Jump to content

Ce ambreiaj avem pe Golf 4


alec
 Share

Postare recomandată

MasinaPoporului

WNS --> Pe masina din semnatura tot volant bimasica? :)

Modificat de MasinaPoporului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 234
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • zebrocksky

    18

  • GABIVVX

    17

  • marius1982.11

    9

  • stefanutz30

    7

  • 1 month later...

Buna vreau sa va intreb si eu ce kit ambreiaj si volant am pe golful meu 4 TDI AGR din 2000 tin sa precizez ca kitul de ambreiaj si cutia a fost schimbat de fostul proprietar la sfarsitul lui 2006, am facutura de la VW din franta de 2386,56 € pe factura sunt niste coduri : - cutie viteza 02J300046LV , - ambreiaj 0381981410V si mai ii un cod de la ceva douille (nu stiu cum sa traduce, poate purja ...) 02A141180A .

Vreau sa va intreb ce marca am(daca ii buna)si ce inseamna kit ambreiaj, ii si volant sau doar discu ?

va multumesc anticipat

have a good time

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare in legatura cu ambreiajul de golf 4. ce cuplu are acesta stoc? cumva 186 nm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ninu - ai ori de 220mm ori de 225mm. Trebuie VIN-ul pentru a identifica exact.

nitrogen - cuplul este dat de motorizare/tip ambreiaj. Stiu doar ca, pentru masina ta, cutia de viteze duce 150Nm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna, nu am numai codurile de pe factura abuwz, cutie viteza 02J300046LV , - ambreiaj 0381981410V . Nu poti sa iti dai seama dupa codurile astea. As vrea sa stiu daca au pus de origine sau au pus ceva mai bun sau rau ? Se poate sa am bimasic?

merci

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu probleme cu volant si sunt un pic in dilema... unii spun ca astea SH sunt mai bune mai rezistente.. altii spun sa nu ma incurc cu asa ceva, din cate am citit si am "procesat" ma bate gandul la un kit de ambreiaj clasic.. disc de ambreiaj cu arcuri. Ce preturi au kiturile astea daca stiti, kitul de la VALEO si asta de la Sachs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SorinB-cum adica sa fie mai bune ambreajele second-hand?poate vrei sa spui tipul vechi de ambreiaj,cel clasic e mai bun.

In legatura cu ambreajul de tip clasic da se poate pune,si costa cam undeva la 1400 Ron tot setul gasit pe Luk,dar nu cred ca merita,adica daca asa a fost prevazut.

Ninu-am cautat dupa codul dat de tine la ambreiaj, dar ceva nu e bine, codul de Sachs e din 10 dar nu incepe cu 0.

Modificat de H0lyBoy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ziceam de cele la mana a 2.. informare gresita :rolleyes: Si c-am la ce preturi ajunge un kit complet ? ca tot is confuz... la unii am vazut ca e 1400 la altii 1800 nu mai inteleg nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna vreau sa va intreb si eu ce kit ambreiaj si volant am pe golful meu 4 TDI AGR din 2000 tin sa precizez ca kitul de ambreiaj si cutia a fost schimbat de fostul proprietar la sfarsitul lui 2006, am facutura de la VW din franta de 2386,56 € pe factura sunt niste coduri : - cutie viteza 02J300046LV , - ambreiaj 0381981410V si mai ii un cod de la ceva douille (nu stiu cum sa traduce, poate purja ...) 02A141180A .

Vreau sa va intreb ce marca am(daca ii buna)si ce inseamna kit ambreiaj, ii si volant sau doar discu ?

va multumesc anticipat

have a good time

02A141180A - guide sleeve, ceva chestie ce e pe axul ce intra in cutie(10eur).

038198141DV - 1 set clutch parts, nush ce contine(350eur)

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc marius de raspuns.

Deci da, codu 02A141180 = 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Care mai sunt preturile pentru o volant (masina din semnatura). Ce firme producatoare recomandati?

Mai trebuie schimbat ceva pe langa volant propriuzisa?

Multzam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar kit-ul. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste te rog tot acest topic, precum si topicul Cat am platit in service. Probabil ai motor ALH.

Poti sa ceri mai multe oferte in cadrul topicelor din aria Anunturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce fel de volant am pe masina din semnatura ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar kit-ul. :)

volant+kitul de ambreiaj vrei sa zici?

Se cumpara separat volant si kitul de ambreiaj sau vin impreuna? Este obligatorie schimbarea kitului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Este doar recomandata,nu obligatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu masa dubla

M-am interesat astazi si s pare ca e cu masa dubla :coffee_lol:. Se pare ca nici nu exista alternativa cu masa simpla pt acest motor. A schimbat cineva care are acest motor volant ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Recomandati-mi si mie va rog de unde pot sa cumpar un kit de ambreiaj + volant pentru masina din semnatura, fara sa dau si pielea de pe mine, daca se poate :) Si daca ati putea sa ma indrumati sau sa imi spuneti ce tip de volant si kit trebuie sa caut.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare ,am si eu o nedumerire in legatura cu ambreiajul de pe golful meu de 19tdi 74 kw motor axl. Im primul rand pedala ambreiaj este un pic mai tare fata de alte golfuri si am o trepidatie destul de accentuata la primi 2 centimetri apasati dupa care dispare ,ce sa fie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu o rugaminte.

Ma puteti ajuta sa gasesc pe ce tipuri de motoare se poate monta :

- disc LUK OEM - cod 038 141 032 ex

- placa de presiune LUK OEM - cod 038 141 023px

Stiu ca merge sigur pe G4 1.8T cod ARZ si din ce am gasit in topic G4 1.9TDI cod AHF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,am o intrebare la ce cuplu rezista ambreiajulstock de pe g4 AHF???????? Astept un raspuns...............MERSI ANTICIPAT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe motorul de 1.6 AUS ce volant este pus?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!