Jump to content

Afisare Consum Pe Computerul De Bord


A4UDI
 Share

Postare recomandată

salutare!

am o problema cu computerul de bord in sensul ca la relanti nu-mi afiseaza corect consumul. Am impresia ca ramane afisata ultima valoare a consumului inainte de a opri masina.

Am mai observat ca daca accelerez pe loc, valoarea nu se modifica. Deci functioneaza doar in timpul mersului. Mai are cineva aceasta problema? Cum se poate remedia?

Modificat de A4UDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"nu e un bug, e un feature" :blink:

Altfel spus, asa e facut sa mearga... consumul instantaneu nu este afisat decat peste X km/h, nu stiu sigur care-i X, probabil ceva gen 10-15-20.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa face toate...si B5 si B6;

Cu toate astea, in unele cazuri (nu stiu care, in ce situatie), la B6 cel putin, am reusit sa vad consumul instant de 0,X l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tot vazut niste discutii despre consumul la relanti, fiecare zicea cat ii consuma, si ma gandeam ca doar de pe computerul de bord puteau sa-si dea seama...

si daca e un "feature", cum pot beneficia de el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine afiseaza foarte aiurea consumul instantaneu la relanti. In sensul ca poate sa creasca cu 0.1 pe secunda sau chiar sa scada. La Golf 4 am vazut ca in momentul in care masina e pe loc la relanti nu mai afiseaza l/100km ci l/h.

Modificat de invictus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa face toate...si B5 si B6;

Cu toate astea, in unele cazuri (nu stiu care, in ce situatie), la B6 cel putin, am reusit sa vad consumul instant de 0,X l

F simplu, mergi cu 60km/h dupa care scoate-o din viteza si incetineste usor pana la oprire... cand viteza scade sub cei 10-15km/h, cat o fi limita de afisare a consumului instantaneu, ramane ultimul consum... care va fi sub 1L/100km pt ca masina merge din inertie.

am tot vazut niste discutii despre consumul la relanti, fiecare zicea cat ii consuma, si ma gandeam ca doar de pe computerul de bord puteau sa-si dea seama...

si daca e un "feature", cum pot beneficia de el?

Este un feature, dar nu la A4 din pacate :) Chestie f ciudata, pt ca de exemplu la Golf IV, incepand cu 2003, exista. Alta chestie care lipseste pe BC-ul de la A4 fata de Golf este numarul de km parcursi de la ultima resetare. Foarte nasol!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un feature, dar nu la A4 din pacate :) Chestie f ciudata, pt ca de exemplu la Golf IV, incepand cu 2003, exista. Alta chestie care lipseste pe BC-ul de la A4 fata de Golf este numarul de km parcursi de la ultima resetare. Foarte nasol!

Oare n-o fi vreo functie ascunsa? BC-ul da atatea info mai putin nr de km parcursi. Nici pe trip 2 nu indica...weird

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o scot din viteza si o las sa mearga din inertie, imi indica 0(zero)!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este corect

in acel moment alimentarea cu motorina este taiata

motorul se invarte doar din transmisie (masina in mers)

ca sa aduc si argumente, calca ambreiajul, fara sa te atingi de acceleratie, si ai sa vezi consum din nou :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o scot din viteza si o las sa mearga din inertie, imi indica 0(zero)!!!
este corect

in acel moment alimentarea cu motorina este taiata

motorul se invarte doar din transmisie (masina in mers)

ca sa aduc si argumente, calca ambreiajul, fara sa te atingi de acceleratie, si ai sa vezi consum din nou :blink:

Ba nu este corect deloc. Faptul ca iti arata 0 cand ai ambreiaju calcat (sau scoasa din viteza) este eventual un bug sau o proiectare nefericita. Insa stiu ca la audi-ul meu cand calc ambreiajul arata ultima valoare a consumului instant. S-ar putea sa te fi uitat tu la consumul instantaneu dupa o frana de motor si apoi si calcat ambreiajul.

Nexus stie el ceva, insa nu chiar corect: alimentarea cu motorina este intr-adevar taiata cand masina este in frana de motor. Asta insemna ca nu motorul trage (si/sau impinge) masina ci inertia masinii il "invarte". Pentru asta trebuie sa existe legatura dintre motor si roti (sa fie intr-o viteza). In momentul in care ai calcat ambreiajul, si/sau ai scos-o din viteza, motorul trebuie sa functioneze, insa nu mai are cine sa-l "invarta" asa ca este reluata injectia.

S-a mai discutat despre asta, insa nu mai stii exact daca in aria de TDI sau in cea de Fabia 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba nu este corect deloc. Faptul ca iti arata 0 cand ai ambreiaju calcat (sau scoasa din viteza) este eventual un bug sau o proiectare nefericita. Insa stiu ca la audi-ul meu cand calc ambreiajul arata ultima valoare a consumului instant. S-ar putea sa te fi uitat tu la consumul instantaneu dupa o frana de motor si apoi si calcat ambreiajul.

Nexus stie el ceva, insa nu chiar corect: alimentarea cu motorina este intr-adevar taiata cand masina este in frana de motor. Asta insemna ca nu motorul trage (si/sau impinge) masina ci inertia masinii il "invarte". Pentru asta trebuie sa existe legatura dintre motor si roti (sa fie intr-o viteza). In momentul in care ai calcat ambreiajul, si/sau ai scos-o din viteza, motorul trebuie sa functioneze, insa nu mai are cine sa-l "invarta" asa ca este reluata injectia.

S-a mai discutat despre asta, insa nu mai stii exact daca in aria de TDI sau in cea de Fabia 1

probabil ca nu m-am exprimat suficient de clar

eu ma refeream ca masina este in viteza in momentul in care consumul este afisat 0 (ridic piciorul brusc de pe acceleratie)

daca apas ambreiajul, este normal sa apara din nou consumul pt ca se injecteaza motorina pt a se invarti motorul

....LATER EDIT

acum vad ca A4UDI spune ca la el este scoasa din viteza cand arata 0

nu mi se pare normal.

Modificat de NeXuS_3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o scot din viteza si o las sa mearga din inertie, imi indica 0(zero)!!!

Dupa cum au spus si ceilalti, asta se intampla cand mergi in frana de motor, nu cand e scoasa din viteza.

Insa stiu ca la audi-ul meu cand calc ambreiajul arata ultima valoare a consumului instant.

Fals, arata ultima valoare doar daca esti sub acei X km/h sub care consumul instantaneu nu se mai calculeaza. Daca o scoti din viteza la 60km/h, o sa-ti arata consumul instantaneu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am inteles eu bine ? La relanti Audi nu arata consumul instantaneu ( adica l / h ) ?

Stiu ca la G4 afisarea consumului instantaneu la relanti tine de existenta / inexistenta BC .

La Audi e altfel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata consumul instantaneu, dar nu in L/h la relanti, ci in L/100km, chiar daca e pe loc la relanti... Si la Golf arata asa, la cele pana in 2003 parca (adica in L/100km). Numai dupa 2003 au aratat in L/h la Golf, ceea ce nu se regaseste la A4... f ciudat ! Ca si lipsa contorului de km parcursi :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipsa acelui control al km parcusi sucks!!! Chiar nu se poate face nimic? Macar pe trip 2? Trebuie sa combin ce zice BC-ul cu ce zice kilometrajul "mic" (cum s-a exprimat un coleg) ca sa fac niste calcule

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Si la Golf arata asa, la cele pana in 2003 parca (adica in L/100km). Numai dupa 2003 au aratat in L/h la Golf, ceea ce nu se regaseste la A4... f ciudat !

E valabil ce spui pentru Golf pana in 2001 inclusiv . La Golf de la MY 2002 a inceput cu afisajul in L / H la relanti . :wub:

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o scot din viteza si o las sa mearga din inertie, imi indica 0(zero)!!!

domnilor, imi cer scuze pt. eroarea facuta mai devreme.

de fapt, lucrurile stau asa: daca iau piciorul de pe acceleratie, afiseaza consumul 0.

in schimb, daca o scot din viteza si o las sa mearga din inertie, consumul scade pe la 0,6l/100km insa ce mi se pare ciudat acum, este ca odata cu scaderea vitezei, acel consum de relanti incepe sa creasca usor, ajungand chiar la 1-1,1 si poate ca ar ajunge si mai sus daca as lasa mai mult masina sa mearga din inertie. aici mai am de investigat...

mentionez ca viteza la care am scos din viteza era de aprox. 90km/h, si am lasat-o sa ajunga pana pe la 50-60km/h.

urmeaza sa mai fac si alte incercari sa incerc sa-mi dau seama ce se intampla.

daca aveti comentarii/observatii, le astept cu interes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai bineinteles ca la relanti daca tu reduci viteza consumul instantaneu va creste.

E simplu, iau un exemplu cu cifre rotunde: presupunem ca la relanti masina consuma 1l/h,

daca vei avea 100km/h -> va consuma 1l/100km pentru ca tu consumi in tr-o ora 1l, si faci 100 km.

daca vei avea 50km/h -> va consuma 2l/100km

daca vei avea 150km/h -> va consuma 0.6l/100km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt umpic in ceatza ! Deci ce am obs eu e ca daca merg pe deal in jos cu frana de motor imi arata consum zero ! Imposibil .Intele ca in acel moment motorul e intretinut de miscarea rotilor la deal in jos dar chiar sa nu consume nimik ?

Adik daca eu cobor de pe un munte cu frana de motor vreo 16km nu consum un gram de motorina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CypN

da, ce spui tu e f. logic, dar nu mai retin cum era afisat consumul cand scoteam din viteza, in l/h sau l/100km.... trebuie sa verific.

am gasit si topicul unde baietii spuneau cat le indica BC-ul la relanti: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=21891&st=0

repet, stand pe loc, mie nu-mi indica acest consum, ci ramane blocat pe ultimul consum inregistrat inainte de a opri(de exemplu la semafor)...

Modificat de A4UDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te mai ingrijora atat. Nici eu nu am pe audi consumul exprimat in l/h si pentru asta pot umbla cu masina. Il am numai pe cel in l/100km. Oricum, pentru consumul mediu, si ceea ce este injectat la relanti este luat in calcul.

De ex: Pe fabia in momentul in care scade viteza sub x km/h (nu mai stiu exact, cred ca undeva 5, 10) unitatea de masura a consumului instantaneu 'sare' din l/100km in l/h. Pe audi se pare ca nu e implementata treaba asta, poate pe modelele mai noi.

Iar faptul ca-ti ramane la ultima valoare e perfect logic: calculatorul face o impartire: cantitate de carburant injectata / viteza. Ori daca viteza este 0, e cam dificil de facut impartirea :lol:

La fabia, motivul pentru care sub o anumita viteza trece in l/h e si ala limpede, matematic, clar: pe masura ce viteza scade, consumul creste (nu cantitatea injectata, ci raportul), deci apropiindu-te de 0km/h consumul tinde spre infinit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma ingrijorez, e mai mult o curiozitate si dorinta de a sti ce se poate sti despre masina.

oricum, cand vreau sa aflu consumul, o fac clasic: fac plinul, merg x km dupa care iar fac plinul si impart litrii bagati la km parcursi intre cele doua alimentari, si gata :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipsa acelui control al km parcusi sucks!!! Chiar nu se poate face nimic? Macar pe trip 2? Trebuie sa combin ce zice BC-ul cu ce zice kilometrajul "mic" (cum s-a exprimat un coleg) ca sa fac niste calcule

Poti sa inmultesti valoare timpului de pe BC cu viteza medie de pe BC :rolleyes: Dar oricum, it sucks big time.

Eu sunt umpic in ceatza ! Deci ce am obs eu e ca daca merg pe deal in jos cu frana de motor imi arata consum zero ! Imposibil

Exact. Alimentarea este taiata complet. Ti-as putea da multe argumente dar nu vreau sa deviem discutia in directia franei de motor, exista deja un topic imens pe tema asta aici

@CypN

da, ce spui tu e f. logic, dar nu mai retin cum era afisat consumul cand scoteam din viteza, in l/h sau l/100km.... trebuie sa verific.

l/100km, garantat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mers am scos-o din viteza, consumul instant a scazut la zero dupa care am apasat ambreiajul.

Rezultatul? Poza...

post-1105-1189017426_thumb.jpg

LE: initial era pe la 0,4 si s-a stabilizat la 0,8 cand am oprit la stop

Modificat de blueyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine afiseaza foarte aiurea consumul instantaneu la relanti. In sensul ca poate sa creasca cu 0.1 pe secunda sau chiar sa scada. La Golf 4 am vazut ca in momentul in care masina e pe loc la relanti nu mai afiseaza l/100km ci l/h.
pai e normal ..cand masina sta pe loc nu are cum sa iti afiseze consumul in l\kmci iti arata l\h nu e logic?
In mers am scos-o din viteza, consumul instant a scazut la zero dupa care am apasat ambreiajul. Rezultatul? Poza...post-1105-1189017426_thumb.jpgLE: initial era pe la 0,4 si s-a stabilizat la 0,8 cand am oprit la stop
nu ai observat ca si daca esti in panta in frana de motor iti arata tot 0? incearca....fara sa calci acceleratia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!