Jump to content

Inaltatoare pentu Golf 4 sau Bora


vlaicu d
 Share

Postare recomandată

Pune arcuri de greutate pe spate (heavy duty) si inaltatoare pe fata si masina sta normal.
nu e indicat sa pui pe spate inaltatoare din alt motiv...ai pe puntea spate un limitator de franare care e in stransa legatura cu garda la sol. daca masina e goala forta de franare pe spare e 50% fata de cea pe fata pt a evita blocarea rotilor si interventia ABS-ului. tot asa daca o incarci forta de franare creste pe spate pt a compensa greutatea sporita a masinii.

si inafara de asta pierzi si din stabilitate. nu foaret mult cateodata insesizabil daca ai si amotrizoarele bune, dar...

Dan

:salut: Personal mi se par cele mai pertinente recomandari.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Depinde si presiunea din pneuri.

Daca pe spate e la fel ca pe fata, cu greutate masina e orizontala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum trebuie ridicata macar 2 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am citi tot ce aţi scris dar tot nu ştiu ce sa fac. Am inteles trebuie inălţatoare pe faţă.(Cel putin la mine) Dar eu as fi vrut sa schimb arcurile de pe faţă cu unele normale cum au alte tipuri de Bora. Eu am 7 cm distanta de la plasticul negru p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Verifica pt inceput daca nu cumva masina ta are suspensie sport. Daca este vorba de masina trecuta in profil, Volkswagen Bora V5 2.3 V5 150 cp, este foarte probabil.

LE; Pt inaltatoare vezi aici.

Modificat de last
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la PBV sa-mi iau inaltatoare fata. Problema a aparut prima data la codul rezultat din ETKA. In program la masina din semnatura (VW Bora 131 CP - 2002) nu figureaza ca pe aceasta caroserie s-ar putea monta inaltatoare cod 1J0412311A ci 1J0412311. Ideea este ca cele cu A in coada sunt mai mici decat cele simple - fara A - adica nu sunt asa de inalte. Intrebarea mea este: care inaltatoare sunt compatibile cu masina mea? Am fost si la PBA, iar cei de acolo, culmea, mi-au spus ca cele cu A in coada s-ar potrivi, dar...la fel..programul nu prevede pentru masian mea montarea acestor inaltatoare. Din cate am inteles eu (din discutiile purtate cu cei de la PBV si PBA) amortizoarele mele sunt sport - de fapt varianta de echipare este sport line - iar la aceasta varianta de echipare- nu se monteaza nici inaltatoare nici scut metalic. Cer parerea cuiva care se pricepe: se pot monta sau nu? Se recomanda montarea acestor inaltatoare pe masini echipate sportline?Daca da, ce cod: 1J0412311 sau 1J0412311A? Afecteaza aceste inaltatoare (puse pe sportline) modificarea centrului de greutate al masinii, implicit al stabilitatii? Daca ETKA nu prevede la accesorii scutul metalic inseamna ca nu se poate monta pe o varianta sportline?

BTW, pentru cine vrea sa cumpere aceste inaltatoare, pretul lor este 29 ron/ buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- cu A sunt pentru suspensie normala

- fara A sunt pentru "drumuri grele"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur are suspensie sport, (am fost cu ea in service si nu am putut sa o urc pe elevator ....intai am atins cu toba mica denivelarea aceea de la elevator , si a doua faza dura--- nu intra bratele sub masina, nu au loc, cel putin pe fata, si am pus-o pe canal.) Daca iau linia pragului spatele are 2 cm mai sus decat fata comparand cu orizontala. Eu ziceam sa pun alte arcuri si amortizoare numai pe fata sa o mai ridic macar 4 cm de fata . Spatele imi place cat este de sus (sau ma rog..... de jos). Iar inaltatoare... este destul de rigida ... as perfera arcuri mai inalte (si alte amortizoare).

Astept sugestii. Thk!

post-30911-1221373777_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ .:bamse din cate stiu si tu ai avut o bora - de care inaltatoare aveai pe ea? dar scut metalic? (banuiesc ca si a ta era sportline si implicit era mai joasa).

Daca le pun pe cele cu A cam cat se va ridica masina? imi va afecta in timp cumva amortizoarele sport?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. nu va suparati, am tot intrebat pe la magazine si nu am gasit nicaieri inaltatoare. unde as putea sa gasesc? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un dealer ai intrebat ?

Din ce am vazut nu sunt scumpe cele OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

J0412311 sau 1J0412311A costa 29 ron/ buc. - la reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ .:bamse din cate stiu si tu ai avut o bora - de care inaltatoare aveai pe ea? dar scut metalic? (banuiesc ca si a ta era sportline si implicit era mai joasa).

Daca le pun pe cele cu A cam cat se va ridica masina? imi va afecta in timp cumva amortizoarele sport?

Eu aveam pe Bora scut de motor metalic. Aveam 2 buc/roata inaltatoare ca sa stea cat de cat sus sa nu ating. Nu stiu sa-ti spun exact cat o ridica.

salut. nu va suparati, am tot intrebat pe la magazine si nu am gasit nicaieri inaltatoare. unde as putea sa gasesc? multumesc

La orice dealer VW/Audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spate nu se pot pune? ca daca tot o ridic de fata, sa fie si spatele la nivel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur are suspensie sport, (am fost cu ea in service si nu am putut sa o urc pe elevator ....intai am atins cu toba mica denivelarea aceea de la elevator , si a doua faza dura--- nu intra bratele sub masina, nu au loc, cel putin pe fata, si am pus-o pe canal.) Daca iau linia pragului spatele are 2 cm mai sus decat fata comparand cu orizontala. Eu ziceam sa pun alte arcuri si amortizoare numai pe fata sa o mai ridic macar 4 cm de fata . Spatele imi place cat este de sus (sau ma rog..... de jos). Iar inaltatoare... este destul de rigida ... as perfera arcuri mai inalte (si alte amortizoare).

Astept sugestii. Thk!

Attached thumbnail(s)

Reduced 93%

1280 x 960 (431.18K)

nu-mi da si mie nimeni o idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca preferi arcuri schimba arcurile, aici sugestia e sa pui inaltatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
pe spate nu se pot pune? ca daca tot o ridic de fata, sa fie si spatele la nivel

Inaltatoare pentru spate nu exista, insa crede-ma ca nu va fi deferenta, tot botul va fi mai jos decat spatele, chiar si cu inaltatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vrea cineva sa puna 2 poze cu before/after montarea inaltatoarelor.Ma intereseaza pentru masina din semnatura dar ma multumesc si cu alt model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu masina din semnatura.Mi-am cumparat niste inaltatoare pentru fata si cand am fost la mecanic sa le puna mi-a spus ca inaltatoare nu merg la tipul meu de amortizor. Mi-a spus ca am suspensie sport si ca amortizoarele de drumuri grele sunt altfel(adica filetul din capatul amotizorului este mai lung).

Este posibil asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma interesez eu pt mine ca sunt in aceeasi situatie ca si tine si iti spun saptamana viitoare.O sa ma duc pe la PBN si PBV dar, afla ce cod au inaltatoarele tale. daca ai citit pe topic sunt mai multe coduri in functie de cat vrei sa o ridici . tinem legatura . de unde ai luat inaltatoarele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inaltatoarele le-am luat de la volksparts.codul nu il stiu exact.sunt groase 2-3 cm.Tinem legatura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat inaltatoarele.Am gasit niste mecanici in alt oras respectiv la iasi si mi-au montat inaltatoarele.Cand le-am spus ce mi-a spus vechiul mecanic au inceput sa rada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am comandat arcuri noi de la Volksman. Au ajuns si am constatat dupa montaj ca masina era mult mai joasa pe fata decat pe spate. L-am contactat, mi-a trimis arcuri de diesel si inaltatoare in acelasi pachet, sa schimb ce vreau dintre astea doua optiuni. Am schimbat arcurile si s-a inaltat masina. Incercati asa!

Drive safe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva poze pentru a vedea diferentele nu aveti?ma bate si pe mine gandul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!