Jump to content

Retrofit volan Sport / GTI / Golf 6


GxGL
 Share

Postare recomandată

Dragilor, unde gasesc un volan in 3 spite de GTI? Vad ca toate de pe olx si okazii s-au dat; stiti pe cineva care are? Sau dezmembreaza? Doresc sa fac cateva modificari si daca tot le fac, doresc sa schimb si volanul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa cauti, anunturi, etc... alta varianta nu ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am achizitionat de curand un volan in 3 spite (a fost de pe un passat B6 - 2005) pentru a-l schimba pe cel pe care il am acum, in 4 spite.

Airbag-ul volanului in 3 spite are doi igniteri iar cel de pe masina are un igniter.

In plus, mufa airbag-ului in 3 spite nu se potriveste cu cea din spirala.

Am cautat pe forum dar am gasit cum cei care au avut volan cu airbag dual stage si-au pus volan cu airbag single stage, adica invers fata de ce am eu acum.

Ce modificari ar trebui sa fac?

Multumesc.

 

Modificat de lexetordo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foloseste cablajul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la cablajul de pe airbag-ul vechi, cum l-as putea folosi? E cu un singur igniter... poate doar mufa

Modificat de lexetordo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si masina ta e cu doua... ?? nu, cu unul singur - degeaba bagi tu doua mufe in airbag, ca tot single o sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum. Ma gandeam ca o sa apara martor de eroare airbag. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare . 

Am un Tiguan din 2009, 140cp 4 Motion si de cateva zile tot caut un volan de golf5 GTI (asta am inteles ca se potriveste fara schimbare de calculator de coloana si airbag ) . Problema cea mare este ca nu gasesc deloc in afara de ebay ceva custom din carbon si e vreo mie de dolari asa ca fuck it :)))))) 

Ma poate ajuta cineva in acesti sens cu un contact al cuiva care are sau ceva de genul ? Sunt din Bucuresti, poate ajuta si informatia asta :D

 

Zi buna sa aveti ! Drive Safe ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

daca acum ai volan modelul vechi, pana in 2009 - da, va merge cu volanul pe care il cauti tu, fara inlocuire de alte componente.

Din pacate, acum a devenit destul de rar.... cam greu de gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Știe cineva dacă volanul de g6 cu, comenzi merge pe Jetta 2008 cu, comenzi pe volan, mai mult vreau sa știu dacă o sa funcționeze comenzile de pe volan ca așa tot citesc ca sunt compatibile și dacă merge dacă e plug &play sau mai necesita ceva sa fie funcționale comenzile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, am si eu cateva nelamuriri. Am un pe masina un volan cu 3 spite fara comenzi si am gasit un volan de GTI cu comanzi dara fara cablaj si airbag. Cablajul l-am gasit pe net iar airbagul vroiam sa il pun de pe volanul actual. Este compatibil airbagul de pe volan stock pe cel de  GTI ?

 Trebuia sa ii schimb si calculatorul de coloana deoarece eu am 1K0 953 549 BN (midline) si trebuie sa iau highline. Conform acestui site http://blog.retrofitshop.ro/?p=18 nu stiu ce coduri sa caut, cele de la:

Type II (Compatible to Slip Ring 1K0-959-653-C and 1K0-959-653-D with Steering Angle Sensor)

sau 

Type III (Compatible to Slip Ring 1K0-959-653-C and 1K0-959-653-D without Steering Angle Sensor)

Vad ca ce am eu acum e midline de la type II , deci presupun ca imi trebuie unul din codurile de highline de la type II ?

MUltumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am o problema, am schimbat calc de coloana cel cu terminatie BN cu altu AQ highline , acum imi apare urmatoarea eroare:

01426 - Controls in Steering Wheel(E221)

004- No Signal/Communication

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AQ stie de lin 1.3, cumva volanul tau este mai nou si stie doar de 2.0 ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul meu e stock din 2006 fara comenzi , mi-am luat un volan GTI cu comenzi dar imi ajunge luni. Crezi ca o sa-mi mearga comenzile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca o ciudatenie, eu aveam vechiul calculator codat pe steering wheel 0000042 ( bc si cc fara comenzi volan. Azi am montat cel cu AQ si era codat 0002042 (erau bagate si comenzile volan) . Eu momentan am volanul fara comenzi , ca abia luni imi vine cel de GTI cu comenzi , si cand l'am codat ca cel vechi 0000042 sa activat claxonul si nu sa mai oprit pana cand nu am schimbat la loc pe 0002042.

Credeti ca e bulit sau care ar fi problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi daca nu ai volanul cu comenzi si ai codat cu comenzi nu e clar de ce ai eroare ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am achizitionat un volan de golf 7 si vreau sa il montez pe un golf 5. Mai am nevoie de alte chestii pe langa volan? E plug and play sau mai trebuie aduse si alte modificari? 

In momentul de fata am volantul de golf 5 in 3 spite fara comenzi pe volan. Cel de pe golf are comenzi. Am inteles ca am nevoie de cablaj pentru comenzi si un calculator de coloana CH. 

Pentru moment ma intereseaza doar sa fac swap-ul intre volane iar abia apoi sa fac sa mearga si comenzile de pe volan. 

Pentru acel swap mai e nevoie de spira sau altceva?

20182524_1468370086578431_545202504_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu te intereseaza comenzile, pt moment - nu ai nevoie de spira - dar trebuie sa modifici cablajul.

sa mearga - da, calculator CH, spira type 2 - daca masina e 2005 sau mai veche, ai type 1 - plus modificare iluminare comenzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu problema mea, astezi am inlocuit volanul cu unul de G5 GTI, am schimbat si cablajul de airbag si toate au mers bine. Comenzile de pe volan imi merg, erori nu mai am nici una, dar nu imi merge claxonul. Codarea pe steering wheel este 0002042, daca comut pe 0000042 claxoneaza continuu. Am lasat pe 0002042 am intrat la measuring block m-am dus la horn si imi arata not open, cand apas pe claxon ramane la fel not open. 

  Ce as putea sa ii fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 20 min am coborat la masina, pun contactul si incepe sa claxoneze. Iau contactul ca urlau vecinii, scot siguranta de la claxon si plec cand ajung bag siguranta la loc si nu mai claxona. In schimb imi apare eroarea aste pe steering wheel

1 Fault Found:
00889 - Horn (H) 
            003 - Mechanical Failure

 Revenire cablajul de airbag primit este 5K0 971 584 C e compatibil ? Sa fie de la el problema ?

Modificat de RmD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa modific si cablajul,acum imi merge si claxonul si comenzile tot. Doar ca am o eroare pe steering whell.

uhuh.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fie de la faptul ca masina nu a avut volan multifunctional (dupa cum spuneai in posturile anterioare), ceea ce inseamna ca ai maneta laterala cu buton pentru BC+. Daca ai si volan multfunctional, ca sa mearga butoanele de pe volan, cele de pe maneta sunt dezactivate => eroarea de mai sus. Ceea ce inseamna ca ori iei una fara butoane, ori ramai cu eroarea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta este problema - apare un conflict intre HW ul ce vede maneta cu BC si SW-ul ce nu o are codata.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. O sa iau o maneta fara butoane sa o montez.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!