Jump to content

Amplificator si Subwoofer


fuscobal
 Share

Postare recomandată

Sal.,

Revin pentru ca sa facut o mica comfuzie de catre moderatorul care a mutat postul meu din topicul de aici :

http://vwforum.promo...entru-portiere/

pe acesta .

Eu am pus acolo aceasta intrebare nu din necunostinta adresarii unei intrebari ci din cauza ca pe topicul susmentionat la postul 4 al colegului mmneg am vazut acolo ceva componente produse de JLAUDIO de care nu stiu daca s-ar potrivi pentru montarea unui amplificator si a unui subwoofer pe sistemul DYNAUDIO sau direct pe RNS510 de pe un Passat 3C .

MUltumesc.

Astept raspunsuri .

O zi buna.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Am postat acum ceva timp in acest topic pentru a afla daca pierzi garantia la o masina noua in momentul in care iti montezi un subwoofer.

Ideea este ca la reprezentanta nu monteaza decat sisteme fabricate de firma lor (logic). Am intrebat cum este cu garantia si dealer-ul mi-a spus ca pierd garantia la toata partea electrica, dar cand am sunat la service am aflat ca nu este nicio problema daca umbli la o componenta a masinii si in cel mai rau caz pierzi garantia doar la ceea ce umbli.

Eu am fost la un service care se ocupa cu sisteme audio si mi-au legat subwooferul la firele ce trec prin stalpul lateral, fire care duc la boxa spate-dreapta (prin acest mod nu am desfacut nici macar radio-cd), deci mare pierdere din punct de vedere al garantiei nu este.

Modificat de rusica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Subwoofer fara amplificator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,

Am un subwoofer JL Audio pe care as vrea sa-l instalez in portbagajul Octaviei sub carpeta. Este acolo un suport de poliester (pana in roata de rezerva) in locul caruia se potriveste perfect. Subwooferul are 250W RMS. As vrea sa intreb ce parere aveti despre acest amplificator de la DLS (Ref 100A)? M-ar interesa pareri privind calitatea sunetului si daca puterea este suficienta pt a sustine subwooferul.

Intreb pentru ca am ocazia sa-l cumpar foarte ieftin...altfel m-as orienta tot spre ceva de la JL.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 ohm nominal power RMS 2 x 50 Watts.. Sa o pui in punte pe el, dar sa ai grija la montaj, exact ca in schema. Cam slabuta statia ca putere, acum depinde de ce bani dai pe ea. Ca idee, eu am "dat" intr-un JBL de 125w rms cu o statie de peste 250w rms si se auzea foarte bine si clar, fara vorba de oboseala a difuzorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua.

Am si eu o intrebare pentru cunoscatorii subwooferelor. Eu am un subwoofer micut, activ care oficial zice ca scoate 100w RMS/200w muzicali dar eu cred real scoate vreo 60-70...si mai cred ca difuzorul e de 20cm sau 8 inch.

Problema e insa ca la volum nitel mai mare distorsioneaza(se aude ca un barait) si daca deschid portbagajul si ma uit la difuzor se vede ca face ciudat(adica nu executa cursa lui normala de dute-vino fata-spate). Mie mi se pare ca face asa la volum mai mare dar si la frecventa cat mai joase unde probabil difuzorul se "misca mai mult".

Mentionez ca in cercul/inelul ala rotund de pe margine(suspensie parca i se spune in domeniu) are o gaura/impunsatura ca si cum ar fi fost impuns cu ceva pix, surubelnita..nu imi explic...

1.Difuzorul e de vina?

2.Amplificatorul intern sa nu faca fata?

3. Cum se manifesta amplificatorul care nu mai face fata? dar difuzorul?

4.Daca e difuzorul de vina se poate schimba? Ceva recomandari de buget eventual.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

buna colegi,cum pot sa leg o statie pt.subwoofer pe mfd2 dvd???

statie e audison lr 3062 si subwoofer.ul hertz es 250

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi puteti spune si mie de unde sa iau Remote-ul pt un amplificator de pe casetofonul GAMMA.Am citit ca daca se ia doar de pe mufa unde e remote-ul nu merge.Atasez o poza cu mufa din spate a HU-ului si va rog sa-mi spuneti unde sa ma conectez cu remote-u de la amplificator.

post-58309-0-94868500-1359827687_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am reusit singur :icon_bounce: ,am verificat unde primesc plus la contact,prima pozitie cu ajutorul unui creion de control si acolo m-am conectat, mai exact in mufa A pinul 4,daca nu ma insel :icon_geek: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut, eu am cumparat de la dezmembrari un casetofon gamma, am reusit de l-am montat, dar am observat ca nu merg boxele dupa usile din s[pate nici cele de joase nici cele de inalte, (cu alt cas mergeau ), am incercat reglajul fad, dar nimic este dat la max si nu merge. ma poate ajuat cineva cu aceasta problema, in carte spune ca scoate 4x20 w maxim. 4x17 dupa din la 4Ohm (care nu stiu ce insemana ), oare sa nu aiba putere sa scoata ? mentionez ca nu am nici o modificare la sistemul de sunet cum a venit din fabrica asa este ! multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pe masina am mdf 2 dvd vreau sa montez statia si subwooferul de pe masina veche statia e audison lr 3062 188 watt rms si subwoferul hertz 250 rms,intrebarea este ce dimensiune (mmq)trebuie sa cumpar cablul de alimentare ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

E posibil sa functioneze comenzile pe volan cu un Auto JVC KD-R223 ?

Vreau sa anulez RNS 300 de pe masina si sa cumpar ceva mai bun + o statie ,am vazut cdplayer mult mai ieftin fata de modelele dedicate pentru vw si cu o calitate la sunet foarte buna.

 

Ca idee 4 boxe joase +4 tweetere + 4 boxe medii

subwoofer si statie ,toate puse pe un player diferit fata de rns300 din dotare.

Daca nu exista diferente de calitate intre rns300 si ceva din piata pina in 400 lei raman la ce am din fabrica ,asta dac gasesc o solutie eleganta sa pun o iesire usb .

Vreau un sfat ,nu stiu ce boxe sa pun si nici diametru recomandat

Vreau sa ma incadrez in 2000 lei daca se poate ,fara statie...

Modificat de polter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru sistemul actual cred ca e suficient 16mm dar daca te gandesti sa i faci upgrade pe viitor ,trage direct unul de 35mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus de16mm am schimbat si amplicatorul jbl Mono 230 rms ,ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am o statie jbl gto 3501  mono 225 watt rms 4 ohm   360 watt 2ohm  ce subwoofer ( 25 cm)este ideal pentru aceasta statie???pana acum o saptamana am avut un subwoofer hertz 250 rms care din pacate sau dislipit firele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danydanyrosu

Un service sau o persoana care sa imi puna si mie o intrare aux la un sony xplod cdx gt500 cu jack normal stie careva ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

In caz ca bate pe cineva gandul, un tip cu O3 in UK a incercat deja sa-si schimbe Bolero cu Columbus (echivalent cu Discover Pro) si nu merge deloc. Doar i se aprinde ecranul si cam atat. De la dealer i s-a spus ca nu se poate face retrofit pe masinile de pe platforma MQB.

 

Deci trebuie studiat bine inainte de a cumpara piese pe ideea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce legatura ar putea avea platforma MQB cu montarea de retrofit-uri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vroia sa spuna ca nu se potrivesc piese de pe platforma veche, PQ35, pe cea noua, MQB.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De exemplu vreau sa imi montez puddle lights sau camera in emblema produse OEM nu vad cu ce m-ar incurca platforma MQB.

Am sunat la PBN zilele trecute sa intreb cat ma costa montarea unei camere video pentru golf 7 si mi-a zis ca ma costa 2700 cu tot cu montaj :)) am zis multumesc si am inchis.

Daca nu mergea probabil imi ziceau, sau poate nu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manopera la chestii de genul montat camera, e foarte mare la reprezentanta. Nu stiu exact cum calculeaza sau cum e normat timpul.

Am cerut un deviz de manopera pentru ceva la PBV1 si la alta reprezentanta vw din tara: la pbv1 era 200 lei, la reprezentanta vw din tara era 320 lei. Si eu care credeam ca pbv1/pbn sunt cei mai scumpi.

Gabi, camera se poate monta lejer si foarte bine de catre unul din colegii din aria prestari servicii, nu are rost sa te duci la reprezentanta pentru asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la retrofit-uri mai "mari" gen un Discovery Pro cand ai Composition pe masina. Folosesc module criptate unic pe masina respectiva si nu poti veni cu un ecran de Discovery Pro sa zicem, sa-l legi la unitatea centrala si sa mearga imediat, eventual cu o codare simpla pe VCDS (cum se facea pana acum cu RNS-urile). Cica ar fi codate asa din fabrica si nici macar dealerii nu pot scoate blocajul asta.

 

In mod evident nu ma refeream la ceva simplu gen schimbat un bec cu un LED. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, doar ca faceam referire la montarea de retrofit-uri pentru platforma MQB si am dat exemplu acela :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin codare online se poate pentru ca se comunica direct cu fabrica si de acolo vine codarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!