Jump to content

Schimb De Ulei La Cutia De Viteze


Danny78
 Share

Postare recomandată

Rulmentul de presiune de la ambreiaj (daca la el te referi) a fost schimbat si... nici un efect. :D

Modificat de paul_ral
Nu dati quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rycco4u, incearca sa vezi de timonerie. Tija de la schimbator. fa reglajul de acolo si sigur nu o sa-ti mai sara. Ai nevoie de un om cu tine. O lasi pe punctul mort, desfaci surubul de la timonerie de sub motor, ii zici la ala sa miste de schimbator inspre volan foarte incet si tu urmaresti sa sara doar un dinte. Strangi la loc si ai reolvat problema. Sau alta chestie ce mai poate fi, uita-te sub acoperitoarea de la schimbator ssi vezi daca merge pe sina tija prinsa de schinbator, e un fel de blocator pentru marsarier si treapta a 5-a. Din cutie nu e nici o problema. Sunt ferm convins de asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva, ceva... de problema mea?

vezi de unde se aude la cutie. in partea dinspre motor se aude de la arcurile discului de ambreiaj, iar in partea dinspre roata de la rulment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rycco4u, incearca sa vezi de timonerie. Tija de la schimbator. fa reglajul de acolo si sigur nu o sa-ti mai sara. Ai nevoie de un om cu tine. O lasi pe punctul mort, desfaci surubul de la timonerie de sub motor, ii zici la ala sa miste de schimbator inspre volan foarte incet si tu urmaresti sa sara doar un dinte. Strangi la loc si ai reolvat problema. Sau alta chestie ce mai poate fi, uita-te sub acoperitoarea de la schimbator ssi vezi daca merge pe sina tija prinsa de schinbator, e un fel de blocator pentru marsarier si treapta a 5-a. Din cutie nu e nici o problema. Sunt ferm convins de asta.

Am facut cum mi-ai spus tu,am umblat la timonerie la acel colier si am miscat spre stanga si m-am uitat si acolo la ghidajul ala pt masalier si e ok ,din pacate tot mai sare din viteza.Incep sa cred din ce in ce mai mult ca este din cutie.La timonerie nu am nici un fel de joc,oricum multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-mi pare rau ca nu e de acolo. La mine de acolo a fost. Scuze ca te-am indus in eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca acum ai cam mult ulei. nu stiu cum ai reusit sa bagi 3.5L.

ar trebui sa intre max 2L

Pai am golit cuitia si apoi am pus ulei pana ce a inceput sa dea un pic afara pe la pe la busonul de umplere,eu stiu ca asta e nivelul maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-mi pare rau ca nu e de acolo. La mine de acolo a fost. Scuze ca te-am indus in eroare

Nu-i problema,de asta este acest forum sa ne spunem problemele si sa incercam sa ne ajutam si trebuie sa incercam toate posibilitatile pt a ne rezolva problemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi de unde se aude la cutie. in partea dinspre motor se aude de la arcurile discului de ambreiaj, iar in partea dinspre roata de la rulment.

Zgomotul se aude undeva in stanga-jos, pe partea soferului. Rulmentul de presiune a fost schimbat, dar fara nici un efect, nici o atenuare...

Zgomotul a inceput sa apara cam la 2 sapt dupa ce am schimbat ambreiajul... coincidenta sau nu?! Nu stiu ce sa mai fac :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

referitor la nivelul uleiului din cutie, cand se desface cutia de viteze si se pierde tot uleiul intra in jur de 3 litrii si ceva, iar cand se schimba uleiul intra in jur de 2 litrii si ceva, asta este la mine la motor de 1.6 abu,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul se aude undeva in stanga-jos, pe partea soferului. Rulmentul de presiune a fost schimbat, dar fara nici un efect, nici o atenuare...

Zgomotul a inceput sa apara cam la 2 sapt dupa ce am schimbat ambreiajul... coincidenta sau nu?! Nu stiu ce sa mai fac :D

Nu e de la rulmentul de presiune... mie imi suna inainte sa schimb kitul de ambreiaj iar dupa ce l-am schimbat a continuat sa sune. Cei de la service mi-au spus ca suna in cutie un rulment.

(am umblat foarte mult timp fara ulei in cutie deoarece scapa pe la semering)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu cred ca scapa ulei pe la semering, am fost sa completez, dar nu a fost nevoie... nu stiu care sa fie problema ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salut aici sant date despre toate tipurile de vw cat ulei nu stiu cum sa postez am mai multe date tehnice despre toate tipurile de golfuri cat ulei la cutie motor si alte informati cine stie sa ma contacteze pe mail si i le dau sa le posteze pe forum pentru ca sant de ajutor gigelrusu@yahoo.com

GOLF.PDF

Modificat de gygel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

La Golful meu ce ulei trebuie sa-i bag in cutie si cam cati litrii trebuie bagati? Si inca ceva...cum pot verifica nivelul acestuia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal nu se prea schimba,se comleteaza.La cutie ai un surup (cu cap de imbus)pe lateralul cutiei de viteza,il desurubezi si bagi degetul.Daca dai de ulei este ok daca nu trebuie completat!Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ @ndrey_D masina este cea din semnatura? mai bine postezi la sectiunea golf 4 pentru ca nu stiu daca busonul de umplere al cutiei este amplasat ca si la golf3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golful meu ce ulei trebuie sa-i bag in cutie si cam cati litrii trebuie bagati? Si inca ceva...cum pot verifica nivelul acestuia?

salut, sa scrii mai multe detalii cod cutie, motor, an etc si poate putem sa te ajutam cati litri trebuie :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este din 2001 codul motorului este AZD...iar cel de pe cutie nu-l stiu...trebuie sa ma uit si am sa va spun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, cand ambreiajul e pe liber se aude un zgomot ca de rulment dus, ceva in rotatie... cand apas ambreiajul zgomotul dispare.

Am avut exact aceeasi problema la golf II. S-a rezolvat prin completare.

Din experienta mea, e foarte greu sa desfaci suruburile alea cu cap imbus de 17. Eu nu am reusit. Banuiesc ca nu s-a umblat la ele de cand e masina.

Am bagat ulei pe la senzorul de mers inapoi, un litru intreg, de intrat in viteza tot asa intra (greu in a doua si din a doua in a-ntaia, dar cred ca e normal la peste 250.000 km) dar macar nu mai suna, nici mac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Atentie ! in carte scrie a se folosi numai ulei 75w90 GL4

salut,

daca ma puteti ajuta cu ce tip de ulei tre sa pun in cutie si cam cit intra? masina din semnatura

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cei care au reusit sa bage mai mult de 2 litri in cutie, e posibil ca masina sa nu fi fost pe teren plat.

si acum problema mea:mi s-a tot scurs uleiul din cutie, un mecanic mi-a zis ca nu e pe la simering ci prin mijlocul piesei care intra in cutie(am vazut si eu, sunt ceva ciobituri acolo). este vorba de piesa in care se prinde planetara cu mai multe suruburi(in partea dinspre cutie). ce piesa e aia? e normal sa apaara ulei in mijlocul ei(intre ea si planetara exista o cavitate)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat si eu uleiul la cutie, cei de la magazinul de piese de unde am luat uleiul, mi-au zis ca intra 1.9L, iar mie abia mi-a intrat 1.5L, se poate sa fi fost inclinata masina (ceea ce nu prea cred, si daca ar fi fost inclinata ar fi fost foarte putin, insesizabil cu ochiul liber) si sa-mi intre cu 400 ml mai putin, sau atata trebuie sa intre? Mentionez ca am lasat vreo 30 minute sa se scurga cel vechi....

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia dupa ce a intrat 1.5l sa dai drumu la masina pe elevator, si sa rulezi cu ea in gol,ca uleiul sa se duca peste tot in cutie.apoi intra si restul.garantat.eu asa am facut aku 3 zile la mk5-ul meu.tot 1.9l,hai 2 a intrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde elevator? Am tras pe un canal si am facut operatiunea. O sa incerc saptamana viitoare sa mai bag, pana atunci trebuie sa ajunga in toate colturile....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!