Jump to content

Vopsire Ace Ceasuri Bord


FANEX
 Share

Postare recomandată

deci... la bordul de golf 3 si vento ceasurile de bord au becuri nu stiu codul de piesa dar pot spune ca sunt 2 becuri care dau lumina pe ceasuri si inca 2 becuri pe afisarele electronice (in fiecare cate 1). se scot foarte simplu deacolo insa pentru a pune leduri in spatele afisajelor e mai complicat pt ca trebuie leduri de intensitate mare. eu am vopsit limbile la ceasuri cu un text marker galben fosforescent (2 ron la librarie) iar luminile pe care le am sunt albastre... nu am schimbat luminile din spatele afisajelor electronice au ramas verzi.

ce fel sunt becurile albastre ? leduri sau bec in soclu ? ca eu am vopsit tot cu marker fluorescent (verde) dar nu se vede nimic noaptea si cred ca e din cauza ca am luminile verzi originale si vroiam sa stiu ce fel de becuri sunt acelea si de unde le-ai luat si daca sunt in soclu

Modificat de floryn_zdv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
adrianviperdodge2012

Am 3 intrebari ,pentru ca am desfacut bordul:

1-becurile acelea,pot sa le schimb cu unele cu aceeasi prindere pe placa de circuit ,doar modul de iluminat sa fie diferit(in loc de bec sa gasesc cu led)

2-daca pun led-uri in loc de bec,care este + si care este - pe circuit ,va rog ajutor

si a 3-a problema:poate sa imi puna cineva o poza cu blocul de lumini de unde se regleaza farurile ,dar desfacut pentru ca am nevoie sa stiu cum se pozitioneaza plasticul de sub rotita de la care se regleaza faza scurta,pozitia(plasticul de sub butonul care are0-pozitie-faza scurta).Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Da. Asa am eu la display-uri. Leduri albastre cu soclu de bec. (20 de lei set de 2 buc - Targ Vitan)

2. Faci proba. (intorci ledul invers)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

mai am o problema micuta:becurile care lumineaza filtrul,au niste lamele in capatul bordului de unde se alimenteaza(o lamela este mai lunga decat cealalta),poate sa imi spuna cineva care este +si care este -?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La becuri nu conteaza care e + si care e -. Conteaza doar daca vrei sa pui leduri. Ia si tu un aparat de masura si vezi care e + si care -.

Un aparat de masura oricum e bine sa ai - mai verifici o tensiune pe baterie, continuitatea la un fir...- si nu iti trebuie cine stie ce scula; cu unul din piata de 15 lei iti faci treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian. Poti incerca cu un redresor. Pui pe lamele. Nu se arde nimic. Asa am probat eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Am vazut la un membru,mai exact MKA III limbile ceasurilor luminate din spate..cum se poate una ca asta,avand in vedere faptul ca intre axul pe care vine fixata limba si cadrane,nu exista spatiu decat de 2mm maxim?>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
post-52097-0-01356100-1333892127_thumb.jPutina oja la 4 lei bucata fluorescenta, cat despre ace si greutatea ojei pe ele pana acu nu are niciun efect functioneaza OK doar ca trebuie o mana de maestru se pricep bine damele ca ele-s cu unghiile in realitate se vede mai bine decat in poza :icon_thumleft: Modificat de B4tru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Frumos B4tru! Cat imi cere prietena/sotia ta ca sa imi faca si mie la fel?? :)) joke. :p Cu siguranta am sa incerc asta. Se vede super mega extra giga "tare"! Gj!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare ! am un golf 3 din 97 am urmarit postarile de pe acest site si am modificat mia iesit foarte bine zic eu dar am o ploblema...nu stiu cum  sa schimb culoarea acelor indicatoare unde imi indica kilometri facuti si ora...vreau sa le schimb din verde in albastru...mentionez ca am desfacut ceasurile am scos acele si acele displayuri care indica leam ridicat dar nu sunt luminate din spate ci sunt prinse prin niste pini de placa de baza ca sai zic asa ca nu stiu cum i spune...deci au lumina propie din constatarea mea...daca ma puteti ajuta si pe mine cu idei vas fi vesnic recunoscator :)


cam asa arata masina...

post-158740-0-08669000-1446065078_thumb.

post-158740-0-12847800-1446065160_thumb.

post-158740-0-14248600-1446065200_thumb.

post-158740-0-48725200-1446065207_thumb.

post-158740-0-85197700-1446065213_thumb.

Modificat de nicaliviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu au lumina proprie ci au niste leduri SMD sub ele, trebuie dezlipite de pe placa de baza ca sa ajungi la leduri, operatiune destul de complicata daca  nu le ai cu electronica :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...cam complicat...am vazut ca se spunea ca poti lii si un fel de folie transparenta care i da culoarea albastra...cum anume i spune ca sa caut sa cumpar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile sunt verzi, deci degeaba pui folia aceea. La anumite ceasuri merge doar, dar la ce ai tu din pacate nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles deci nu am decat sa ma duc cu ceasurile la cineva specializat sa imi schimbe acele leduri...multumesc pentru informatii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ! am un golf 3 din 97 am urmarit postarile de pe acest site si am modificat mia iesit foarte bine zic eu dar am o ploblema...nu stiu cum  sa schimb culoarea acelor indicatoare unde imi indica kilometri facuti si ora...vreau sa le schimb din verde in albastru...mentionez ca am desfacut ceasurile am scos acele si acele displayuri care indica leam ridicat dar nu sunt luminate din spate ci sunt prinse prin niste pini de placa de baza ca sai zic asa ca nu stiu cum i spune...deci au lumina propie din constatarea mea...daca ma puteti ajuta si pe mine cu idei vas fi vesnic recunoscator :)

cam asa arata masina...

Detaliaza te rog cum ai facut sa ai lumini asa puternice si albastre la rotitele de la temperatura/zona/nivel si pentru cei nestiutori.La mine se vede doar rotita din mijloc iar alea din lateral abia lumineaza.

Modificat de danutzZeu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

scuze de intarziere am avut laptopul stricat si acum lam reparat am pus in centru acolo unde este ledul un led de pozitie cu leduri smd 5 leduri smd cred ca are pe el ledurile si apoi am dat gaurele in masca aceea care sustine  rotitele de la controlul de caldura si am pus la fiecare rotita leduri in plus ledurile au marimea ca farful de forfecuta asta doar la rotitele din margine ca cea din mijloc este luminata de ledul acela de pozitie ca este foarte puternic uite si o poza ca sa ai idee cat de cat oricum noaptea se vede asa ca ziua abia se distinge lumina ca sunt aprinse...maresti putin poza si ai sa vei ca leam incercuit ledurile ca sa iti dai seama

post-158740-0-97347300-1449295422_thumb.

post-158740-0-06533800-1449295701_thumb.

post-158740-0-15033800-1449295709_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!