Jump to content

Retrofit volan Sport / GTI / Golf 6


GxGL
 Share

Postare recomandată

Intr-adevar link-ul 2 e prea ieftin. Daca e asa, merita sa il iei.

Daca ai volan in 3 spite stock 100% merge volanul de GTI. Eu am dat 50 RON pe manopera la volan si tempomant. Pune o poza cu volanul stock de acum.

Sfatul meu: cumpara volanul de pe net si rezolva-ti tu montajul. Preferabil uita-te la volan inainte sa il cumperi. Si eu eram ca tine, totul la reprezentanta, dar mi-a trecut :D.

P.S. Daca iti completezi orasul poate te ajuta cineva mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul link care l-ai pus cu volanul de gti la 150 euro este anuntul colegului DanuAL care este si aici pe forum. Eu tot de la el am cumparat volan de gti nou. Este adevarat ca e pentru comenzi dar am facut niste adaptori pe care am fixat clipsurile si stau foarte bine.

Daca ai airbagul pentru volan in 3 spite e foarte usor de schimbat volanul.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar link-ul 2 e prea ieftin. Daca e asa, merita sa il iei.

Daca ai volan in 3 spite stock 100% merge volanul de GTI. Eu am dat 50 RON pe manopera la volan si tempomant. Pune o poza cu volanul stock de acum.

Sfatul meu: cumpara volanul de pe net si rezolva-ti tu montajul. Preferabil uita-te la volan inainte sa il cumperi. Si eu eram ca tine, totul la reprezentanta, dar mi-a trecut .

P.S. Daca iti completezi orasul poate te ajuta cineva mai mult.

Iata-l..pe acesta il detin (stock 100%). Conform primului post observ ca ai varianta GT a volanului..fiind aceeasi "silueta" fireste ca nu vor fi probleme dar tind spre varianta GTI intrucat va fi o diferenta mai mare.

- nu inteleg ce legatura are tempomat cu montarea volanului.

- doresc sa il studiez in amanunt inainte de a fi achizitionat.

Primul link care l-ai pus cu volanul de gti la 150 euro este anuntul colegului DanuAL care este si aici pe forum. Eu tot de la el am cumparat volan de gti nou. Este adevarat ca e pentru comenzi dar am facut niste adaptori pe care am fixat clipsurile si stau foarte bine.

Daca ai airbagul pentru volan in 3 spite e foarte usor de schimbat volanul.

Bafta!

- nu inteleg de ce nu contribuie si el la discutie (e din Bucuresti?)..poate imi poti da mai multe detalii (prv.daca doresti) despre achizitie..mersi pt.sugestie.

- nu prea ma cuceresc adaptorii dar tare curios as fi cum arata proiectul tau la final, poate ne poti pune o poza.

- daca doresc si comenzi pe volan DanuAL livreaza si capacele respective? E mare bataie de cap in varianta asta? Te intreb caci ai discutat cu el.

post-15273-0-34087200-1298404578_thumb.j

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce nu il intrebi tu pe respectivul user (DanuAL)??? SI in final din ce oras esti???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza cu volanul meu vezi pe topic cu masina mea. Capacele ti le comanzi tu! Comenzi volan nu comercializeaza Dan.

Dan e din Alba Iulia si de obicei e prea ocupat ca sa pazeasca forumul tot timpul, mai ales acest topic, asa ca incearca sa il contactezi tu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volanul de gt/gti il sti..uite si tastele.

http://cgi.ebay.de/VW-MULTIFUNKTION-LENKRAD-TASTEN-PASSAT-3C-GOLF-5-TIGUAN-/290534540190?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item43a535439e

si eu as fi interesat de adaptoarele pt clipsuri facute de colegul nostru...asta daca o sa ne impartaseasca si noua....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am facut poze. Aveam ceva poze de la colegu calint (care a facut aceeasi operatiune) sa vad daca le gasesc. Sebip poate spune cum arata clipsurile montate pe acei adaptori :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul, ca daca nu imi spunea de clipsuri....vorba aceea: "filozof ramanea". Ii facuta foarte bine adaptarea, si spun asta dupa: impins, tras, "pipait" :D!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- nu inteleg ce legatura are tempomat cu montarea volanului.

O data cu montarea volanului mi-am montat si tempomat. Pentru a monta tempomatul a trebuit sa dau jos volanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

mi-am schimbat volanul in 4 spite si mi-am pus unul de passat cc...cineva mia zis ca e diferit de cel de pe golf 6 volanul si mia mai zis ca imi trebuie nu stiu ce mufa schimbata si poate si spirala...e adevarat sau imi cumpar airbagul normal si il pun sus si salut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde pot gasi si eu un volan de golf 6... as dori si eu sa schimb volanu :D Daca se poate un link? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut domnilor

poate ma lamuriti cu o problema

mi-am schimbat volanul de GTI 5 cu unul de GTI 6

totul a potrivit, airbagul este recunoscut

problema-i ca acum nu imi functioneaza claxonul si nici nu se aprind butoanele de pe volan

piesele care le am eu pe masina sunt urmatoarele:

calculator coloana

1K0-953-549-G

slipring

1K0-959-653-C sau 1K0-959-653-D (doar astea is compatibile cu acest model de calculator de coloana)

cablu

1k0-971-584-c

e ceva incompatibilitate cu volanul de GTI6 ?

sau e ceva codare ce trebuie facuta si nu stiu?

ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calc tau de coloana stie LIN vers 1.3 Volanul (calc din volan) de G6 este pe LIN 2.0 , Deci de aici apare incompatibilitatea. AI nevoie de un calculator care sa stie de LIN 2.0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu exista alta varianta care sa faca macar claxonul sa functioneze?

oricum, butoanele nu ma intereseaza in mod extraordinar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil cu ceva modificari la cablul de airbag din volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ma intereseaza sa il pot monta pe un Golf 5 Comfortline. Principalele dubii :

- varianta originala..

- fara defecte si amanunte ce mie ca necunoscator nu prea imi sar in ochi.

- posibilitatea de a putea fi schimbat lejer (solicit asistenta in acest sens) cu cel de plastic.

Sunt interesat de aceasta varianta fara comenzi.

Pretul e cel care ma pune oarecum pe ganduri (120Ron)

Multumesc.

ps. daca aveti recomandari mai tentante le accept cu placere.

fxux4l.png

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vechiul airbag se potriveste e totul ok daca nu trebuie sa mai scoti din buzunar 8 9 milioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ma pot asigura de compatibilitate?

Masina e din Oct.2007.

Despre acest anunt este vorba.

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Pare ca se potriveste... sa-ti dea codul de pe el si-l verificam. Ori il postezi aici, ori ma suni si-l verific.

De montat, se monteaza relativ usor. Scoti airbag-ul, deconectezi mufa, desfaci surubul de la volan cu un M - si in montezi pe cel nou. O rezolvam, nu-i bai.

Banii - merita.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca a existat OEM cu cusatura alba pe o editie limitata. Se poate verifica in ETKA daca ai codul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi tu acum ai tot in 3 spite sau in 4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Merge direct.

Mergea si daca era in 4 spite volanul tau, dar atunci trebuia sa-ti cumperi capac de airbag in 3 spite si ii schimbam doar capacul....

ai cerut codul volanului care l-ai gasit ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inca.. il contactez si va ofer informatiile necesare dar pana atunci mi-ar fi util un ghid de demontare/montare pentru a-mi clati ochii.

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!