Jump to content

1,6 Td Se Poate Monta Intercooler?


SRDJaN
 Share

Postare recomandată

am JP-ul din imagine si ma bate gandul sa ii fac cadou un motor cu 80CP, de fapt vreau sa-l duc la varianta de golf din 91... in germany vad multe variante dar cele de 80 sunt cam rare...daca iau un JR de 70 pot monta ulterior intercooler, care ar fi varianta ideala si cam ce costuri implica?
din cate am auzit si eu si am invatat..intercooleru nu face nimica altceva decat sa raceasca aerul admis...asa ca nu cred ca tre sa maresti debitul(capul hidrauli) in schimb tre sa ai grija la dimensiuni...mare grija! daca e prea mare...iti scade masiv timpul de raspuns (se mareste turbo lag-ul!)si o sa ai o intarziere de la apasarea pedalei pana la acceleratia propriuzisa...de te saturi. Daca e prea mic in schimb....nu va raci suficient si l-ai pus degeaba!
hmm... e adevarat ca si intercoolerul iti poate crea ceva probleme, dar nu zilnic... dar stiu ce vreau... a/c nu tin neaparat... dar servo vreau categoric... nu ca s-ar invarti greu volanul la o masina asa mica... dar imi place sa manevrez usor... iar daca pot avea 10 cai in plus la acelasi consum multumita unui intercooler de ce nu l-as avea? de frica reparatiilor? nu... sunt constient ca o masina cere, fie noua fie veche... doar ca la aia noua dai vina pe altii... nu am de gand sa schimb zilnic filtrul de ulei... deci accept supraaglomerare in compartimentul motor
vezi ca servo s-ar putea sa iti fure tot ce iti aduce intercooleru in plus!...deci tre sa faci un compromis!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!