Jump to content

Probleme compresor clima


snaemih
 Share

Postare recomandată

Trebuie sa schimbi cam toata instalatia de AC, cum de fapt solicita si producatorul compresorului pentru a beneficia de garantia. Trebuie sa schimbi condesator (cu tot cu filtru uscator - de obicei e integrat), valva de expansiune si compresorul. Ce mai ramane din instalatie - adica conducte si evaporator, trebuie curatate/spalate foarte bine. Dupa asta, montat totul la loc si avut grija ca noul compresor sa aiba cantiatea de ulei specificata de producator. Daca totul se face ca la carte, nu ar trebui sa mai ai probleme. Bine si toate componentele trebuie sa fie noi, acltfel poti avea suprize neplacute. 
 

Tot ce ai schimbat pana acum au doar piese noi sau SH ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Compresor nou, radiator nou mai are un filtru, spalat instalatia altfel nu scapi de span si de schimbat compresoare

Te sfatui la cineva care are instalatie speciala de spalat circuit ac

Audi a4 b7 1800 piese si consumabile 1000 manopera garantie etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am pus niciodată piese sh pe mașina, dar nici nu m-a dus capul sa ma interesez de pașii ce ar trebui urmați și nici mecanicul meu nu se pricepe la AC. Pica compresorul, schimbam compresorul. Anul trecut pierdea freon pe la valva de expansiune, de asta am și schimbat-o.

Spălarea a fost făcută cu o butelie mica de azot, arăta că un extinctor de mașină, conectata cu ceva tub special la una din conductele de AC.

Deci sa recapitulez, pe vara viitoare ar trebui sa ma pregătesc pentru compresor nou, valva expansiune și condensatorul care ar fi radiatorul de AC sau am înțeles greșit?

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus spalare a instalatiei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin, dupa mai multe cautari pe net, am gasit informatii cum ca se poate schimba fulia la compresorul meu.

Acum sunt in dubii referitor la ce producator de fulii sa aleg.

Am urmatoarele optiuni:  MaxGear,  NRF, ThermoTec si ERA.  Ce puteti recomanda ca fiind mai fiabil? 

 

Multumiri, salutari!

 

Iorgu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

 

Am rezolvat problema legata de zgomot (huruitul compresorului cind nu era in sarcina), prin schimbarea fuliei la compresor.

Pe masina am un compresor Valeo (DCS 17E), montat din fabrica.

Pentru compresoarele de tip DCS 17E (Valeo/Zexel),

ca si alternative AM, avem  fuliile Thermotec KTT040084, NRF 380046, ERA 671036- cea mai scumpa- si MaxGear AC13024- cea mai ieftina. Eu am montat pe masina NRF (O2 1.6 benzina). Am vazut la magazin fuliile Thermotec, NRF si ERA, toate au incorporat acelasi rulment C&U care pare ca este de provenienta China, iar pretul difera in functie de producatorul fuliei. Nu as putea sa spun nimic de materialul din care e fabricata efectiv fulia si daca aceasta influenteaza diferentele de pret la aceste piese (unele semnificative). Asa ca ramine la latitudinea fiecaruia sa aleaga.

Nu am gasit alte alternative in afara celor prezentate.

Sper sa fie de folos. Succes si salutari!

Modificat de Iorgovan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!