Jump to content

Schimb De Ulei La Cutia De Viteze


Danny78
 Share

Postare recomandată

Benzină

Golf III, Vento 1.4, 1.6, 1.8 - 1,7-3,1 L Syn FE 75W-90

Golf III, Vento 2.0, 2.0 16V - 1,9-2,2 L Syn FE 75W-90

Golf III 1.8i Syncro - 2,4 L Syn FE 75W-90

Golf III, Vento VR6 - 2.8 - 2,0 L Syn FE 75W-90

Golf III VR6 Syncro 2.9 2,4 L Syn FE 75W-90

Diesel

Golf III, Vento 1.9 Diesel, SDi - 1,5-3,1L Syn FE 75W-90

Golf III 1.9 Diesel Ecomatic 1,5-3,1 L Syn FE 75W-90

Golf III/Vento, 1.9 TD, TDi - 1,9-3,1 L Syn FE 75W-90

Golf III 1.9 TDi Syncro - 2,4 L Syn FE 75W-90

Se poate afla dec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Legat de cutia de viteze , scuze daca sunt offtopic , mai recent, dupa o stationare indelungata a masinii, cand subturez motorul se aude o bataie puternica in dreptul cutiei de viteze ( parca sta un pitic si bate cu ciocanul) dedesubt cum ar veni. Poate sa ma ajute cineva cu un raspuns de la ce poate sa fie si daca e grav ?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica starea tampoanelor, e posibil sa nu si mai faca treaba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am si eu o intrebare,daca ma puteti ajuta, am si io un golf 3 si vreau sa imi schimb uleiul din cutia de viteza.Mi'am cumparat ulei Mobil 80W-90 ca asta mio dat de la magazin pentru caiam zis la ce imi traba...ce ziceti ii buna? si cati litri ar intra la cutia de viteza? ~multumesc~.

Modificat de kary
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca-ti trebuie 75W90 iar cu uleiul asta daca il bagi iarna o sa ai mari pb.

Daca vrei mai exact cantitatea spui ce motor ai si eventual ce cutie. Si iti cumperi de la o reprezentanta uleiul de cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neaparat 75W. Iarna o sa cam chinui cutia cu 80W. E prea vascos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, saptamana viitoare imi iau de 75W. ~multumesc~

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si inca ceva,mio zis un prieten sa imi iau Agip 80W90 amu nustiu ce sa mai cred ca ii bun sau nu?

ca cand se incalzeste cutia de viteza cam greu o bag in viteza treb sa ma chinui cu el cand ii la rece nam nici o problema.Si as vrea sa imi schimb cat mai repede, sa nu ma astept la ceva probleme.

Ce ziceti Mobil 75W90 sau Agip 80W90 care ii mai bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mai devreme ti-am zis sa fie 75W nu altceva. Cea mai buna solutie. Te duci la reprezentanta VW si ceri acolo ulei pentru ca o sa iti dea ulei original VW si la pret asemanator fata de oricare alt magazin/producator. Mai ales ca cei cu masini mai vechi de 10 ani primesc discount-uri importante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

@eleet ce inseamna 1,5-3,1 L ca e diferenta cam mare...eu am vento 1.9d cod motor 1Y si vreau sa schimb uleiul din cutie si nu stiu ce e mai bun am vazut la autokarma

Castrol Syntrans Transaxle 75W90 Api GL4 sau

VALVOLINE Durablend

care e mai bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.6ABU cutieCHL intra 3.1L,daca este mai putin, in treapta a 5 a fluiera pentru ca nu ajunge uleiul pana in capatul cutiei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sarpee - iti trebuie 2L - vezi ca au si Aral (75W90) care indeplineste nrma G50 VW (eu asta am in cutie si merge fara probleme)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.6ABU cutieCHL intra 3.1L,daca este mai putin, in treapta a 5 a fluiera pentru ca nu ajunge uleiul pana in capatul cutiei

Eu i-am pus pana a dat pe afara. Ca sa fiu sigur. La cutie nu trebuie ca la motor, cu cota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-a fost recomandat sintetic 75w90 GL 4 e bun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Buna ziua am un golf 3 , 1.4 benzina cand il tin la relanti se aude ceva frecand iar daca ,calc ambreiajul nu se mai aude ,cutia de viteze merge putin cam greu iar daca duc ambreiajul de totbsi bag in marsarier câraie cateodata , schimbatorul trepideaza mi a sarit ieri din a 5 pe liber ce poate fi uleiul sau rulment de presiune etc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba uleiul prima oara si vezi pe urma. S-ar putea sa ai "noroc" si sa fie si rulmentul dus.

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica sa fie noroc ca e rulmentu si nu tot setul placa disc rulment ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti caraie la marsarier sigur este placa de presiune uzata, asa ca pregateste-te de un kit nou de ambreiaj paca, disc, rulment,daca tot dai cutia jos. Nu are treaba schimbatul uleiului la aceasta manifestare.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da calin dar am inteles ca trebuie sa patineze ambreiajul ca sa fie tot kitul

Am inteles ca daca iti patineaza ambreiajul e discul deci nu patineaza ,ar trebui sa cumpar rulment si placa de presiune ca discul ala e cam scumpicel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

b_vasylee007

Am o problema.. sper sa nu fie grava . am cumarat de ceva timp un vw vento 1.9 tdi . imi agata in viteza 1 dar depinde de pozitia in care o bag.. daca trag spre mine mai mult intra ceva mai bine. cateodata si in a 3-a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timoneria sau suporţi motor (sau ambele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bună seara,poate să-mi spună cineva dacă fuzeta față de la un golf3 benzină se potriveste și la golf diesel mulțumesc anticipat

Modificat de sandu_gf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut!

Vreau sa completez uleiul in cutie si nu stiu pe unde sa bag...

Desfac acel buson ca in poza sau trebuie completat prin alta parte?

Golf 3 1.4CL 1992, ABD.

125683d.jpg

Modificat de b34life95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul il gasesti daca citesti paginile topicului.

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!