Jump to content

Vw T4 - jante si cauciucuri


Undo
 Share

Postare recomandată

stie cineva ce distanta are intre prezoane vw passat din 2009 si daca merg jantele de tabla pe 16 pe T4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da merg jante pe 16" de tabla. Distanta intre prezoane la T4 este 5x112 Cauta sa aiba ET intre 42 si 49. Eu sper vineri sa primesc 4 bucati pe 15" sa pun cauciucuri de iarna pe ele :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da merg jante pe 16" de tabla. Distanta intre prezoane la T4 este 5x112 Cauta sa aiba ET intre 42 si 49. Eu sper vineri sa primesc 4 bucati pe 15" sa pun cauciucuri de iarna pe ele :Driver:

ET intre 42 si 49? :o la mine pe masina scrie ET 35 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze am gresit... pentru 15" cu un cauciuc mai ingust merg fara probleme si ET mai mic. Mi-a ramas in minte doar versiunea de 16"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da ca ale tale au venit cu cauciucuri de 195 de original

chaur nu stie nimeni cat are passatu distanta

Modificat de andrei_c123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ale mele au venit cu 16" 225/60r16

5x112 are mai mult ca sigur. Pe gama Vw audi se folosesc doar 5x100 si 5x112 pe pasaturi eu stiu ca doar 5x112 s-au montat si pe seat/skoda si modele mai vechi vw au fost 5x100. Modele mai vechi polo si golf 3 aveau 4x100.

Roaga omul sa citeasca de pe interiorul jantei. sigur are scris.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da ca ale tale au venit cu cauciucuri de 195 de original

chaur nu stie nimeni cat are passatu distanta

Al meu a venit cu cauciucuri de 205 de original, si chiar si asa scrie pe eticheta aceea lipita pe stalpul usii de la sofer: 205/65/R15C ET35

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vineri primesc jante de 15 pe care vreau sa pun cauciucuri de iarna . Eu personal din ce am studiat si introdus date in calculatoare de caiciucuri ca cele mai potrivite mi-ar fi 205/70 r15. Sunt cu foarte putin mai mici in diametru fata de cele care le am acum. Sper sa si gasesc pe la depozitul second hand asa ceva :lol:

Modificat de noobsound
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

205/60/16 si 205/65/15 au fost de fabrica puse pe transporter , am pus azi una din jantele de passat sus , defapt mai mult am incercat pentru ca janta nu se centreaza in inelu de pe butuc iar prezoanele de transporter nu se imbuca cu jantele de passat asa sunt in cautari de prezoane pentru passat asta daca au acelasi pas si metric cu cele de transporter

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

205/70/15 nu stiu daca gasesti ca am cautat si eu o gramada si doar pe un site din UK am gasit dimensiunea asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ andrei. Jantele de pasat au pe ele specificatia H2 ? Nu am gasit nicaieri informatii legate de acest aspect. Pe unele jante e trecut pe altele nu. Ma gandesc daca nu e o specificatie ce se refera al prezoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da sunt 6,5J ET49 H2 , vin perfect pe T4 , trebuie neaparat prezoanele jentilor care se potrivesc de la passat dar difera guleru si conu , in schimb sunt profund dezamagit de cauciucuri care nu se impaca deloc cu masina , deci cine vrea 4 cauciucuri le dau sa ma scap de ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

deoarece nu am gasit cauciucuri cu indicativ C la preturi rezonabile si tinand cont ca eu nu car greutate mare ci doar volum ocazional, am ales Dunlop Wintersport 3D pentru T4-ul meu

indicativul de greutate este 91 (610Kg max)

credeti ca ar fi o problema ca nu am pus C-uri?

Modificat de NeXuS_3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am luat masina nu era echipata cu C-uri,dar scria pe ele reinforced

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reinforced sant ranforsate si nu sant nici tari ca C-urile nici moi ca cele normale si se poate pune presiune in ele peste 3 atmosfere. Daca nu-ti face balans la viraje este ok si cu alt tip de cauciucuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi e simplu de calculat daca e ok sau nu 610x4 2440 iar masa proprie e in jur de 2000 e ok atata timp cat nu pui mai mult de 400 kg ( acuma mi conteaza si distributia greutati pe axa in special pe fata sa nu fie prea mult dar i general producatori de cauciucuri iau in calcul si lucru asta ) ai pute amerge macar pe varianta reinforced 97 sracina de incarcare ar fi mai sigur !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greutate mare oricum nu pun pe ea

400 de Kg este arhisuficient pt mine

am preferat sa iau cauciucuri mai performante ca aderenta decat ca si rezistenta la greutate

Pe audi am Dunlop Wintersport M3 si am fost foarte multumit de ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 7 months later...

Pot sa pun pe un vw caravelle t 4 anvelope 215/65 R16 fara sa atinga cand e incarcat mai tare?

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

e diferenta mica ,deci cred ca poti pune fara probleme

eu am c-uri de vara verdestein si continental vanco 2 tot c-uri de iarna -ambele se comporta impecabil

dimensiuni am trecute la usa sofer -205/60/16 c-uri

-215/60/16 reinforced

-225/60/16 reinforced

dar am pe masina ambele set-uri 215/60/16 c

cred ca am sa trec pe la rar sa-mi modifice

jantele aliaj le voi vinde si caut modelul acesta

post-6711-0-13821300-1320612117_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folosesc 215 65r16c iarna si vara 235 60r16 fara nici o problema.

post-36206-0-69762100-1320620258_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!