Jump to content

Inaltatoare pentu Golf 4 sau Bora


vlaicu d
 Share

Postare recomandată

:) ce am scris mai sus a fost cu referire la puntea spate.

Inaltimea masinii e data strict de arcuri,nu amortizoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: in cazul asta inseamna ca am arcurile pe fata obosite...asa am luat masina istoricul ei nu prea il stiu. Amortizoarele, rulmentii si flansele pe fata au fost schimbate de mine iar arcurile au 4 buline verzi si una albastra, iar cele de pe spate intradevar 2 verzi 2 argintii.

Modificat de slasher
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa nu iau wran......pozele cu masina ma jos.

post-61370-0-74843200-1310364752_thumb.j

post-61370-0-59038800-1310364816_thumb.j

Modificat de slasher
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus si eu de vreo saptamana distantiere asezate intre spirele arcului si ce imi place ca s a ridicat putin masina oar in comportamentul si stabilitatea ei nu mi s a parut nici o diferenta,legat de fptul ca e posibil sa le pierzi pe drum greu de crezut pentru ca abia intra cu roata suspendata pe cric

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat s-a ridicat? Ai pus si pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreo 2-3 cm,nu decat pe fata,acolo e durerea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as avea nevoie de un sfat in ceea ce priveste suspensia pe fata a masinii.....in sensul ca nus ce sa fac, sa schimb arcurile pe fata cu unele noi sau sa caut SH (in poze, pe loc drept, se observa o oarecare diferenta intre puntea spate si cea fata, insa in locuri care nu sunt plane se observa o difernata de inaltime mult mai mare intre cele doua punti). Rog niste pareri ....daca se poate. As putea pune arcuri de diesel pe fata? ms.

Modificat de slasher
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune arcuri de diesel pe fata si se va ridica cu vreo 2cm, se observa o mica diferenta in sensul ca e la aproape acelasi nivel puntea fata cu cea spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inaltimea masinii la mine dupa montarea unui scut metalic, rezervor full, si cu distantiere arc montate (fata-spate) se poate vedea in pozele de mai jos:

https://picasaweb.google.com/102960018678876715274/DistantiereArc?authkey=Gv1sRgCIvnrsCa4qWVkAE#

@theonae: de unde ati procurat distantierele de pus intre spire? Sunt identice fata / spate ? Sunt de cauciuc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu problema mea. Am cumparat un set de arcuri fata KYB si cand m-am dus la service mecanicii de acolo au spus ca nu se va ridica deloc masina cu noile arcuri......au scos arcul din dreapa fata si l-au asezat langa cel nou KYB, arcul nou era cam cu 1 cm mai jos decat cel scos de pe masina; mi-au recomandat sa raman cu vechile arcuri, desi ca rezistenta la comprimare cel nou se comporta muult mai bine decat cel vechi.....un mecanic bun sau un om care a vrut sa faca acelasi lucru ca si mine, ce recomanda? ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza te rog codul de pe cutia arcurilor KAYABA;KYB RC1695,KYB RC1680????diferenta unuia fata de celalalt=Lungime: 344 mm,Lungime: 369 mm.O sa razi dar pe multi producatoru specifica;pt masini cu aer conditionat,pt masini fara aer conditionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca sunt in dubii de aia am si postat aici si astept niste pareri, si da sunt pt masina cu AC. KYB K-FLEX RC 1680.

Pana la urma as vrea o recomandare....sa le montez sau sa le trimit inapoi. Amortizoarele au fost schimbate si ele sisunt tot KYB. ms.

Modificat de slasher
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu in prima faza o sa incerc sa pun jante mai mari pe 16 ,momentan am pe 15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

slasher eu as le-as trimite inapoi pe cele noi.Sunt sigur ca masina nu o sa se ridice mai mult,in cel mai bun caz o sa ramana cam la aceeiasi inaltime si bineinteles in cel mai rau,sa se mai lase.Deci una peste alta eu le-as lasa pe cele vechi,cautand sa gasesc niste arcuri mai mari si chiar sh-uri(a se intelege mai mari in inaltime fata de cele vechi) la preturi ok si ulterior le-as monta.Eu zic ca stiu ce vorbesc,daca gresesc sa ma corecteze cineva

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta am si facut (le-am trimis inapoi)....am fost la service si mecanicul de acolo mi-a recomandata sa pun niste inataltoare confectionate din OL la un strungar (am sa pun o poza cu ele). Mi-a dat niste dimensiuni si m-am dus la un strungar care a confectionat doua bucse din OL. Mecanicul de la service spune ca a dat jos de pe masini cu suspensii pt drumuri grele astfel de bucse. Sunt doua bucse care o sa-mi inalte masina 2.5 cm. Maine ma duc sa le pun si am sa va spun verdictul. Ms pt raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@slasher cred ca a fost greseala lor ,dupa ce am vazut din coduri trebuiau sa iti trimita RC1695 care din cate stiu e pt masini cu ac si diferenta e de 2..2.5 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema. Am pus niste bucse din OL si masina s-a ridicat cu aprox 2,5 cm (aproximativ, nu exact). Inainate de montarea bucselor am masurat cu ruleta distanta de jos (cu tot cu roata, pe platforma de facut unghiuri la service) pana sus la aripa si avea 66.5 cm, acum dupa ce am pus acele bucse inaltimea este de de 68.5 cm. Mecanicul care mi-a recomndat bucsele astea facute la strungar, spune ca asa vin echipate VAG-urile pt drumuri grele. Dimensiunile bucselor sunt luate de la masini echipate pt drumuri grele (scut + aceste inltatoare). Imi pare rau ca nu am mai apucat sa le pozez, poate mai foloseste cuiva. Dimensiunile bucselor au ramas la strungar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cei care au inaltatoare:

la viteze peste 100 de km la ora, masina consuma mai mult decat inainte?

mie asa mi se pare.

voi ce spuneti?

poate fi si faptul ca am inaltat-o un motiv pentru care consuma mai mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu in prima faza o sa incerc sa pun jante mai mari pe 16 ,momentan am pe 15

Atentie, nu inseamna ca daca janta are diametru mai mare, diametrul total al rotii va fi mai mare.

Exista un comparator de dimensiuni pe linkul urmator:

http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg4.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma duc si eu sa masor distanta de la aripa la roata si sa vad ce cod de buline am pe arc.

Nu ar fi ma relevanta distanta de la aripa la sol?

Ce este clar ptr mine este ca a mea este joasa ptr ca mai tot timpul trebuie sa fiu atent sa nu ating...

7 cm este distanta de la aripa la roata

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut unde pot gasi inaltatoare pentru spate pentru o skoda felicia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am pus si eu de vreo saptamana distantiere asezate intre spirele arcului si ce imi place ca s a ridicat putin masina oar in comportamentul si stabilitatea ei nu mi s a parut nici o diferenta,legat de fptul ca e posibil sa le pierzi pe drum greu de crezut pentru ca abia intra cu roata suspendata pe cric

putin dai putin te tine,am ridicat partea stanga pe cric si unul din tampoanele dintre spire dreapta s a rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut baieti revin cu o intrebare:

Tocmai ce am intrebat si eu la magazinu meu de piese:

1 distantier cod A in coada este 19 RON bucata

1 distantier cod fara A in coada este 43 RON bucata

Intrebarea mea este care este diferenta intre ele, banuiesc ca cel de 43 RON este mai inalt si cel de 19 mai mic dar cati mm inaltime are fiecare?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bbogdanmircea:

eu stiu ca la magazine ezista 2 tipuri de distantiere: de 10 mm si de 20 de mm. cei care le vand la magazine ar trebui sa stie ce inseamna fiecare cod.

in legatura cu poza din link-ul acela, mi se pare ca a pus un taler in plus, dar nu prea ii vad rostul, chiestia aia cred ca doar mai "inalta" masina cu grosimea talerului, adica 2 mm, alta intrebuintare nu ii vad acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!