Jump to content

Inaltatoare pentu Golf 4 sau Bora


vlaicu d
 Share

Postare recomandată

salve. ce parere aveti sunt bune niste inaltatoare la arcuri fata pt golf IV 1.16 77kw.le-am luat de la reprezent skoda ptr ca golful meu este f f f jos desi i-am schimbat arcurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt bune si rele in acelasi timp.

Creste garda de la sol si o sa dai mai rar cu fundul de obstacolele de pe sosea. In schimb masina o sa aiba balans mai mare si pierzi din stabilitate.

O sa simti asta cand mergi la viteze mari pe drum denivelat si in curbe.

Iti recomand sa schimbi si bucsele de la abra stabilizatoare pentru ca o sa aiba alta stabilitata masina cu bucse noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea are treaba pierderea de stabilitate, el pune inaltatoare doar pe fata nu si pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam ce pret au inaltatoarele de care spui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, la reprezentanta VW din Brasov, inaltatoarele sunt la 11 RON bucata si sunt din aluminiu. Asta stiu ca am fost si am intrebat, mai nasol e cu montatul ca trebui demontat o gramada si se cam merita daca schimbi si flansele de la amortizoare sau ceva pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, nu e mult deloc, insa probabil manopera pentru a le monta e destul de costisitoare. ma voi gandi si eu la o asemenea chestie, cine stie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le-am si pus. cred ca motivul pentru care imi sare efectiv masina de pe drum sunt bucsele alea de la bara stabilizatoare.inaltatoarele le-am luat de la skoda am dat 54 lei. DAR NU SUNT BUNE. LE-AM FACUT LA STRUNG,respectand dimensiunile (NU EU !) si sunt mai inalte si am dat si 10 lei !.

eu le recomand pentru drumurile de tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Bora mea era joasa si nici nu aveam scut de otel, pana cand, de frica, m-am hotarat sa fac schimbarea.

Am luat "Kit-ul" de drumuri grele, mi-am inlaturat frica de a sparge baia de aluminiu, dar garda la sol a scazut putin din cauza scutului, mai mare si mai greu.

Totusi, la roata si la tinuta de drum a masinii se cunoaste o inaltare cu 2 cm, exact cat au inaltatoarele de aluminiu, care se monteaza intre oala arcului si rulment, cu o presa specifica. Stabilitatea si inclinatia planetarelor nu a fost afectata (cel putin nu am observat eu) si am facut peste 30.000 km de atunci.

Daca va avantati la inaltatoare mai mari (negarantate de VW), nu stiu ce se poate intampla cu stabilitatea sau cu planetarele ori articulatiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le am montate impreuna cu scutul de otel si nu am vazut nici o schimbare in comportamentul masinii, decat ca e mai inalta si nu mai lovesc orice denivelare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa am cumparat-o cu inaltatoare...adevarul e ca sta mai bine pe drum..dar e si mai rigida scutura tare, macar nu ai senzatia de barca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este . te scutura mai mult dar nu afecteaza stabilitatea masini in viraje.SUNT BUNE pt drumurile noastre !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se monteaza deloc greu: se da roata jos, si se decomprima arcul, apoi se pun cele 2 inele, daca pot sa spun asa. Ale mele au fost montate in max 30 min, la un service de pe langa mine. Piesele sunt luate de la PBV, au fost 20 ron bucata, de aluminiu, si au 2 cm. Le-am pus deoarece masina a mai coborat cam 1 cm din cauza scutului metalic :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt bune - am luat de la VW

am si scut metalic - 4000 km inclusiv drum lung Grecia si nicio problema sau schimbare de comportament a masinii.

ah, ba da: nu mai sparg baia de ulei o data la trei luni :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scutul meu e rusesc, iar baia de ulei e din aluminiu :huh:. Nu se simt prea mult inaltatoarele - cred ca 2 cm in plus la garda la sol sunt acceptabili dpdv dinamic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

inaltatoarele se pun si pe spate si pe fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut in catalogul rieger de anul trecut unele care se puneau si pe spate din cauciuc marca weitec. Eu am pe fata din aluminiu de 2 cm dar exista si de 1 cm la dealerii vw .Cele de 2 cm cica sunt pe cod trecute doar pt. Bora dar merg si la Golf. I-mi pare rau acum ca n-am montat 2 suprapuse ca sa castig 3 cm. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au spus cei din service ca nu se pot pune 2+1... Dar imi dai idei :hainoroc:.

Aveti idee cine importa in Romania inaltatoare Weitec ? Masina mea se lasa destul de mult pe spate, cand e portbagajul incarcat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

As dori sa montez niste inaltatoare pe fata , sa o mai ridic putin. Am gasit un link,cu inaltatoare pe fata si spate, dar spune ca nu se pot monta pe masini cu ESP, si Golful meu are esp. Are cineva din astea pe masina cu ESP?http://www.metalnerd.com/cat09.htm si aici sint specificatii tehnice, cred.......http://www.metalnerd.com/cat09.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ESP si am si inaltatoare. Nu vad legatura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am puse inaltatoare pe fata de aproape doi ani .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa montez niste inaltatoare pe fata , sa o mai ridic putin. Am gasit un link,cu inaltatoare pe fata si spate, dar spune ca nu se pot monta pe masini cu ESP, si Golful meu are esp. Are cineva din astea pe masina cu ESP?http://www.metalnerd.com/cat09.htm si aici sint specificatii tehnice, cred.......http://www.metalnerd.com/cat09.htm

salut! spune-mi si mie te rog,de unde ai luat inaltatoarele, cit te-au costatsi cit se ridica masina.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti lua de la orice dealer, sunt foarte ieftine. Mai scump este montatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun, dar care e pretul pt. ele? aceeasi intrebare - cu cat se inalta masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!