Jump to content

Becuri Pt Lupo


emenzzi
 Share

Postare recomandată

Exista vreo diferenta la becurile farurilor in functie de anul masinii?

Care e ideea cu xenoanele ... e nevoie de ceva modificari? .... un ridicator de tensiune? sau ce?

...din cate stiu eu Lupo-ul meu are H4... si asta oare de la ce vine? am inteles ca exista si H7 tot pt faruri...

Mi-am ars faza scurta pe stanga... imi recomandati sa pun acelasi tip de bec cum a fost... sau sa le schimb? ... erau halogene? how do I know?.... si acum ce sa cumpar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wolfvw

    17

  • johnyBOY

    11

  • DRIVER07XXX

    7

  • Slick

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

In primul rand bine ai venit pe forum :lol: .

Deci in ordine de idei pentru a avea xenon iti trebuei o intreaga instalatie compusa din balasturi+cabluri aferente+becuri.Ofertele sunt variate si acceptabile va pret.Tu ai haogen si daca zici ca ai H4 inseamna ca vei cumpara acelasi tip de halogen.Te sfatuiesc sa iei ceva bun gen Narva Philips...sa nu iei gen ''no name'' de prin peco.Cam asta ar fi.

H4 insemna ca ai un singur bec pe ambele faze dinb cate stiu eu...nu sunt sigur :lol:

Bafta :lol:

Modificat de 4abc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Avand in vedere ca in ultimii ani toate becurile au fost puse pe masini cu halogen sau xenon.

Iti recomand sa le schimbi pe amandoua ( si cel ars si cel din dreapta ) pentru ca si becurile se imbatranesc si scade intensitatea luminii. Asa nu o sa ai o masina vizibil mai chioara pe dreapta . Iti recomand becuri philips H4 .

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt promtitudine si informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut emenzzi ...

eu mi-am pus xenoane pe al meu lupino ... dar este o singura problema (pe care am inteles ca a avut-o si cristiseven7), aceea ca atunci cand vei face reglajul la ele la un service iti vor zice ca nu este bun becul si ca lumina nu se disperseaza punctiform (cum ar trebui) ci foarte diform.

sugestia celui care mi-a vandut xenoanele a fost sa incerc sa invart becul in supor (sa il intorc fizic)

sugestia celui ce i-a vandut xenoanele lui cristi a fost sa cumpere bi-xenon caci este posibil sa fie de la becul mic de pe faza lunga de la instalatie (se schimba si ala)

inca nu am intors becul fizic dar oricum mi-am comandat si o instalatie de bi-xenon. sa vad daca este diferenta notabila. am mai observat ca faza lunga de pe instalatia asta este mai slaba ca putere ca faza scurta (xenon) ce mi s-a parut dubios.

oricum ... eu unul sunt incantat de investitia facuta chit ca momentan am problema asta, noaptea eu vad :) ceea ce este foarte important pentru mine :)

(ca ii cam orbesc pe restu ... ata ete :) )

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai grija ca nu e chiar corect faza cu orbitul pe altii.Si la puterea xononului chiar ca ramin aia saracii chiori.Deci regeleaza-le in parcare cum am facut si eu...........Personal nu am umblat in trafic,noaptea,fara sa am instalatia reglata,ca ma gindeam sa fiu eu in locul unuia lovit de un flash de lumina....................fugiti vin ozn-uri!!!!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi m-am chinuit putin ... dar tot nu mi-a iesit ... bat mai in jos ce e drept ... dar tot nu sunt ceea ce trebuie ... astept sa vina bi-xenonu ... si am mai vorbit cu niste baieti si mi-au zis ca e de la far ... ca nu e farul facut pentru asa ceva.

am gasit discutia pe lupoclub.co.uk

http://forums.clublupo.co.uk/index.php?sho...4&hl=xenons

si un filmulet pe youtube

http://www.youtube.com/watch?v=yVuSSdZNsZw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu m-am gandit sa schimb vechile becuri si sa pun un set de Philips X-treme Power. Dupa montaj, o sa va spun si impresiile. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La lupoul nevestei mele o sa montez si eu instalatie xenon in curand sper. Din ce am vazut este destul de usor de montat iar instalarea unui bec H4 in far nu difera ff mult fata de montarea la alte masini cu acelasi tip de bec. Prin constructie becul de xenon H4 cu electromagnet nu ar trebuii sa orbeasca insa acum cred ca depinde si de far. O sa instalez si o sa te tin la curent cu ce a rezultat.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Hello all...am si eu un Lupo 1.7 sDi de vreun an si acum 3 luni miam pus si eu xenon.intradevar lumina este mai puternica si vizibilitatea mai buna, insa aa cum a zis si Polifem, becul nu disperseaza uniform. becurile sunt H4. insa am vazut pe clublupo.uk ca lupo gti au lupa la far. asha ca m-am gandit daca nu s-ar putea instala farul de la un lupo gti pe lupo-ul meu...stie careva daca merge?

Modificat de ALEXIO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad vreun motiv pentru care nu ar merge farurile de GTI pe celelalte Lupo-uri . Nu imi aduc aminte unde am mai citit, ca sa lipesc link-ul, dar am mai auzit de modificarea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde se gasesc faruri pentru LUPO GTI? Aveti idee??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unu nu pot sa inteleg cum uni oameni se gandesc numai la ei... isi cumpara kit-uri de xenon facute prin china sau ceva de genu le monteaza pe masina si chiar daca lumina e dispersata si staluceste, nu lumineaza, continua sa o foloseasca. Eu unu de multe ori am patit prin tara noaptea sa vina in curba vreo bomba de masina cu kit xenon de numai vedeai nimic ca iti lua privirea.... o sa fim nevoiti sa ne cumparam toti ochelari galbeni pt condus pe timp de noapte.

Atata timp cat nu iti permiti sa cumperi si farul special pentru xenon nu iti mai lua kituri ca sunt si alti soferi.

Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva.

Modificat de andreea22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal! Eu mi-am pus xenon de fapt bixenon pe lupo! Faza scurta este chiar ok nu deranjeaza in trafic......cu cea lunga e cam nasol pt ca ȚridicaȚ cam mult!

Fiind mai puternice decat halogenele faza lunga nici nu o prea folosesc...in rest e totul ok....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare fratilor, vreau sa va intreb daca v-ati montat careva becuri cu led pentru stopuri si semnalizari? Am vazut niste filmulete pe Youtube cu un opel Vectra si o Skoda Octavia cu asa ceva.Acu vreau sa imi pun pe pozitie bec cu Led Ultra Bright :D :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu o intrebare:

stie cineva cum se schimba la lupo becul de pozitie pe fata si becul de frana de pe spate.

eu m-am uitat si am ajuns la concluzi ca trebuie demontate si farul (mai ales ca e pe stanga in fata bateriei) si stopul.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare:

stie cineva cum se schimba la lupo becul de pozitie pe fata si becul de frana de pe spate.

eu m-am uitat si am ajuns la concluzi ca trebuie demontate si farul (mai ales ca e pe stanga in fata bateriei) si stopul.

multumesc.

Pe spate se demonteaza farul, iar in fata te chinui putin si iti bagi mana in spatele farurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate se demonteaza farul, iar in fata te chinui putin si iti bagi mana in spatele farurilor.

o sa ma chinui un pic mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru spate iti trebuie urmatoarele : surubelnita torx sau linie pentru surubul de pe mijloc si o surubelnita curce pentru cele 2 suruburi de pe interiorul stop-ului; e super simplu.

Pentru fata ai 2 variante : 1 - ori te chinui pana te zgarii si pe maini si pe fata pentru ca nu vezi nimic.

2 - ori scoti bateria( cheie de 10 pentru borne si 13 pentru surubul de sustinere) si e mult mai usor. Dupa ce o sa scoti bateria vei avea un singur inconvenient - trebuie sa reprogramezi ceasul. Eu as alege varianta 2 :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Unde se gasesc faruri pentru LUPO GTI? Aveti idee??

m-am interesat mai mult despre faruri de gti pem non-gti..terbuie schimbata mai toata instalatia pentru ca e altfel realizata la gti..semnalizarea e in farul mare jos langa xenon si nu in ala mic, in ala mic este un fel de proiector...

plus k un far de ala..costa nu gluma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba le duc pe astea si pun lupe in ele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

Nu merita sa luati faruri de GTi si din cauza costurilor... Eu am intrebat la reprezentanta in Craiova si mi-au spus ca ma costa 40 milioane.. mie personal mi se pare extrem de mult... Iar pe aftermarket inca nu am gasit far cu lupa...

Despre schimbatul becurilor pe fata, eu dau grila si farul jos...

Am schimbat pe pozitie (pus led-uri) si becul H4 o data...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am interesat mai mult despre faruri de gti pem non-gti..terbuie schimbata mai toata instalatia pentru ca e altfel realizata la gti..semnalizarea e in farul mare jos langa xenon si nu in ala mic, in ala mic este un fel de proiector...

plus k un far de ala..costa nu gluma

o.k. am inteles. costa!... ai idee de un pret si de o locatie unde il gasim?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca e asa mare filozofie sa faci modificarile la cablaje... Pana la urma mufa ptr semnalizare exista, trebuie sa ii schimbi putin traseul... Parerea mea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!