Jump to content

Vw T4 - jante si cauciucuri


Undo
 Share

Postare recomandată

Sal, vreau sa cumpar si eu pt un T4 din 2002 niste jante de aliaj, si am vazut pe forum la publicitate o groaza, dar nu stiu de care imi trebuie 5x100 sau 5x112?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog frumos sa-mi spuneti daca stiti

pt t3 ce modele stiti

altele in afara de mercedes cobra

:icon_thumright: multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut baeti am si eu un Caravelle '91 si am jante si de alu si de otel. cele de alu sunt mai late si au cauciucuri 205/65/15 iar cele de otel au 195/70/15. intrebarea mea ar fi cum pot sa imi dau seama daca la jantele de alu folosesc cauciucuri bune pentru ca par a fi un pic cam bombate spre janta (cracanate) ceea ce la jantele de otel nu se observa. Exista anumite coduri inscrise pe jante care sugereaza oarecum dimensiuniile cauciucurilor? Va multumesc mult! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,eu am jante aliaj cu 195/70/15 si nu prezinta probleme.Nu am incercat cu 205 dar tinand cont ca 195 este dimensiunea standard in talon nici nu as incerca,.Daca stii modelul de jante pe care il ai poti da un search pe google sa vezi exact ce specificatii au.Numai bine :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

205/65/15 si 195/70/15 la t4 sunt dimensiuni echivalente la multe sunt date ambele dimensiuni in carte !

daca jantele au ,,J,, de 6,5 ca cele din otel e ok !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa este la modelele mai noi,trecut in talon si 205/65/15 ca echivalent,la astea mai batrane ca a mea nu are in talon trecut decat 195/70/15 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut o perioada pus pe caravelle-ul meu jante pe 17" 8j cu cauciucuri 255/40 r17, insa le-am dat jos dupa vreo saptamana 2, pentru ca era prea mica inaltimea si dauna mult confortului (simteai orice gropita). Urmeaza sa le echipez cu cauciuri de vara 255/55 r17 cand oi avea bani.

Tin sa mentionez ca si cu cauciucuri asa de late nu atingea nicaieri in interiorul aripii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am stock pe caravelle din 2001 225/60 r 16.

De luat in seama ! fatul ca la modelele de 150 caii cum am si eu Nu potrivesc anumite jante de 15" dattorita etrierelor mari de pe fatza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal am si eu de 225 /50 /16 pe caravele sii sint mai confortabile ca si ceurile pe 15 ce le-am avut inainte,stabilitate mai buna si eficienta fffoarte buna la franare

voi le aveti trecute in carte?? probleme cu polittia???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia faina ii ca in talon nici nu mai scrie dimensiunea avelopelor.

Doar in cartea masinii, care nu esti obligat sa o ai la tine.

Ps: sa vezi ce frumos statea in curbe cu 255/40 r17 :icon_thumright:

Modificat de Bogdan90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Chestia faina ii ca in talon nici nu mai scrie dimensiunea avelopelor.

Asa e, da' daca le doteaza masinile cu terminale capabile sa se conecteze la centru... s-a dus frumusetea. :icon_thumright:

Iti baga seria de caroserie si apare tot pe ecran... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal am si eu de 225 /50 /16 pe caravele sii sint mai confortabile ca si ceurile pe 15 ce le-am avut inainte,stabilitate mai buna si eficienta fffoarte buna la franare

voi le aveti trecute in carte?? probleme cu polittia???

De ce spui ca sunt mai confortabile? se simt gropile mai tare cu c-uri? Intreb asta deoarece eu am pe t4 meu 225/ 60/ r16 cu jante pe 16" stock ( dotate de fabrica) si am cauciucuri normale. As vrea sa imi pun c-uri ( reinforced) sau cum le stie lumea pe spate deoarece au o rezistenta mult mai mare la uzura si am inteles ca is mai protejate jantele cu ele.

Sper sa nu se supere nimeni ca am postat aici dar la sectiunea cu cauciucuri nu prea avea rost intrucat majoritatea userilor nu folosesc asemenea cauciucuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,vreau sa-mi schimb jantele de otel cu unele de aluminiu,model passat MONTE CARLO

am inteles ca la prezoane sunt la fel 5 x 112,dar la gaura din mijloc s-ar potrivii?daca e mai mica nu le mai pun dar daca e mai mare cu ceva inele de centrare am auzit.Multumesc

post-23432-1241767864_thumb.jpg

Modificat de cabina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si t4 din 2001 am si passat 2004. Daca vrei pot sa masor diametrul gaurii din geanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da te rog frumos daca nu e prea mare deranju'.nu e graba cand poti tu.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum am promis am revenit cu raspunsul. La ambele jante si la passat si la t4 meu cu rotzi de 16" stock gaura din mijloc e de 57mm cred ca e 2 inch mai precis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am o nelamurire mica,vreau sa-mi pun jante frumoase originale VW,momentan n-am gasit la bani buni.

in schimb am gasit la un prieten janta din imagine si am pus-o pe masina sa vad cum vine si am 2 intrebari:cam ce prezoane ar trebuii sa pun,astea ale mele nu prea vin bine si nu-mi da incredere si a 2 a,gaura din mijlocul jantei prinde pe butucul rotii cam jumatate de centimetru,se vede si in poza,in schimb janta originala de tabla nici aia nu intra mai mult pe butuc,cam cu 2-3 mm mai mult.e vreo problema?toate jantele model passat au miezul gros?cam ce sa fac?

post-23432-1253046347_thumb.jpg

post-23432-1253046399_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ! jantele de aluminiu au alte prezoane decat cele originale de tabla;eu am cumparat jantele (rial porto black)si mi-a dat si prezoane dar se gasesc separat aprox 150 lei setul (in Sibiu la sigemo de exemplu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da, pentru ca de regula (la orice model auto) prezoanele pentru jante de tabla sunt mai scurte decat cele pentru jante de aliaj. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci prezoanele de la jantele de aluminiu care urmeaza sa mi le pun.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astea sunt jantele pe care eu sper sa le pot cumpara cat de curand.

post-36206-1253306361_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte tari! sant pe 15 sau 16? La ce pret se gasesc noi sau second? mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!