Jump to content

Becuri Pt Lupo


emenzzi
 Share

Postare recomandată

m-am interesat de preturi la alte magazine in afara de reprezentanta... 1600 lei/ bucata,far de GTI... Vine OEM...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wolfvw

    17

  • johnyBOY

    11

  • DRIVER07XXX

    7

  • Slick

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

A pus cineva pana acum xenon pe faruri la lupo? Eu am pus si inca ma gandesc sa schimb si farurile cu unele de tip (LUPO)GTI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A pus cineva pana acum xenon pe faruri la lupo? Eu am pus si inca ma gandesc sa schimb si farurile cu unele de tip (LUPO)GTI.

Schimbarea farurilor cu unele de tip (LUPO)GTI te costa cel putin 350E. Eu am participat la 3 licitatii pe ebay pe care le-am pierdut licitand max 250. De vandut nu s-a vandut sub 350E niciodata. Ba chiar cu 425.

Deci bafta...si anunta-ne daca ti-a reusit planu'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu reusesc sa pun faruri de GTI atunci am sa le fac eu ( tot nu ma las pana nu le am pe xenon)

daca nu reusesc sa gasesc faruri de GTI atunci am sa le fac eu ( tot nu ma las pana nu le am pe xenon)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu reusesc sa gasesc faruri de GTI atunci am sa le fac eu ( tot nu ma las pana nu le am pe xenon)!

Sa pui xenon e f simplu. Cumperi 2 becuri + balasturi, le-ai montat si ai xenon.

Problema farurilor cu lupa GTI asta e problema delicata.... pentru ca nu le gasesti decat pe ebay sau pe comanda. Pe ebay stim la ce preturi. Apropos, stie cineva cat costa de noi 2 faruri GTI si ce coduri au?

oricum eu iti urez bafta...si anunta-ne daca ti-a reusit planu'

Modificat de Slick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preturile la faruri noi le-am pus eu mai sus... si la reprezentanta si la alte magazine... peste tot vine OEM...

Iar ca sa le faci, ce inseamna, ce ai vrut sa spui: sa pui lupa? Stiu ca era cineva pe forum care facea treaba asta, dar eu nu am primit raspuns din partea lui...

Daca aflati ceva, dati de stire si aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am reusit sa termin un FAR! Sunt multumit de cum a iesit... e si bixenon pe deasupra! in 2 saptamani ma apuc si de celalalt far si ma linistesc. :)

Sa pui xenon e f simplu. Cumperi 2 becuri + balasturi, le-ai montat si ai xenon.

Tu cum le-ai pus in far de Lupo?Mie mi-au trebuit cateva ore sa fac dintr-un far obisniut unul bixenon :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica i-ai pus lupa????!??

poze sa vada si ochii mei minunea !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa termin un FAR! Sunt multumit de cum a iesit... e si bixenon pe deasupra! in 2 saptamani ma apuc si de celalalt far si ma linistesc. :)

Sa pui xenon e f simplu. Cumperi 2 becuri + balasturi, le-ai montat si ai xenon.

Tu cum le-ai pus in far de Lupo?Mie mi-au trebuit cateva ore sa fac dintr-un far obisniut unul bixenon :rolleyes:

posteaza foto sa vada si lumea :)

Exista vreo diferenta la becurile farurilor in functie de anul masinii?

Care e ideea cu xenoanele ... e nevoie de ceva modificari? .... un ridicator de tensiune? sau ce?

...din cate stiu eu Lupo-ul meu are H4... si asta oare de la ce vine? am inteles ca exista si H7 tot pt faruri...

Mi-am ars faza scurta pe stanga... imi recomandati sa pun acelasi tip de bec cum a fost... sau sa le schimb? ... erau halogene? how do I know?.... si acum ce sa cumpar?

Cel mai simplu mod e sa iei becul ars, mergi la magazin, i-l arati vanzatorului si ceri unul la fel.

Becul este H4 (adica faza scurta+lunga in acelasi bec).

Daca vrei sa le schimbi ia-ti Blue Vision pentru o lumina mai alba. Becurile tot H4 desigur. Philips sunt bune dar Bosch si mai bune.

Modificat de Slick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci daca ai pus lupe pe faruri neaparat sa postezi niste poze, ca ma bate gadu si pe mine sa pun lupe in faruri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faruri de polo nu merg la lupo?

post-52519-1257790897_thumb.jpg

post-52519-1257790905_thumb.jpg

post-52519-1257791027_thumb.jpg

post-52519-1257791154_thumb.jpg

Modificat de ReiMNs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu neaparat asta e ideea... Caci si Polo acela are lupa probabil ptr ca masina fotografiata are XE... Ideea este ca SH nu se gasesc, AM nu sunt iar OEM sunt destul de scumpe... Spre 800-1000 euro... fara instalatie si becuri din cate stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e o neintelegere, ai scris:

Cel mai simplu mod e sa iei becul ars, mergi la magazin, i-l arati vanzatorului si ceri unul la fel.

Becul este H4 (adica faza scurta+lunga in acelasi bec).

Daca vrei sa le schimbi ia-ti Blue Vision pentru o lumina mai alba. Becurile tot H4 desigur. Philips sunt bune dar Bosch si mai bune.

nu a zis nimeni ca : a fost in targ sa isi cumpere becuri H4 (cica cu xenon) si sa le gage in farul de lupo (fara sa ii faca nimic). eu am bagat in far tot ce ai la un far cu bixenon ... becuri originale si drosere tot originale de VW si a iesit altceva decat te gandeai! nu am luat set de becuri xenon , china de la vitan si ma bucur ca s-a schimbat ceva... cica am facut o mare modificare in far ( nu o schimbare de bec cum probabil s-a inteles pana acum). :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci ai pus bec XE original VW? pe oglinda originala? fara sa pui lupa?

Am inteles ca este oglinda diferita la bec halogen vs bec XE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ori nu scriu eu tot ce trebuie...ori nu ma intelege nimeni...iar asta e mai trist! Am procedat in felul urmator, folosind acelasi far pe care il aveam la masina.

Am scos din farul meu dispersorul pe care se punea becul H4 si am bagat in farul meu ceea ce are si un far din fabrica pt. xenon( suportul in care se aseaza becul xenon , lupa ( mult amintita lupa care focalizeaza asa frumos lumina) tot acest ansamblu are si electromagnetul care schimba faza scurta cu cea lunga ( cineva tot tre. sa stie despre ce bat eu campii acum)... si uite asa bagate toate cele necesare ( in farul meu care era cu bec H4 , acum are becuri precum sunt si cele de la :Audi, VW ,Skoda( din fabrica)... oare nici acum nu ma intelege nimeni ?Poze o sa fac maine cred...iar de postat le postez dupa ce le salvez in calculator ,nu am asa mult timp liber ( pe cat se crede) :P

Stie cineva daca la Lupo GTI exista si pe faza lunga xenon? eu cred ca nu are, pareri?

Modificat de wolfvw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal! Eu mi-am pus xenon de fapt bixenon pe lupo! Faza scurta este chiar ok nu deranjeaza in trafic......cu cea lunga e cam nasol pt ca ȚridicaȚ cam mult!

Fiind mai puternice decat halogenele faza lunga nici nu o prea folosesc...in rest e totul ok....

Sa intelegem ca tu ai cumparat kit-ul de bec tip H4 cu xenon sa il pui in farul tau ( la care aveai bec normal H4 halogen), corect?

Iar acum ai bixenon,corect?

Ma gandeam sa cumpar si eu un asemenea kit dar auzind pretul pe care il are...am zis : lasa!

apropo: cineva mi-a zis ca imi aducea cu 400de dolari un kit , H4...cam mult nu crede-ti?

Modificat de wolfvw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca de vreme ce mai multi am inteles ce am inteles, si toti am inteles la fel, parerea mea este ca ai carente in exprimare, in sensul ca ai facut tu ce ai facut, dar nu ai explicat prea bine.

Ciudat e si cand postezi ca amesteci treburile pe acolo cand folosesti quote.

P.S. Asteptam fotografiile pentru a elucida cazul :D

Modificat de Slick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, s-au confirmat iar proverbele: tacerea e de aur si vorba multa ,saracia omului! Am sa incerc incepand de azi sa nu mai depasesc 2 randuri in orice vreau sa scriu.

O zi buna tuturor!

Modificat de wolfvw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca nu a vrut nimeni sa jigneasca pe cei care posteaza...

daca au existat neintelegeri nu inseamna ca trebuie sa se aprinda spiritele pe aici... Incercam sa intelegem ce ai facut ptr ca este o operatie pe care multi isi doresc sa si-o faca la LUPO din dotare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fotografiile pe care spuneam ca le voi face.Acum sper sa nu mai primesc intrebari despre ce si cum am facut . Imaginile nu cred ca mai au nevoie si de alte comentarii.EU am inchis discutiile referitoare la orice faruri ori xenoane.punct.

post-49910-1257957633_thumb.jpg

post-49910-1257957643_thumb.jpg

post-49910-1257957650_thumb.jpg

post-49910-1257957675_thumb.jpg

Modificat de wolfvw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culoare ca a mea ;)) arata super cu lupa aia :screwy: Sunt curios si ce lumina dau :P Ne poti spune cam cat te-a costat investitia :D

Modificat de DRIVER07XXX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fotografiile pe care spuneam ca le voi face.Acum sper sa nu mai primesc intrebari despre ce si cum am facut . Imaginile nu cred ca mai au nevoie si de alte comentarii.EU am inchis discutiile referitoare la orice faruri ori xenoane.punct.

daca ai face un tutorial despre asta ti-as ramane recunoscator si eu, si colegii dupa forum.

ideea e criminala, mai ales daca ai indemanarea necesara si ai putea sa ne promovezi si pe noi din stadiul de novice :lol:

lucrarea pe care ai facut-o pana in acest stadiu arata f bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau dar dupa comentariul pe care l-a facut SLICK la adresa mea , la momentul in care incercam sa scriu cum am facut totul, nu mai am chef sa scriu nimic.Poate va lamureste el cu explicatii din DEX. Cu parere de rau , asta este situatia cand incerci sa scrii ceva...

Important este ca se poate face...cum si in ce fel , las pe altii sa scrie!

Modificat de wolfvw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau dar dupa comentariul pe care l-a facut SLICK la adresa mea , la momentul in care incercam sa scriu cum am facut totul, nu mai am chef sa scriu nimic.Poate va lamureste el cu explicatii din DEX. Cu parere de rau , asta este situatia cand incerci sa scrii ceva...

Important este ca se poate face...cum si in ce fel , las pe altii sa scrie!

deci ai pe acelasi far H4 sau nu?pozitia o mai ai?....... de facut am inteles cum ai facut in mare, ca am si eu un far acasa desfacut ca vroiam sa-i pui angel eye. De unde ai luat lupa? si costurile totale la cat se ridica?....acum nu poti sa nu ne sadisfaci curiozitatea pt simplu fapt ca te-a deranjat ce a scris un alt user..... parerile sunt impartite da-mi pm macar:)

Modificat de andreea22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!