Jump to content

Schimb De Ulei La Cutia De Viteze


Danny78
 Share

Postare recomandată

Am o intrebare la cei care au schimbat uleiul la cutie , pe unde se scurge uleiul vechi ? eu am gasit un surub cap Imbus de "17 in dreapta sus ( pe unde se completeaza / verifica nivelul ) si inca unu cu cap imbus de "13 ( daca nu ma insel ) pe capacul grupului conic , care e in punctul cel mai de jos al cutiei . Asta e ?

am cumparat ulei 75W90 API GL 4 ( sintetic) e OK ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general prin punctul mai de jos... Poti sa ridici si masina pe un cric, ca sa-i dai inclinare inspre surubul de scurgere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa stiam si eu dar nu sant sigur daca ala e dopul de golire , nu as vrea sa ma trezesc cu vre-un arculet cu bila peste ochi :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca aici se verifica nivelul(sageata). Pentru scurgere cel de sub grup

post-6155-1188847140_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult ! Cel de sub grup e cumva cel notat de mine cu rosu ?

post-12008-1188849843_thumb.jpg

Modificat de Danny78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e intepenit cel de verificat - am vro sansa sa-i mai schimb uleiul sau doar duoa ce se da cutia jos??? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine a fost intzepenit , dar cu un imbus de "17 cu prelungire ( tzeava ) sa desfacut . Nu forta daca motorul si cutia sant fierbinti , exista riscul sa crape

Modificat de Danny78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine a fost intzepenit , dar cu un imbus de "17 cu prelungire ( tzeava ) sa desfacut . Nu forta daca motorul si cutia sant fierbinti , exista riscul sa crape

La fel a incercat si mecanicul meu dupa care mi-a spus ca forteaza dar pe riscul meu si l-am oprit. Nu stiu ce sa fac sa incerc torusi sa fortez? In continuare intra greu si numai intr-o anumita pozitie - de obicei cind merg mai mult - dimineata intra foarte usor in aIa mai caraie cate o data in a 3a si a 5a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu forta , mergi la un service sa iti scoata uleiul cu o pompa de vacum prin orificiul sondei de marsariere , daca e posibil ...

P.S. la mine nu a carait nici o data , doar intra un pic mai greu 1-a uneori , indiferent daca e cald sau rece motorul / cutia

Modificat de Danny78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi sper sa ma " bronzez " pe sub masina si revin cu rezultatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata am ulei nou , desi dopul de golire nu sa desfacut prea usor am prelungit imbusul cu o tzeava de 50 cm .. rezultatul nu e cel asteptat 100% , dar 80% sau ameliorat problemele : nu mai e atat de zgomotoasa ( mai ales la mersul cu spatele ) si intra ceva mai usor in viteze . Nu am facut decat cateva ture pe langa bloc , probabil dupa o tura calumea prin oras se va vedea daca a avut vreun efect sau nu schimbarea uleiului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

hy. stie cineva cam ce ulei de cutie este mai bun?

sau toate sunt la fel?...am 1 golf 3 gti 2,0l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

eu am bagat mobil 75w90 gl4 ,nu stiu ce era in cutie inainte,dar nu simt mari diferente in bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic se completeaza , dar nu cred ca are ce sai dauneze un ulei nou :D sintetic 75w90 gl4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

cu aproximatie cat ulei intra in cutia de viteze? ca am luat 2L(80w 90Texaco) si vreau sal schimb ca in cutie tot am completat si cred ca acum ii"shake" si vreau sa fie doar de un fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e masina din semnatura ta, intra 1.9 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms, :Driver: ii masina din semnatura am uitat sa specific asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie ! in carte scrie a se folosi numai ulei 75w90 GL4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

miau zis de la magazin ca nu au si ca nu au avut asa ceva.Poate sa fie vreo problema daca se pune 80w 90?nu este asemanator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este asemanator. Din pacate tie iti trebuie ulei sintetic 75w90 gl4. Din cate stiu 80w90 este mineral (d-asta bagam la aro in cutie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!