Jump to content

Vw T4 - jante si cauciucuri


Undo
 Share

Postare recomandată

ei astea da! Probleme cu omologarea.Eu as vrea sa-mi pun folie pe laterale spate si as vrea sa stiu daca se pot omologa sau trebuie ionizate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt multe ateliere care aplica folie omologata. Jantele din poza sunt pe 18" sunt si pe 19 acelasi model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar dupa ce-ti pui trebuie sa mergi la RAR ptr omologare sau destul sa ai o hartie de la atelierul care iti aplica folia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca atelierul este autorizat R.A.R. este suficienta hartia de la ei.Si nu uita timbrul cu holograma R.A.R. care se aplica pe geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Deci fratilor pt cei interesati sa va spun cum am rezolvat cu trecerea altor anvelope decat cele trecute in talon ,Mam prezentat la reprezentanta VW ,,protos" la noi in Alba (asai spune) indrumati de cei de la RAR si miau det un act oficial cu toate tipurile de anvelope care lea pus constructorul pe masina mea vw caravele 2001 , deci tin sa mentionez ca erau vreo 10 tipuri pe 14 , 15 ,16 din care am renuntat din lista la dimensiunea 14,ca am zis ca sub 15 nu cobor si acum am 6 tipuri ce cauciucuri pe masina deci aveam doua inainte 195/70/15C,205/65/15C si mai am acum si 205/60/15 195/65/16 215/60/16 si 225/60/16 cu mentiunea ca astea nus c-uri .CU HARTIA IN FATA RAR-UL NA MAI COMENTAT NIMIC SANT OBLIGATI SA TRACA TOT CE SCRIE PE HARTIE.cam asta ar fi tot aaaaa a,m uitat COSTURILE 100 RON HARTIA VW SI 80 RON RAR TOTAL 180 RON MERITA HU???????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am scapat de chinul asta.. pe talonul T5-ului sunt trecute si marimea de 15 si de 16

iar la golf sunt trecute inca de pe brieful nemtesc 14,15 si mentiune speciala 16.. si asa a fost trecut si pe certificatul romanesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu sincer dupa ce legi se orienteaza cei de la rar ! daca aduci in tzara un trabant cu roti de 315 late si pe brief scrie 315 o sa iti treaba fara probleme dimensiunea cand o inmatriculezi.Daca nu scrie pe brief decat o dimensiune degeaba ii explici mai omule astea de 16 de aliaj le am pe masina si am de 15" de iarna jante de tabla.. nu o sa inteleaga veci.

Eu unu am renuntzat la ideea achizitionarii jantelor de 18" cum am atasat poza ami sus. cand mi-am schimbat cauciucurile vara/iarna am observat ca am ambele jante de pe fatza putin strambe. daca nu au tinut astea robuste cu cauciucuri 225/60 r16.. cu 18 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am pe camioneta de la lucru roti pe 17" si am tot avut probleme cu politia. Intr-o zi din gresala am patat talonul vechi si am fost nevoit sa-mi schimb talonul, iar pe taloanele noi nu mai sunt trecute dimensiunile la roti si asa am scapat de probleme :somnmare:

Cateva poze:imge005.th.jpgimge006.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine pentru o camioneta! Ai cauciucuri C sau normale? Te-a mai intrebat politia ceva? ca talon nou am si eu dar poate sa-l retina si sa te cheme cu cartea la ei si atunci e nasolia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana te cheama cu cartea la ei, schimbi jantele cu cele de tabla :vaidecapulmeu: si stiu ei pe care le-ai avut inainte :frigbaitata:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura problema ese atunci cand este control R.A.R. in trafic deoarece ei au baza de date in masina si te pot verifica pe loc.In zona mea numai asa se leaga politia de jante cad au control comun(mai ales pe D.N. 72 mai mereu este control R.A.R.).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta tin eu sa imi caut jante pe 15" x 5 x 112; 6,5 j. dar nu m-as supara nici cu unele de 17, mai ales ca dau bine pe transportere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_c123

stie cineva unde pot gasii jantele de aluminiu de caravelle ? daca nu montez tot anvelope de tip C o sa am ceva probleme la drum daca ma opresc sau nu se leaga nimeni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ andrei. Pe jantele originale de aliaj de caravelle/multivan pe 16" se folosesc cauciucuri 225/60r16 . Sunt singurele cauciucuri pentru t4 care nu sunt trecute in carte ca fiind de tip C

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe o janta se poate pune si cauciuc simplu dar si cel de tip C?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da pe o janta se pot pune si C-uri si normale !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e super. M-am speriat putin din cauza ca la unele jante (la foarte putine) aveau specificatia C, in sensul ca sunt pentru pneuri de tip C. #:-s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Intreb pe cei care folosesc cauciucuri 215 66 r16 ce fel de cauciucuri aveti si cum se comporta? Eu am standard pe masina 225/60r16 continental vanco contact ( foarte renumite laudate si bla bla) si cam fluiera in curbe luate foarte strans cat si la franare pe drum denivelat. Inainte de astea am avut Fulda extremo pe care nu l-am auzit sa fluiere niciodata + ca nici nu vajaiau asta tare pe autostrada. La aceasta dimensiune nu folosesc cauciucuri tip C . in schimb vreau sa trec pe 215 65 r16 intrucat au talia putin mai inalta si imi protejaza jantele mai ok. Astept recomandari de marci si modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vrei sa folosesti C-uri? sunt mult mai rezistente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca trec pe 215 65 r16 Da o sa vreau c-uri, de fapt pentru aceasta dimensiune majoritatea din comertz sunt C. Pentru dumensiunea 225 60 r16 Nu exista asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 205/65/R15C si tot imi fluiera in curbe. Din cate am auzit, conteaza foarte mult profilul pneului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb pe cei care folosesc cauciucuri 215 66 r16 ce fel de cauciucuri aveti si cum se comporta? Eu am standard pe masina 225/60r16 continental vanco contact ( foarte renumite laudate si bla bla) si cam fluiera in curbe luate foarte strans cat si la franare pe drum denivelat. Inainte de astea am avut Fulda extremo pe care nu l-am auzit sa fluiere niciodata + ca nici nu vajaiau asta tare pe autostrada. La aceasta dimensiune nu folosesc cauciucuri tip C . in schimb vreau sa trec pe 215 65 r16 intrucat au talia putin mai inalta si imi protejaza jantele mai ok. Astept recomandari de marci si modele.

eu am michelin agiles 215/65r16c si intradevar protejeaza jantele;le-am pus odata cu jantele si ma urc pe borduri inalte sa parchez si nu ating janta deloc; ca si rezistenta am cam 25K km cu anvelopele si mai au profil;ti le recomand !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebaca cred ca ai facut o alegere buna ! Daca stau sa ma gandesc am si eu cauciucurile de iarna Michelin pilot alpin 225/60r16 si se comporta excelent. Daca zici ca au tinut 25 000km si inca mai au profil e si mai bine. Sper sa tocesc continentalurile astea cat de repede si sa trec la anvelope tip C :offtopic: desii pe spate folosesc 235/60r16 care arata foarte mishto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!