Jump to content

Vopsire Ace Ceasuri Bord


FANEX
 Share

Postare recomandată

acele ceasurilor din bord sunt albe si as vrea sa le vopsesc rosu cu un spray,intrebarea mea este daca le pot scoate de pe axele lor fara sa stric ceva pe acolo.a mai facut cineva asta ? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc ca mult mai simplu ar fi sa schimbi ceasurile cu altele de ce culoare vrei tu. Sau, din cate stiu eu, se mai pot schimba LED-urile care ilumineaza bordul, pentru a obtine ce culori vrei. Cu vopsitul mi se pare cam complicat, parerea mea. Si nu stiu cat de estetic ar iesi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate sa se ingreuneze de la vopsea si sa nu mai merga bine eu am patit-o si am luat altele ca se cunostea diferenat de grutate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut niste poze cu procedura respectiva la G4. Se roteste acul in sens orar, pana la capat, dupa care se trage de ac in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut niste poze cu procedura respectiva la G4. Se roteste acul in sens orar, pana la capat, dupa care se trage de ac in sus.
paul,crezi ca ar merge si la masinile noastre ?djone,ti-am raspuns pe topicul deschis de tine
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cat de conservatori sunt nemtii nu cred ca schimbau ei reteta :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am scos acele mele prin " smulgere " incercam sa schimb ledurile de la cele doua ecrane ceas si kilometraj ( fara succes ca sant integrate in placa )

Modificat de Danny78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am scos acele mele prin " smulgere " incercam sa schimb ledurile de la cele doua ecrane ceas si kilometraj ( fara succes ca sant integrate in placa )

si cum ai pus acele la loc ?

functioneaza in continuare fara probleme ?

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am apasat si au intrat , e mai greu pana le pui la 0 :icon_thumright: la bordul meu ( difera de cele mai vechi de `95 ) fiecare ac are un motoras pas cu pas , Trebuie sa verifici daca sant la 0 inainte de a monta bordul sa nu ai surprize

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea si eu turometru...dar am auzit ca e scump rau...voi ce parere aveti, ca unul confectionat sau atasat io stiu pe unde arata cam nasol...nu prea as vrea sa stric interiorul cu tot felu de interventii aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

pana la urma cum se scot acele de la ceasurile de bord? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate asta te ajuta , esti din bucuresti , daca vrei le scanam , le editam in photoshop si le facem si albe , eu nu stiu cum se demonteaza insa daca tu ai alea in + putem sa "experimentam" pe ele .

post-6376-1205927413_thumb.jpg

post-6376-1205927418_thumb.jpg

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu va mai chinuiti cu tot felul se scule....cel mai bine merg scoase cu o furculita :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
eu am scos acele mele prin " smulgere " incercam sa schimb ledurile de la cele doua ecrane ceas si kilometraj ( fara succes ca sant integrate in placa )

apropo de leduri eu am schimbat deja ledurile verzi cu altele rosii sunt foarte misto doar tre sa ai putzina indemanare un letcon de 35 wati si o pompa vid pt extragere cositor, ca tre sa dai jos amandoua LCD-urile asta e mai greu .... spor la treaba si succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui si niste poze sa vada si restul lumii cum arata ar fi mult mai clar. Si eu vreau sa-mi schimb luminile din bord tot rosii, si vreau sa-mi fac o idee. Mersi

PS: despre lumini bord se discuta AICI .

Modificat de f@ne_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi tovarasi si pretini aveti grija cu acele ca eu le-am dat jos si dupa ce le-am pus mergeam in treapta 2 cu 80-90 km?h... la 3000 de ture. acum am potrivit kilometrajul dupa ureche, nu stiu daca e bine... :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

deci... la bordul de golf 3 si vento ceasurile de bord au becuri nu stiu codul de piesa dar pot spune ca sunt 2 becuri care dau lumina pe ceasuri si inca 2 becuri pe afisarele electronice (in fiecare cate 1). se scot foarte simplu deacolo insa pentru a pune leduri in spatele afisajelor e mai complicat pt ca trebuie leduri de intensitate mare. eu am vopsit limbile la ceasuri cu un text marker galben fosforescent (2 ron la librarie) iar luminile pe care le am sunt albastre... nu am schimbat luminile din spatele afisajelor electronice au ramas verzi.

post-11907-1238279777_thumb.jpg

Modificat de Mihaitza83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea si eu turometru...dar am auzit ca e scump rau...voi ce parere aveti, ca unul confectionat sau atasat io stiu pe unde arata cam nasol...nu prea as vrea sa stric interiorul cu tot felu de interventii aiurea.

De ce nu iti cumperi bord cu turometru? Stiu pe cineva care are de vanzare cu doar 100 lei, el si-a pus albe si a ramas cu cel vechi. Daca vrei da-mi un PM si te pun in legatura cu el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pun si eu niste poze,asa mi-o iesit mie cu leduri la bord.

.

.

post-34834-1238514384_thumb.jpg

post-34834-1238514475_thumb.jpg

post-34834-1238514526_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti este obositor cand conduci? mi se pare ca este o lumina difuza.Poate in realitate arata mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frumusele ceasuri de bord :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am scos acele mele prin " smulgere " incercam sa schimb ledurile de la cele doua ecrane ceas si kilometraj ( fara succes ca sant integrate in placa )

gresit.becul de ilumineaza kilometrajul nu e integrat in placa!!!azi l-am schimbat eu.repet:becul,nu ledul.nu este nici un led acolo

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pun si eu niste poze,asa mi-o iesit mie cu leduri la bord.

.

.

asa le-am facut si eu cu led-uri pt pozitie, dar displayurile nu se aprind?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cu ce se vopseste partea de jos al acului? Eu am incercat cu vopsea alba normala si nu se propaga lumina pana in capatul acului. Exista ceva vopsea speciala, poate fluorescenta? Eu am avut bordul rosu cu ace rosii si am schimbat ledurile de la ace pe albastru si nu pot sa le fac sa se vada lumina albastra in tot acul. Ceva idei daca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!