Jump to content

Photo

Probleme stergator luneta

• Please log in to reply
143 replies to this topic

#101 Alex.

Alex.
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Non-VAG
  • Model:-
  • Motorizarea:-

Posted 10.11.2011 @ 12:34

Intreb si eu aici, desi nu e o problema tehnica, in adevaratul sens al cuvantului. Dati-mi si mie un sfat, ca nervii mei nu mai suporta o iarna cu zgomotul respectiv. De cand am masina, am incercat vreo 3-4 lamele diferite pentru stergatorul lunetei. Toate huruie de zici ca sunt din fier, nu cauciuc. Aveti vreo solutie din asta, "babeasca", cu ce as putea face sa nu mai huruie lamela stergatorului de luneta in halul asta? E liniste doar cand e multa apa pe luneta. Si e aiurea, ca la prima cursa nu huruie (fiind apa pe luneta), dar ca sa il opresc, trebuie sa il provoc la o a doua, care, bineinteles e mai pe uscat, normal. Va rog, o sugestie, ar fi binevenita.

#102 Tracto

Tracto
  • Oraş:Braşov
  • Maşina:Audi
  • Model:A3
  • Motorizarea:AEH

Posted 10.11.2011 @ 12:53

34 lei stergator original BOSCH. Atat am dat eu pe unul si am scapat de zgomote. Nu stiu daca si rezista. L-am avut ~ 2 luni dupa care am vandut masina.....

#103 taz21

taz21

Moderator

• Oraş:Mangalia
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Golf 1HX0 1996
  • Motorizarea:1.8 ADZ 90 CP

Posted 12.11.2011 @ 08:29

Verifica totusi si starea lunetei. Sa nu fie gazata sau sa aiba alte impuritati fixate pe ea.

#104 Alex.

Alex.

Posted 14.11.2011 @ 12:49

este cam zgariata, ce-i drept... chiar pe trasa stergatorului, e vizibil zgariata... nu stiu daca chestia asta contribuie la amplificarea zgomotului.

#105 COSMIN27

COSMIN27
  • Oraş:Breaza
  • Maşina:VOLKSWAGEN POLO 6N
  • Model:6N 1995
  • Motorizarea:1,3 ADX ,55CP

Posted 14.11.2011 @ 18:06

Alex,stii ce se poate intampla,clemele intre care intra lamela de cauciuc propriu-zisa care strege luneta cred ca sunt prea mult cracanate si astfel lamela are joc, nu serge numai cu varful ei ci atunci cand este trasa de bratul stergatorului implicit de motoras aceasta cand a inceput sa se miste din loc ca sa stearga luneta mai intai se inclina astfel contactul dintre cauciuc si luneta sa fie facut pe o suprafata mai mare decat daca ar sta perpendicular.daca lamela sta perpendicular si nu are joc fie din cleme fie din bratul stergatorului,ea ar sterge fara zgomot indiferent daca parbrizul sau luneta ar fi ud sau nu.eu asa le-am facut la stergatoare ca ajunsesem sa ma sperii cand le dadeam drumul si chiar daca era parbrizul ud sau uscat.
trebuie verificat si daca articulatiile stergatorului care fac lamela sa se intinda perfect pe luneta sau parbriz au joc,la acestea jocul trebuie sa fie foarte putin,iar la mela trebuie sa stea intinsa pe geam de la un capat la celalalt.
in general asfel de zgomote apar de la utilizarea stergatoarelor in mod necorespunzator,adica:
1.utilizarea stergatoarelor pe un geam uscat care presupune mai multa forta pentru miscarea stergatorului pentru ca frecarea este mult mai mare decat pe un geam ud;
2.utilizarea stergatoarelor cand acestea sunt inghetate pe parbriz sau luneta si atunci motorasul este fortat iar stergatorul este tarait pe toata ghiata de pe geam
poate or mai fi si alte cauze...
de aceea in magazine se gasesc mai mult stergatoarele complete si nu doar acele lamele de cauciuc,pentru ca daca la stergerea parbrizului acestea scot zgomote si practic racaie geamul in loc sa il stearga se recomanda inlocuirea cu alt stergator nou,fara bratul aferent,acela nu se uzeaza .de ce se recomanda inlocuirea cu altul nou?pentru ca jocul la articulatiile stregatorului vechi poate fi refacut mai greutz decat daca l-ai cumpara nou,iar prin inlocuirea numai a lamelei de cauciuc nu se mai rezolva nimic pentru ca o sa stearga foarte putin timp bine parbrizul iat dupa aia iar o sa se taraie si se va uza si mai repede

#106 COSMIN27

COSMIN27

Posted 14.11.2011 @ 18:49

la clemele si la prinderile articulatiilor din zonele incercuite cu rosu ma refeream eu sa le refaci jocul,adica sa incerci sa il elimini daca poti iar daca vezi ca stergatorul revine mult mai rigid si nu functioneaza bine sau lamela de cauciuc nu sta intinsa perfect pe geam si sta de un capat sau ambele ridicata ii lasi un pic de joc si tot asa,clemele le strangi mai tare iar daca vezi ca se misca greu sau rau atunci le mai slabesti putin dat nu foarte tare asa incat ca fie mobil si flexibil dar nu cu joc mare si sa creeze zgomot.
imaginile sunt un exemplu ca sa stii doar ce si unde sa cauti,nu arata chiar asa un stergator de luneta de Golf3 dar iti faci o idee doar

Attached Files

#107 COSMIN27

COSMIN27

Posted 14.11.2011 @ 19:05

o poza ceva mai clara

Attached Files

#108 Alex.

Alex.

Posted 18.11.2011 @ 14:03

Am inteles perfect ce spui tu, are o logica, insa cred ca la mine nu e cazul. Pentru ca am incercat cu vreo 3 lamele diferite. Si toate 3 de nou-noute fac zgomot. O sa incerc totusi. Merci de sfat.

Edited by Alex., 18.11.2011 @ 14:03.

#109 taz21

taz21

Moderator

• Oraş:Mangalia
  • Model:Golf 1HX0 1996
  • Motorizarea:1.8 ADZ 90 CP

Posted 18.11.2011 @ 14:13

Luneta e problema.

#110 Alex.

Alex.

Posted 27.11.2011 @ 17:09

o fi, nu zic nu, insa am achizitionat acum o saptamana o lamela noua, acoperita cu grafit, parca. si, surpriza, nu mai face! sa vedem pentru cat timp...

#111 ionicar

ionicar
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Model:Golf V
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 CP

Posted 29.12.2012 @ 12:14

Salut,,,
Eu ma confrunt cu urmatoarea problema: stergatorul-spate se roteste 360 de grade.
Cum pot remedia situatia ?

#112 manole74

manole74
  • Oraş:Piteşti
  • Maşina:VW
  • Model:Golf 3. 1997
  • Motorizarea:1,9 TDi, 90 CP

Posted 18.01.2013 @ 09:02

Iar la mine in loc sa faca o cursa normala dus/intors.....o face fractionat....doar cat are chef, niciodata completa! Sa fie de vina releul?

#113 b-66-six

b-66-six
  • Model:golf 3&5 variant
  • Motorizarea:1.9D / 1.9TDI

Posted 19.01.2013 @ 13:41

mai degraba e gripat motorasul sau firele din burduful de la haion

#114 bigigi

bigigi
  • Model:Golf 2001
  • Motorizarea:1.6 16 valve

Posted 09.02.2014 @ 17:40

Sunt un nou membru.

Stropitorul lunetei nu mai stropeste si apa este bagata in interiorul stergatorului.

Am desfacut stergatorul(anexa) si dupa desfacere capacelului(anexa) am gasit numai apa .

Problema este aceea ca teava(intra prin axul stergatorului) prin care trece apa pana la capul stropitor este rupta si nu stiu cum pot sa desfac capul stropitor  si cum sa asigur apa sa treaca prin ax.

Daca vrea cineva sa ma ajute il rog sa-mi dea un bip si apoi sun eu.

MI-e frica sa-l prind in patent si sa trag tare.

Brasov,0729982877

Multumesc

Edited by bigigi, 09.02.2014 @ 17:50.

#115 adi_adi23

adi_adi23
  • Model:Golf CL
  • Motorizarea:1.4 60 CP ABD

Posted 10.02.2014 @ 20:46

bigigi , nu ai cum sa scoti capul ala ,se va rupe de tot , desfa fata de la haion de dinauntru si vezi acolo unde e problema . bafta

#116 bigigi

bigigi
  • Model:Golf 2001
  • Motorizarea:1.6 16 valve

Posted 11.02.2014 @ 10:38

Cu greu am desfacut stergatorul,am scos prin invartire usoara capul stropitor cu un burghiu de 3 mm am dat o gaura scurta si am scos prima parte din teava de alama de transport apa partea cealalta a iesit usor.Dintr-o antena veche am luat un segment de 5,3 mm si am innadit cele doua bucati originale si stropitoarea functioneaza perfect.

Pot ajuta pe orice brasovean cu passat sau golf la repararea stropitorului.

#117 sonnic53

sonnic53
  • Oraş:Focşani
  • Maşina:Vw
  • Model:golf 3 .
  • Motorizarea:1.4

Posted 20.02.2014 @ 13:14

Off.am si eu 2 nela.uriri.doar ca pentru diuzele din fata.exista duze sa scuipe gen plasa pentru golf3.nu cele cu 2jeturi.si partea a2a. La mine in ele i tra niste mufe.din ce am studiat inseamna k ar fi incalzite? Cum?k la mine toata iarna au fost sloi....ms

#118 danutzZeu

danutzZeu
  • Oraş:Iaşi
  • Model:Golf 3 , 1995
  • Motorizarea:1.6 AEE + GPL

Posted 20.02.2014 @ 22:21

Am cumparat asta vara motoras pentru stergatorul de la luneta.Cand l-a probat mergea , apoi cand l-am pus la mine s-a invartit o data si apoi nu s-a mai invartit niciodata.Care sa fie cauza?Ciudat e ca apa scuipa :D

#119 b-66-six

b-66-six
  • Model:golf 3&5 variant
  • Motorizarea:1.9D / 1.9TDI

Posted 21.02.2014 @ 11:11

Off.am si eu 2 nela.uriri.doar ca pentru diuzele din fata.exista duze sa scuipe gen plasa pentru golf3.nu cele cu 2jeturi.si partea a2a. La mine in ele i tra niste mufe.din ce am studiat inseamna k ar fi incalzite? Cum?k la mine toata iarna au fost sloi....ms

nu exista duze de care vrei tu pt. golf 3

verifica daca in mufe ai 12V. Trebuie sa ai 12v tot timpul

#120 danutzZeu

danutzZeu
  • Oraş:Iaşi
  • Model:Golf 3 , 1995
  • Motorizarea:1.6 AEE + GPL

Posted 21.02.2014 @ 11:17

stii vreo metoda babeasca? sa verific cu un bec sau cum?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users