GxGL

Retrofit volan Sport/GTI

83 postări în acest subiect de discuţie

Intr-adevar link-ul 2 e prea ieftin. Daca e asa, merita sa il iei.

Daca ai volan in 3 spite stock 100% merge volanul de GTI. Eu am dat 50 RON pe manopera la volan si tempomant. Pune o poza cu volanul stock de acum.

Sfatul meu: cumpara volanul de pe net si rezolva-ti tu montajul. Preferabil uita-te la volan inainte sa il cumperi. Si eu eram ca tine, totul la reprezentanta, dar mi-a trecut :D.

P.S. Daca iti completezi orasul poate te ajuta cineva mai mult.

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Primul link care l-ai pus cu volanul de gti la 150 euro este anuntul colegului DanuAL care este si aici pe forum. Eu tot de la el am cumparat volan de gti nou. Este adevarat ca e pentru comenzi dar am facut niste adaptori pe care am fixat clipsurile si stau foarte bine.

Daca ai airbagul pentru volan in 3 spite e foarte usor de schimbat volanul.

Bafta!

0

Link către postare
Intr-adevar link-ul 2 e prea ieftin. Daca e asa, merita sa il iei.

Daca ai volan in 3 spite stock 100% merge volanul de GTI. Eu am dat 50 RON pe manopera la volan si tempomant. Pune o poza cu volanul stock de acum.

Sfatul meu: cumpara volanul de pe net si rezolva-ti tu montajul. Preferabil uita-te la volan inainte sa il cumperi. Si eu eram ca tine, totul la reprezentanta, dar mi-a trecut .

P.S. Daca iti completezi orasul poate te ajuta cineva mai mult.

Iata-l..pe acesta il detin (stock 100%). Conform primului post observ ca ai varianta GT a volanului..fiind aceeasi "silueta" fireste ca nu vor fi probleme dar tind spre varianta GTI intrucat va fi o diferenta mai mare.

- nu inteleg ce legatura are tempomat cu montarea volanului.

- doresc sa il studiez in amanunt inainte de a fi achizitionat.

Primul link care l-ai pus cu volanul de gti la 150 euro este anuntul colegului DanuAL care este si aici pe forum. Eu tot de la el am cumparat volan de gti nou. Este adevarat ca e pentru comenzi dar am facut niste adaptori pe care am fixat clipsurile si stau foarte bine.

Daca ai airbagul pentru volan in 3 spite e foarte usor de schimbat volanul.

Bafta!

- nu inteleg de ce nu contribuie si el la discutie (e din Bucuresti?)..poate imi poti da mai multe detalii (prv.daca doresti) despre achizitie..mersi pt.sugestie.

- nu prea ma cuceresc adaptorii dar tare curios as fi cum arata proiectul tau la final, poate ne poti pune o poza.

- daca doresc si comenzi pe volan DanuAL livreaza si capacele respective? E mare bataie de cap in varianta asta? Te intreb caci ai discutat cu el.

post-15273-0-34087200-1298404578_thumb.j

Modificat de Designer
0

Link către postare

Dar de ce nu il intrebi tu pe respectivul user (DanuAL)??? SI in final din ce oras esti???

0

Link către postare

Poza cu volanul meu vezi pe topic cu masina mea. Capacele ti le comanzi tu! Comenzi volan nu comercializeaza Dan.

Dan e din Alba Iulia si de obicei e prea ocupat ca sa pazeasca forumul tot timpul, mai ales acest topic, asa ca incearca sa il contactezi tu!

0

Link către postare

volanul de gt/gti il sti..uite si tastele.

http://cgi.ebay.de/VW-MULTIFUNKTION-LENKRAD-TASTEN-PASSAT-3C-GOLF-5-TIGUAN-/290534540190?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item43a535439e

si eu as fi interesat de adaptoarele pt clipsuri facute de colegul nostru...asta daca o sa ne impartaseasca si noua....

0

Link către postare

Din pacate nu am facut poze. Aveam ceva poze de la colegu calint (care a facut aceeasi operatiune) sa vad daca le gasesc. Sebip poate spune cum arata clipsurile montate pe acei adaptori :D

0

Link către postare

Adevarul, ca daca nu imi spunea de clipsuri....vorba aceea: "filozof ramanea". Ii facuta foarte bine adaptarea, si spun asta dupa: impins, tras, "pipait" :D!

0

Link către postare

- nu inteleg ce legatura are tempomat cu montarea volanului.

O data cu montarea volanului mi-am montat si tempomat. Pentru a monta tempomatul a trebuit sa dau jos volanul.

0

Link către postare

Publicat (modificat)

Ma intereseaza sa il pot monta pe un Golf 5 Comfortline. Principalele dubii :

- varianta originala..

- fara defecte si amanunte ce mie ca necunoscator nu prea imi sar in ochi.

- posibilitatea de a putea fi schimbat lejer (solicit asistenta in acest sens) cu cel de plastic.

Sunt interesat de aceasta varianta fara comenzi.

Pretul e cel care ma pune oarecum pe ganduri (120Ron)

Multumesc.

ps. daca aveti recomandari mai tentante le accept cu placere.

fxux4l.png

Modificat de Designer
0

Link către postare

Daca vechiul airbag se potriveste e totul ok daca nu trebuie sa mai scoti din buzunar 8 9 milioane.

0

Link către postare

Publicat (modificat)

Cum ma pot asigura de compatibilitate?

Masina e din Oct.2007.

Despre acest anunt este vorba.

Modificat de Designer
0

Link către postare

Publicat (modificat)

Pare ca se potriveste... sa-ti dea codul de pe el si-l verificam. Ori il postezi aici, ori ma suni si-l verific.

De montat, se monteaza relativ usor. Scoti airbag-ul, deconectezi mufa, desfaci surubul de la volan cu un M - si in montezi pe cel nou. O rezolvam, nu-i bai.

Banii - merita.

Modificat de F l o r i n
0

Link către postare

Cred ca a existat OEM cu cusatura alba pe o editie limitata. Se poate verifica in ETKA daca ai codul lui.

0

Link către postare

PAi tu acum ai tot in 3 spite sau in 4 ?

0

Link către postare

3

0

Link către postare

Publicat (modificat)

Merge direct.

Mergea si daca era in 4 spite volanul tau, dar atunci trebuia sa-ti cumperi capac de airbag in 3 spite si ii schimbam doar capacul....

ai cerut codul volanului care l-ai gasit ?

Modificat de F l o r i n
0

Link către postare

Publicat (modificat)

Nu inca.. il contactez si va ofer informatiile necesare dar pana atunci mi-ar fi util un ghid de demontare/montare pentru a-mi clati ochii.

Modificat de Designer
0

Link către postare

Va salut. Mi-am montat un volan de G6 GTI, singura problema este ca sta putin inspre stanga.

Am schimbat si maneta de semnalizare cand am dat jos volanu, am dat si spira, dar am avut grija sa o pun exact la fel cum era, nu am miscat-o.

Cand volanu e drept are -2.97 grade.

Totul merge corect dupa masina, ca pe drept cu volanu putin in stanga are 0.00.

Am scos iar volanu si l-am dat un dinte mai spre dreapta. Povestea se repeta. Statea inspre dreapta.

Exista solutii de remediere, sau e stramb volanu ? :-)

Ce ma deruteaza este ca la UnghiMersDrept in VCDS scrie -2.36 grade...

post-50343-0-87655100-1348581813_thumb.j

post-50343-0-07429300-1348581820_thumb.j

Modificat de Razv911
0

Link către postare

Poate ar ajuta o geometrie...

0

Link către postare

Pune volanul pe drept - un dinte sau cum e necesar, ca masina sa mearga drept, cu volanul pus pe drept.

Dupa aia, refa setarea de baza la G85.

0

Link către postare

Salutare! 

Am cumparat un volan in 3 spite de piele si vroiam sa il inlocuiesc pe cel cu care a venit masina din fabrica tot in 3 spite ( dar din ''plastic'' ). De ce scule am nevoie? Mentionez ca nu am comenzi pe volan. Este cineva din Bucuresti care m-ar putea ajuta? 

Multumesc. 

0

Link către postare

0

Link către postare

Detin un Vw Passat B6 cu volanul vechi, rotund si as dori sa-l schimb cu acest volan sport/gti si din considerente estetice dar si practice: sunt destul de inalt si forma rotunda a volanului in partea de jos ma incurca cand ies din masina, respectiv cand intru in masina.

Aveti idee cat costa un astfel de volan cu comenzi si fara airbag? Nu prea gasesc nimic la vanzare. Multumesc!

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.