Jump to content

Retrofit volan Sport / GTI / Golf 6


GxGL
 Share

Postare recomandată

Va salut. Mi-am montat un volan de G6 GTI, singura problema este ca sta putin inspre stanga.

Am schimbat si maneta de semnalizare cand am dat jos volanu, am dat si spira, dar am avut grija sa o pun exact la fel cum era, nu am miscat-o.

Cand volanu e drept are -2.97 grade.

Totul merge corect dupa masina, ca pe drept cu volanu putin in stanga are 0.00.

Am scos iar volanu si l-am dat un dinte mai spre dreapta. Povestea se repeta. Statea inspre dreapta.

Exista solutii de remediere, sau e stramb volanu ? :-)

Ce ma deruteaza este ca la UnghiMersDrept in VCDS scrie -2.36 grade...

post-50343-0-87655100-1348581813_thumb.j

post-50343-0-07429300-1348581820_thumb.j

Modificat de Razv911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune volanul pe drept - un dinte sau cum e necesar, ca masina sa mearga drept, cu volanul pus pe drept.

Dupa aia, refa setarea de baza la G85.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut . Am gasit o varianta de volan care mi-ar conveni atat dpdv. design/confort oferit cat si al pretului insa marea dilema se rezuma la compatibilitatea cu actualul set (Golf 5 2008) - adica airbag si coloana. Astept opinii.

- detin varianta simpla-plastic in 3 spite fara comenzi pe volan.

post-15273-0-66435400-1354312608_thumb.j

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate pune fara probleme dar nu cred ca vei putea folosi airbag-ul de la celalalt. Este posibil sa trebuiasca schimbat si calculatorul de pe coloana.

Modificat de misufha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui sa poti,am vazut un golf 4 cu volan de golf 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ma frapeaza e faptul ca airbag-ul are cu totul alta.. forma cu/fara comenzi. Airbag-ul vreau sa-l pastrez.

1186365_081205121304_Interior_front.jpg

vw-golf-118tsi_3.jpg

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti pastra airbagul! Ai nevoie de airbagul (+ capacul) de la G6, la care trebuie sa fi atent cand/daca il cumperi separat sa nu fie la modelul de Passat CC sau de la un model G6 fara comenzi - nu se potriveste airbagul de la astea 2 (CC/G6 fara comenzi) cu volanul G6 cu comenzi!

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, poti sa pui volan de Golf VI pe Golf V.

NU, nu poti sa pastrezi airbag-ul de la volanul tau.

O sa ai nevoie de volan si airbag de Golf VI. S-ar putea si cablu de airbag...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt detalii dar deja sunt costuri ce ma depasesc si nici nu merita..

de varianta aceasta ce parere aveti ?

249201896-5760970-1000_1000.jpg

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e perfect pentru tine, ca sa nu includa alte costuri! Plug&play!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plug & Play avand acel inbus.. dar in lipsa lui.. ;) . Cred ca montajul in reprezentanta imi ia mai mult decat costa efectiv volanul.

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai torx M13 sau M14, incearca cu un imbus de dimensiuni similare! FARA PROBLEME!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am citit pe undeva pe forum ca volanul fara comenzi e diferit de cel cu comenzi, ma refer la airbag si capac. Eu nu observ dif intre astea doua. Puteti sa-mi confitmati va rog daca se potrivesc airbag si capac de pe cel fara comenzi pe cel de gti cu comenzi. Mersi

post-78748-0-90963500-1429433327_thumb.j

post-78748-0-52916200-1429433339_thumb.j

Modificat de nrobert13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! 

Am cumparat un volan in 3 spite de piele si vroiam sa il inlocuiesc pe cel cu care a venit masina din fabrica tot in 3 spite ( dar din ''plastic'' ). De ce scule am nevoie? Mentionez ca nu am comenzi pe volan. Este cineva din Bucuresti care m-ar putea ajuta? 

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Detin un Vw Passat B6 cu volanul vechi, rotund si as dori sa-l schimb cu acest volan sport/gti si din considerente estetice dar si practice: sunt destul de inalt si forma rotunda a volanului in partea de jos ma incurca cand ies din masina, respectiv cand intru in masina.

 

Aveti idee cat costa un astfel de volan cu comenzi si fara airbag? Nu prea gasesc nimic la vanzare. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am si eu un golf 5 variant din 2008 cu volan clasic in 3 spite si din plastic, care e uzat in partea superioara si doresc sa il schimb cu un volan din piele cu comenzi de pe un golf 7:) a mai incercat cineva? De montat presupun ca se poate monta ,dar e si functional? Presupun ca trebuie sa schimb si calculatorul de coloana din ce am citit pe forum,dar ce cod as avea nevoie ca sa fie compatibil cu volanul de golf 7?..cer scuze daca e problema dezbătută in alta parte..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

necesar - calculator coloana cu Lin 2.0 (CH), modificare hardware comenzi, ca sa le poti face functionale, cablaj volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge sa pun spira cu calculatorul de pe un golf 7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modificare hardware comenzi cine poate face? Si de ce cablaj la volan am nevoie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!