Sign in to follow this  
Followers 0
vlaicu d

Inaltatoare pentu Golf 4 sau Bora

360 posts in this topic

salve. ce parere aveti sunt bune niste inaltatoare la arcuri fata pt golf IV 1.16 77kw.le-am luat de la reprezent skoda ptr ca golful meu este f f f jos desi i-am schimbat arcurile.

0

Sunt bune si rele in acelasi timp.

Creste garda de la sol si o sa dai mai rar cu fundul de obstacolele de pe sosea. In schimb masina o sa aiba balans mai mare si pierzi din stabilitate.

O sa simti asta cand mergi la viteze mari pe drum denivelat si in curbe.

Iti recomand sa schimbi si bucsele de la abra stabilizatoare pentru ca o sa aiba alta stabilitata masina cu bucse noi.

0

Nu prea are treaba pierderea de stabilitate, el pune inaltatoare doar pe fata nu si pe spate.

0

cam ce pret au inaltatoarele de care spui?

0

Salutare, la reprezentanta VW din Brasov, inaltatoarele sunt la 11 RON bucata si sunt din aluminiu. Asta stiu ca am fost si am intrebat, mai nasol e cu montatul ca trebui demontat o gramada si se cam merita daca schimbi si flansele de la amortizoare sau ceva pe acolo.

0

mda, nu e mult deloc, insa probabil manopera pentru a le monta e destul de costisitoare. ma voi gandi si eu la o asemenea chestie, cine stie?

0

eu le-am si pus. cred ca motivul pentru care imi sare efectiv masina de pe drum sunt bucsele alea de la bara stabilizatoare.inaltatoarele le-am luat de la skoda am dat 54 lei. DAR NU SUNT BUNE. LE-AM FACUT LA STRUNG,respectand dimensiunile (NU EU !) si sunt mai inalte si am dat si 10 lei !.

eu le recomand pentru drumurile de tara.

0

Si Bora mea era joasa si nici nu aveam scut de otel, pana cand, de frica, m-am hotarat sa fac schimbarea.

Am luat "Kit-ul" de drumuri grele, mi-am inlaturat frica de a sparge baia de aluminiu, dar garda la sol a scazut putin din cauza scutului, mai mare si mai greu.

Totusi, la roata si la tinuta de drum a masinii se cunoaste o inaltare cu 2 cm, exact cat au inaltatoarele de aluminiu, care se monteaza intre oala arcului si rulment, cu o presa specifica. Stabilitatea si inclinatia planetarelor nu a fost afectata (cel putin nu am observat eu) si am facut peste 30.000 km de atunci.

Daca va avantati la inaltatoare mai mari (negarantate de VW), nu stiu ce se poate intampla cu stabilitatea sau cu planetarele ori articulatiile.

0

Eu le am montate impreuna cu scutul de otel si nu am vazut nici o schimbare in comportamentul masinii, decat ca e mai inalta si nu mai lovesc orice denivelare.

0

Eu asa am cumparat-o cu inaltatoare...adevarul e ca sta mai bine pe drum..dar e si mai rigida scutura tare, macar nu ai senzatia de barca.

0

asa este . te scutura mai mult dar nu afecteaza stabilitatea masini in viraje.SUNT BUNE pt drumurile noastre !

0

Nu se monteaza deloc greu: se da roata jos, si se decomprima arcul, apoi se pun cele 2 inele, daca pot sa spun asa. Ale mele au fost montate in max 30 min, la un service de pe langa mine. Piesele sunt luate de la PBV, au fost 20 ron bucata, de aluminiu, si au 2 cm. Le-am pus deoarece masina a mai coborat cam 1 cm din cauza scutului metalic :D.

0

sunt bune - am luat de la VW

am si scut metalic - 4000 km inclusiv drum lung Grecia si nicio problema sau schimbare de comportament a masinii.

ah, ba da: nu mai sparg baia de ulei o data la trei luni :D

0

Scutul meu e rusesc, iar baia de ulei e din aluminiu :huh:. Nu se simt prea mult inaltatoarele - cred ca 2 cm in plus la garda la sol sunt acceptabili dpdv dinamic.

0

inaltatoarele se pun si pe spate si pe fata?

0

am vazut in catalogul rieger de anul trecut unele care se puneau si pe spate din cauciuc marca weitec. Eu am pe fata din aluminiu de 2 cm dar exista si de 1 cm la dealerii vw .Cele de 2 cm cica sunt pe cod trecute doar pt. Bora dar merg si la Golf. I-mi pare rau acum ca n-am montat 2 suprapuse ca sa castig 3 cm. :D

0

Mie mi-au spus cei din service ca nu se pot pune 2+1... Dar imi dai idei :hainoroc:.

Aveti idee cine importa in Romania inaltatoare Weitec ? Masina mea se lasa destul de mult pe spate, cand e portbagajul incarcat.

0

As dori sa montez niste inaltatoare pe fata , sa o mai ridic putin. Am gasit un link,cu inaltatoare pe fata si spate, dar spune ca nu se pot monta pe masini cu ESP, si Golful meu are esp. Are cineva din astea pe masina cu ESP?http://www.metalnerd.com/cat09.htm si aici sint specificatii tehnice, cred.......http://www.metalnerd.com/cat09.htm

0

Eu am ESP si am si inaltatoare. Nu vad legatura...

0

Si eu am puse inaltatoare pe fata de aproape doi ani .

0

As dori sa montez niste inaltatoare pe fata , sa o mai ridic putin. Am gasit un link,cu inaltatoare pe fata si spate, dar spune ca nu se pot monta pe masini cu ESP, si Golful meu are esp. Are cineva din astea pe masina cu ESP?http://www.metalnerd.com/cat09.htm si aici sint specificatii tehnice, cred.......http://www.metalnerd.com/cat09.htm

salut! spune-mi si mie te rog,de unde ai luat inaltatoarele, cit te-au costatsi cit se ridica masina.multumesc

0

Poti lua de la orice dealer, sunt foarte ieftine. Mai scump este montatul.

0

bun, dar care e pretul pt. ele? aceeasi intrebare - cu cat se inalta masina?

0

20ron si inalta cu 3cm.

0

Vali pretul asta este pt fata si spate ?

0