interventia ABS-ului. tot asa daca o incarci forta de franare creste pe spate pt a compensa greutatea sporita a masinii.

si inafara de asta pierzi si din stabilitate. nu foaret mult cateodata insesizabil daca ai si amotrizoarele bune, dar...

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat inaltatoare pe fata, far sa dau rotile sau telescoapele jos de pe masina, cu ajutorul unei prese, am strins arcurile , desfacut suruburile de pe tija, introdus inaltatorul, rulmentul, bucsa piulitele si gata, totul in 30 min.Cineva de la rep cj, spunea ca nu trebuie reglat nici un unghi, pt ca la o masina de 7-8 ani arcurile se mai lasa si cu montarea inaltatoarelor numa ` bine le aduci ala inaltimea originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma m-am dus sa fac directia dupa ce am montat inaltatoarele. Pe hartia care mi-a dat-o dupa reglaj, am vazut ca intre unghiurile masurate inainte de reglaj si valorile de referinta era o diferenta destul de mica de max 0,5 - 1 grad. Deci nu stiu daca necesita neaparat reglarea unghiurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cauciucuri noi si daca dupa 5-6 mii km nu vad o uzura neuniforma, nu intervin la directie, nu face romanu, mai bine ca neamtu` .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A gasit cineva inaltatoare pe spate? Am observat ca, dupa ce am inaltat fata, masina e dreapta si daca rez e plin aproape ca e mai lasata de spate. Aveti o solutie la aceasta problema? Poate aveti ceva idei, de cum o mai pot ridica 2 cm de spate. Astept aici comentariile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!