Jump to content

Inaltatoare pentu Golf 4 sau Bora


vlaicu d
 Share

Postare recomandată

Vezi că am avut eu și le-am dat jos. Am avut 3 arcuri rupte pe față, plus că nu stă așa bine mașina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut înălţătoare pe faţă, ajută oarecum dar la max 5.000 km începe distracţia, nu influneţează in mod prea pozitiv bucşăraia.

 

Există arcuri OEM pentru "Heavy duty suspension" cred ca ajută mai mult decât nişte înălţătoare montate în combinaţie cu arcurile stock.

Arcurile heavy duty vin în combinaţie cu amortizoare dedicate care să păstreze o ţinută de drum decentă. Arcurele sunt puţin mai dure şi nu transformă maşina în barcă. Toată lumea îşi pune arcuri "stock". Pentru faţă e relativ simplu, în funcţie de greutatea motorului, dar pe spate sunt foarte multe variante (deşi ideea generală e că toate-s la fel), diferă cele de 3/5 uşi/combi, există arcuri destinate maşinilor cu cârlig de tractare din fabrică(în general se folosesc cu amortizoare destinate suspensiei heavy duty), arcuri/amortizoare pentru suspensie sport, arcuri/amortizoare sport, arcuri/amortizoare stock, arcuri/amortizoare hevy duty.

Orice modificare legată de garda de sol fără compensare cu arcuri+amortizoare e un fel de cârpeală românească şi personal nu recomand.

 

Dacă vreţi "Logan Stance", vă recomand pe spate flanşe de reglare pentru suspensia sport reglabilă!

Nu e foarte scumpă şi îşi face foarte bine treaba în plus se poate ridica spatele de la ~1cm pâna la tavan.

Sper să nu se considere reclamă - link produs

Modificat de guppster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu de 20mm,se poate monta fara sa scot tot telescopul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, am montat si eu inaltatoarele azi, insa am o problema.

Dupa ce am pus inaltatoarele si flanse noi, in mers se aude un pocnit mai ales cand fac stanga dreapta, deci nu are legatura cu rotatia rotii.

Aveti idee de la ce ar putea fi ?

Faza tare este ca se aude doar pe dreapta.

E nasol nu pot merge asa, te cam scoate din masina, plus ca mi-e si frica sa merg asa cu pocniturile astea.

Ce poate sa fie, sa fie vreo bieleta sau alta piesa sau sa fie din cauza la inaltatoare ?

Daca aveti vreo idee de la ce ar putea fi, astept sa-mi spuneti, momentan am dus masina inapoi la mecanic si caut si eu ce sa fac, daca sa le dau

jos sau daca o fi altceva.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

as dori si eu un sfat cum sa ridic golful meu unpic de spate ? sunt ceva inanltatoare pt spate daca ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am trecut 2 ierni cu inaltatoare de 2 cm, combinate cu scut metalic am facut cea mai buna afacere :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

guppster, am vazut postul tau de mai sus dar este posibil eu sa nu stiu ce vreau. Din ce am inteles as avea doua posibilitati:

a) sa merg pe inaltatoare care poate deveni problematic in viitor

b) upgrade la un set mai bun de arcuri (OEM) care in afara de costul ridicat fata de inaltatoare nu mai prezinta probleme.

 

Ca majoritatea din threadul asta, am Golful 4 lasat (pot masura distanta prag-sol sa ne facem o idee mai clara). Doresc sa ridic putin masina, ma gandesc si fata si spate sa nu apara ilar doar pe fata ridica. Cred ca o sa merg pe varianta mai stabila cu arcuri deoarece nici nu prea ma pricep la masina si pana invat vreau sa am cat mai putine incidente. Cu cat as putea sa ridic masina cel mai mult cat sa pot urca bordurile/gaurile din Bucuresti dar sa nu imi afecteze virajul pe DN/autostrada/drum intins? Fiind incepator nu ma intereseaza viteaza ci siguranta/usurinta condusului sa ajung sa il transform intr-o placere.

 

Daca se poate un link cu un produs calitativ, eventual si un service unde le-as putea monta as aprecia.

In afara de arcurile propriu-zise, ce mai este indicat sa schimb sa termin tot procesul cap/coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut baieti.

Am si eu o problema: am luat un Golf 4, 1.6, adus din Germania si are arcuri sport (rosii). Mi se pare ca e cam joasa si am luat o pereche de inaltatoare de 20MM. 

Pe fata amortizoarele sunt duse si o sa le inlocuiesc impreuna cu flansele (am gasit Sachs si flanse+rulment Lemforder la 400 RON si mi se pare super pret). 

Intrebarea e: sa iau si un set de  4 arcuri stock din dezmembrari (150 RON) pentru a pune inaltatoarele si a o inalta cu totul? 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut. Îmi spune și mie cineva înălțatoarele spate  se montează în partea de sus a arcului sau în partea de jos pe punte. Mersi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

EL-GABRY, poti pune dimensiunile la inaltatoarele pe spate. Schitele pdf nu mai pot fi vizualizate. Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!