Jump to content

Amplificator si Subwoofer


fuscobal
 Share

Postare recomandată

Probabil a fost ceva condens si pe urma a inghetat acolo. Nu trebuie sa-i dai drumul pana nu e perfect uscat ca sa nu ai vreun foc de artificii. Acoperitul cu ceva destul de gros poate sa aiba ceva efect dar tot poate ingheta peste noapte !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

aveti ceva poze sau un link cu un DIY pentru a trage cablul de alimentare de la bateria pana in portbagaj? Eu voi monta un astfel de cablu destul de gros : 0AWG(50 mm2). Daca va intrebati de ce imi trebuie asa gros...intentionez sa scot 1000W reali din niste "scule".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ce am gasit eu, sper sa te ajute:

Aftermarket Sub Install

PS: Sa va uitati si la celelalte "How-To's" din pagina anterioara, sunt very useful.

Modificat de Nik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de link. eu as vrea sa stiu mai exact cum desfac pragurile... si pe unde pot trage cel mai usor firul de alimentare. Cu restul ma descurc ...am mai montat la un opel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
RobertG4TDI19

Sal ,

stie careva mai exact pe unde se trage cablu de alimentare de la baterie pt. amplificare audio? Am inteles si am si gasit un manunchi de cabluri rosii care ies spre motor, deasupra pedalei de ambreiaj, dar nu cred ca mai intra cablul pe acolo, mi se pare foarte stramt plus ca iese pe undeva unde nu am acces usor.

Multumesc, astept un raspuns daca stie careva sau daca a vazut cineva la un Golf 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu maine imi montez amplif. si subwoferu si urmeaza sa trag firul... la baterie, o sa fac cateva poze...

19062008.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tras firele...pe aici am bagat plusul de forta pt amplificator

21062008003.jpg

cu ajutorul unei sarme mai tari am trecut in compartimentul motor

21062008007.jpg21062008009.jpg21062008015.jpg21062008016.jpg

BAFTA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Vreau sa montez un amplificator MAC MPX 4500 http://www.mac-audio.de/index.php?id=2692&L=1 si as vrea sa va intreb ce kit de instalare recomandati,eventual ce grosime ar trebui sa aibe cablurile de alimentare,siguranta de cati A si daca la caracteristicile amplificatorului este necesar si un condensator, amplificatorul are 2 sigurante de 20A (galbene) .

De asemenea vreau sa stiu daca mai e necesar sa trag cablu de remote de la player daca o sa pun un intrerupator in habitaclu pe +ul ce merge la amp.

Playerul meu este Sony CDX-GT200S cu o iesire pt amp ( 2 RCA ), subwoofer homemade 2*45 RMS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Vreau sa montez un amplificator MAC MPX 4500 http://www.mac-audio.de/index.php?id=2692&L=1 si as vrea sa va intreb ce kit de instalare recomandati,eventual ce grosime ar trebui sa aibe cablurile de alimentare,siguranta de cati A si daca la caracteristicile amplificatorului este necesar si un condensator, amplificatorul are 2 sigurante de 20A (galbene) .

De asemenea vreau sa stiu daca mai e necesar sa trag cablu de remote de la player daca o sa pun un intrerupator in habitaclu pe +ul ce merge la amp.

Playerul meu este Sony CDX-GT200S cu o iesire pt amp ( 2 RCA ), subwoofer homemade 2*45 RMS.

Nice Feedback!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Ideal ar fi sa folosesti un kit care sa aiba cablul de alimentare cat mai gros ..eu zic un minim 8AWG..

Pentru montaj iti recomand http://audiolab.ro/instalare_produse/

Pozele de acolo sunt cu instalatii executate de ei..

Bafta!

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Adi_bm, prima greseala pe care ai facut-o, pe care sper sa nu o faca si cei care urmeaza sa monteze statii pe masina, a fost sa tragi + prin acelasi loc(Aceeasi garnitura) cu cablurile de semnal. Rezultatul negativ vor fii parazitii care se vor auzi pe inalte daca pui o statie pentru difuzoarele din usi. Pe bass nu se simte deloc, dar pe inalte se vor auzi parazitii aceia de dacie cand accelerezi. Puterea trasa prin stanga si semnalul audio prin dreapta. Sa nu stea unul langa celalalt. Cred ca si Fuscobal va fi de acord cu mine :icon_thumright:

Drive Safe! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Scriu pe topicul asta ca sa nu mai deschid altul si astept cateva sfaturi de la cei care le-au mai auzit sau se pricep in domeniul car audio. De curand am vandut subwooferul si ampl. de pe masina si vreau sa cumpar altele. Uitandu-ma pe site-urile care se ocupa cu asa ceva am gasit cateva combinatii care ma tenteaza, mentionez ca vreau sa completez sistemul de boxe al masinii cu ceva bas, nu sa dezmembrez masina. Hu este o chinezarie Witson cu navi si dvd si am 10 dif pe portiere fata-spate.

Astept sfaturi si recomandari si mentionez ca nu vreau sa trec de suma de 800 lei, iar cablurile le am deja pe masina ca au ramas de la configuratia trecuta.

Uitati ce am gasit si le pun in ordinea care ma tenteaza in a le achizitiona:

1.Amplificatorul Focal Solid 2 si Subwoofer Auto Focal SB 30 SPL-699 lei http://www.sono.ro/promotii-116/focal-sb-3...-pack-4672.html

2.Amplificator Kicker 400.1 http://www.sono.ro/car-audio-pentru-auto-1...4001r-4186.html si Subwoofer Auto Kicker 07TCVT122 http://www.sono.ro/car-audio-pentru-auto-1...vt122-4410.html -770 lei ambele.

3.Amplificator GZTA 2.150MK2 si Subwoofer GZTB 30MK2-800lei http://www.booster.ro/car-sound/subwoofere...-pack-4987.html

Fac mentiunea ca inainte am avut kicker comp 10 cu incinta asemanatoare cu kickerul de mai sus dar de putere mai mica si imi placea cum suna si ca varianta 2 ma tenteaza cel mai mult datorita amplificatorului monobloc si clasa D si a puterilor asemanatoare.

Sunt deschis si la alte recomandari si in caz ca am gresit ca am dat link catre site-urile respective rog un moderator sa stearga linkul si sa lase doar denumirea componentelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai intai de toate trebuie sa te hotarasti ce vrei de la sistem si anume SQ sau SPL.

Dupa mine suma specificata de tine pentru sistem e mult prea mica. Mai ai rabdare si ia-ti ceva bun.

Ia in calcul si insonorizarea portbagajului..te va ajuta enorm sa te bucuri intr-adevar de sunetul adevarat al subului si nu de rezonantele masinii.

PS: uita-te si la http://audiolab.ro/amplificatoare-auto/db-two-dark-blue.html si http://audiolab.ro/subwoofere-auto/helix-d...-dark-blue.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi_bm, prima greseala pe care ai facut-o, pe care sper sa nu o faca si cei care urmeaza sa monteze statii pe masina, a fost sa tragi + prin acelasi loc(Aceeasi garnitura) cu cablurile de semnal. Rezultatul negativ vor fii parazitii care se vor auzi pe inalte daca pui o statie pentru difuzoarele din usi. Pe bass nu se simte deloc, dar pe inalte se vor auzi parazitii aceia de dacie cand accelerezi. Puterea trasa prin stanga si semnalul audio prin dreapta. Sa nu stea unul langa celalalt. Cred ca si Fuscobal va fi de acord cu mine :)

Drive Safe! :unsure:

Sa sti ca nu au fost paraziti, dar a doua zi dupa ce am vorbit cu niste amici despre ce am facut... am desfacut tot si tras firele separat pt linistea mea, dar nu am mai postat aici ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi_bm, prima greseala pe care ai facut-o, pe care sper sa nu o faca si cei care urmeaza sa monteze statii pe masina, a fost sa tragi + prin acelasi loc(Aceeasi garnitura) cu cablurile de semnal. Rezultatul negativ vor fii parazitii care se vor auzi pe inalte daca pui o statie pentru difuzoarele din usi. Pe bass nu se simte deloc, dar pe inalte se vor auzi parazitii aceia de dacie cand accelerezi. Puterea trasa prin stanga si semnalul audio prin dreapta. Sa nu stea unul langa celalalt. Cred ca si Fuscobal va fi de acord cu mine :)

Drive Safe! ;)

Sa sti ca nu au fost paraziti, dar a doua zi dupa ce am vorbit cu niste amici despre ce am facut... am desfacut tot si tras firele separat pt linistea mea, dar nu am mai postat aici ;)

Nu stiu de ce a aparut de doua ori :unsure: rog un moderator sa stearga un post. :) multumesc.

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

In primul rand salutare tuturor. In al doilea rand sper ca postez unde trebuie... Sunt curios daca si-a montat cineva un subwoofer aftermarket si daca da, de unde a luat alimentarea pt statie? Se poate lua direct din panoul de sigurante din interior(stanga sau dreapta) prin adaugarea unei sigurante pt statie, sau trebuie neaparat sa ma cuplez la cutia de sigurante din compartimentul motor...Imi e groaza sa caut un orificiu ca sa pot trece cablul de alimentare din masina in compartimentul motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Singurul loc din care se ia alimentarea pentru statie este de pe borna "+" a bateriei, nicidecum din cutia de sigurante sau mai stiu eu de unde altundeva. Motivul pentru care se face acest lucru este ca bateria este rezerva cea mai mare de curent iar atunci cand vei da muzica tare, vei avea nevoie de curent. Atlfel, risti sa-ti prajesti instalatia electrica a masinii.

Orificiul despre care vorbeai tu este destul de usor de gasit, trebuie sa desfaci putin pragurile de pe partea soferului si sa cauti pe undeva pe sub bord in stanga locul pe unde intra si restu de cabluri, cele ale masinii.

REPET : Alimentarea pentru statie se ia NUMAI de pe borna de "+" a bateriei.

Siguranta pentru statie oricum se pune, la maxim 30-40 de cm de la borna bateriei.

Iti recomand sa folosesti cablu 0 AWG sau 1 AWG, sa eviti kit-urile de instalare care vin cu cabluri de alimentare mici. Chiar daca este scump, grosimea lui te va ajuta cel mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca alimentarea se face doar pe + dar speram ca poate este vreun cablu mai sanatos ce alimenteaza panoul de sigurante si ma puteam alementa de acolo. In rest stiu ce cabluri trebuie pe unde vin trase. Problema mea era legata de alimentare. oricum nu vreau bass sa ma scoata din masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent ca vrei sau nu bass care sa te scoata din masina, nu alimenta ampliful de la panoul de sigurante. Nu e safe deloc. Ia curent direct de pe baterie si protejeaza cablul cu o siguranta fuzibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as indrazni sa recomand o distanta cat mai mica pentru siguranta la alimentare.

cablul este gros, curentii sunt mari, siguranta trebuie sa fie cat mai apropae de borna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta o pot pune in compartimentul de sigurante de la motor ca sa fie cat de cat protejata, iar statia undeva sub scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand sa pui totusi statia in portbagaj, nu sub scaun. Sub scaun mai ajung lichide in diferite forme ( sucuri, inghetata, zapada, apa) si nu tiai dori sa iasa fum din statie, nu? E un baiat aici pe forum care a ramas fara amplificatorul de la Bang&Olufsen ( pus din fabrica sub scaun) pentru ca a facut baita, iar colegul Kostas a schimbat mai toate calcultoarele la un Audi A8, din acelasi motiv.

Cu siguranta, aceasta e bine sa fie instalata direct in compartimentul motor, nu in cutia de sigurante a masinii, la maxim 30-40 cm de borna bateriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

animalutz: am laut niste cabluri mai graose, imi pot afecta in vreun fel sunetul sau mai stiu eu ce?? De asemenea am un condensator de 1F si ma gandeam sa iau de 3F, are rost??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!