Jump to content

Vw T4 - jante si cauciucuri


Undo
 Share

Postare recomandată

cine stie sa imi zica ce indice de greutate trebuie sa aiba caucicurile normale pentru a fi montate fara probleme pe transporter , am gasit unele 205/55/zr16 indice de greutate 91 ? si intrebarea a 2 a ar fi care este diferenta de inaltime intre Curi si cele normale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o diferenta de dimensiune intre C si cele normale daca au aceeasi dimensiune.

205-55 r16 sunt prea mici si arata aiurea pe T4. C-uri nu gasesti orice dimensiune. daca vrei C pe 16" atunci poti alege intre 215/65 r16 sau 205/65r16 nu o sa gasesti C-uri 205-55r16 de exemplu..

C-urile au indice de greutate de la 100 in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe t4 se pun de la 97 reinforced in sus, cele de tip normal.

C- urile sunt de obicei 102-104

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la ora actuala din ce am observat pe masina Curi actuale un un indice de 99 iar la 102-104 am 2 in beci au indice H deci nu stiu ce sa mai cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H reprezinta indicele de viteza. In cazul tau H pana la 210 km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de-ar merge o dubitza cu 210km/h..ar fi trasnet ;)

de ce crezi ca nu ar arata bine cauciucuri slim pe dubitza? eventual nu ar fi bine pt ca ..la gropi...si daca o incarci..va fi naspa..dar de aratat cred ca arata mai bine iar directia va raspunde mult mai prompt

Modificat de r4ulik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ raulik Credema ca arata aiurea. Arcul rotilor e potrivit pentru dimensiunea standard.. de exemplu 215 65r16 sau 195 70r15. Anvelopele alea 205-55 r16 o sa fie mult prea mici pentru arcul rotii + de asta o sa ai o deviatie destul de mare pe kilometraj.

Daca vrei talon mic la cauciuc iti recomand sa folosesti jante de 17 sau 18"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html pentru cei interesati sa treaca la alte dimensiuni de cauciucuri

http://www.carbibles.com/tyre_bible.html#loads

pai masina a avut originale 205/65/15 99C si un al doilea rand primit de la neamt cand am luat masina 205/65/15 102-104H , in tara am trecut la jantele de tabla pe 16 cu cauciucuri 195/65/16 99C luate tot de pe un transporter

ce observ din calculatorul respectiv e ca intre dimensiunea originala a masinii de 205/65/15 si cele de 205-55-16 apare pentru cele din urma o diferenta ele fiind cu 16mm decat cele originale , iar pentru cele de 205/65/16 o diferenta de 25mm in plus fata de original din calcule ideale ar fi unele de cu talon de 60 dar ramane problema cu indicele de greutate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un indice de 87-98 e suficient. Eu unu am avut 2 randuri de cauciucuri cu acest indice ( dunlop si fulda ) Nu stiu care e dimensiunea standard intrucat de fabrica si in cartea tehnica sunt date mai multe dimensiuni.

Legat de vitezometru eu am pe fata 225-60 r16 dimensiunea standard cu care vin dotate T4 cu jantele de aliaj pe 16". Diferenta la 100 km/h fata de gps e de 4 km/h. Imi dindica cu 4 km mai mult decat merg de fapt. Anvelopele 215-65 r16 sunt cu putin mai mari decat cele pe care le am si de aici am ajuns la concluzia ca ar fi perfecte spun asta pentru ca au un talon lateral suficient de mare pentru drumurile noastre cat si pentru corectitudinea vitezometrului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

aveti idee ce fel de jante sunt acestea din poza pe ce model de masina s-au montat din fabrica sau daca sunt aftermarket ce marca/model sunt

imi plac la nebunie dar nu gasesc nicaieri de cumparat

2wcen2w.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seamana cu unele pt Mercedes,model mai vechi,pe AMG-uri cred;seria pana in anul 2000,clasa E sau C

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu o alta intrebare

Pe polizorul (T4) meu va trebui curand sa pun niste cauciucuri de iarna

cum nu am ABS ESP sau alte "prostii" din 3 litere cam trebuie sa pun ceva de calitate

din pacate oferta de cauciucuri de 205/65/R15 Reinforced este cam slabuta

in urma cautarilor am dat si de jucarioarele astea:

http://www.vanzarianvelope.ro/Anvelope-PIR...5-91-T-456.html

care ar avea si tinte metalice care mi-ar face cu ochiul

buba este ca nu sunt C sau Reinforced cum se mai spune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea sunt de pe acel site cele mai ok daca vrei Reinforced. Daca nu tii neaparat sa folosesti reinforced te poti gandii la astea.

http://www.vanzarianvelope.ro/Anvelope-FUL...-94-T-1748.html

Eu unul am ramas cu o parere proasta despre anvelopele pirelli. Mai precis de modelele p7 dar si p6000 folosite pe un passat. Ferestete de maxilla si matador, se uzeaza neuniform si te poti trezii cu umflaturi pe laterale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am kleber (cred ca asa se scrie, si sunt extrem de multumit de ele. arata foarte bine dupa 45000 km, si , cred ca o sa ma mai tina inca vreun an , sau chiar 2 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Emy ce dimensiuni ai? ce model mai exact? ai rulat cu anvelopele de iarna tot sezonul? Si eu as vrea o pereche de cauciucuri sa ma tina atatia km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NUMAI Matador folosesc la toate masinile de peste 5 ani si niciuna nu s-a uzat neuniform sau sa se umfle pe lateral...

sunt facute in Slovacia si toate masinile VAG vin din fabrica cu anvelope Matador :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta si 195 70 15 c

gasesti C multe de iarna si sunt si mai inalte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut arata bine camioneta am si eu dar cu dubla cabina undeai pregatito asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o poza luata de pe net... nu e a lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut arata bine camioneta am si eu dar cu dubla cabina undeai pregatito asa

oaaa! cate semne de punctuatie?! Oare, regulamentul nu a fost facut si pentru noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Emy ce dimensiuni ai? ce model mai exact? ai rulat cu anvelopele de iarna tot sezonul? Si eu as vrea o pereche de cauciucuri sa ma tina atatia km.

Noobsound, am 205/65/R15C. Din ce stiu eu sunt M+S (all season? ) si da, am rulat cu ele tot timpul. Am aproape 1 an jumate de cand circul cu ele, si nu sunt tipul de sofer linistit! ( intoarceri cu frana de mana, plecari cu scart, etc) si , inca rezista foarte bine! Nu le recomand pentru ca sunt rezistente la nebuniile mele, ci le recomand ca sigur vor tine mult mai mult pe masina unor soferi mai linistiti.

Ma duc sa fac niste poze si o sa le vedeti.

Edit: poze:

post-61162-0-00888500-1288866892_thumb.j

post-61162-0-38546300-1288866901_thumb.j

post-61162-0-87699600-1288866906_thumb.j

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!