Jump to content

Azot Sau Aer


Paul_L
 Share

Azot sau aer  

173 voturi

  1. 1. Este azotul superior aerului uscat la umflarea cauciucurilor ?

    • Da este mult superior
      40
    • Are ceva avantaje
      68
    • Avantaje minimale
      19
    • Nu e cu nimic superior
      12
    • Poveste de marketing si efect placebo
      35
  2. 2. Dace e superior, prin ce este superior ? Se pot pune mai multe optiuni dar numai verificate personal

    • Refac presiunea mai rar
      92
    • Se incalzesc cauciucurile mai putin
      90
    • Se uzeaza cauciucurile mai putin
      22
    • Caracteristici dinamice ale anvelopelor mai bune
      33
    • Corodeaza mai putin jantele de otel
      24


Postare recomandată

Am pus azot in pneuri si am facut urmatorul test:

am mers cam 400-500km cu azot si parea ca masina primeste gropile si denivalrile mai lejer, nu mai se transmit vibratiile atat de puternic, apoi am desumflat stanga fata si am bagat aer, iar am parcurs cam 500km.

Pot spune ca diferenta este clara si sesizabila. Recomand mai ales celor cu suspensie sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ai descris efectul placebo. Again, AERUL CONTINE 78% AZOT! Cum in vulcanizari anvelopele nu se videaza inainte de a se umfla cu azot, acea umplere cu azot da probabil un 85-90% concentratie de azot. Sa zici ca o astfel de diferenta nu numai ca amortizeaza mai bine gropile (o fi azotul mai "flexibil" decat aerul...) dar e chiar si sesizabila de catre un om, dupa ce trece prin suspensie, prin arcurile din scaun si asa mai departe este absolut haios :)

Treaba asta mi-aminteste de fazele alea cu "am pus benzina de la benzinaria X si instant in primii 10m masina mergea altfel".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu benzina sunt de acord ca poate fi placebo, cel putin in cadrul descris de tine cu primii 10 metri, nici nu are timp sa o traga pe cea cu CO mai mare daca ar fi asa..

Am tot citit despre azot si despre concentratiille propriuzise, dar tot raman la concluzia mea si la faptul ca este o diferenta in intre azot si aer normal. Pur si simplu se simte ca nu mai transmit atatea vibratii in caroserie, acelasi drum acelasi sofer, acelasi stil de condus. Daca ai sansa fa un test(in caz ca nu ai facut deja), pune-i azot, mergi cu ea cateva sute de km, apoi scoate azot-ul dintr-o roata de pe puntea fata si mai mergi in cateva sute apoi pune azot la loc. Sunt curios sa aud la ce concluzie ajungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gizas... incredibil :blink: :blink: :blink:

mOFO, spune-ne ca glumesti :) sau ca suntem la camera ascuna :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu glumesc, este parerea mea personala bazata pe testele facute de mine.

Sunt curios, ai facut vrun test si nu ai descoperit nimic ? Poate sunt eu un pic mai putin nesimtit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca ai retinut ca aerul pur, de la munte :D , contine 78% azot si inca vreo 2% alte gaze cu proprietati asemanatoare. Deci cand mergi cu AER ai 80% azot, cand umfli anvelopa cu AZOT, ai o concentratie de maxim 90%. Oricum efectul descris de tine nu are nicio explicatie stiintifica. Si chiar daca ar exista, e imposibil sa sesizezi vreo diferenta intra 80% si 90% azot.

Cam atat am de spus. Fiecare isi umfla rotile cu ce crede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, bag de seama ca nu ai executat nici un test concludent.

Evident, fiecare baga ce vrea in pneuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce este stiintific si demonstrabil testul tau?care este etalonul?

Pe baza la asa mi s-a parut mie nu este nimic concludent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiintific mai putin, nu cunosc detalii concrete despre ce concentratie de n2 aveam cand era umflat cu aer si acum cand este umflat cu azot. Etalonul este aerul normal, de munte, de Bucuresti, de campie, de care o fi el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rog pastrati discutia la nivel serios si obiectiv

Nimeni nu a demonstrat nimic (cel putin in ultimele xx posturi), nici sa-mi bag azot, nici sa raman pe aer

Urmatoarele posturi pe langa vor fi sanctionate. Mersi

Modificat de dudu
prea dimineata..:>
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu azotul in anvelopele noastre, adica la masinile de oras, este frectie la picior de lemn - ADICA NU E NICI-UN FEL DE AVANTAJ

Avantajele folosirii azotului apar la masinile de curse, ceea ce la noi nu e cazul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am observat nicio diferenta. Acum 2 ani cand mi-am cumparat jante si cauciucuri noi, am zis sa fiu si eu la moda asa ca am bagat in ele azot. Anul trecut, dupa ce a trebuit sa indrept o janta, am zis sa vad cum este si cu aer in cauciucuri, absolut nici macar o diferenta nu am sesizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

efect placebo ... oricum m-am distrat cu mOFO

am mers cu 4 masini( clasa mica, berlina, suv4x4) care au avut pe rand aer/azot si diferenta tinde spre zero.

matematic vorbind nu prea iese:

-o anvelopa in care se baga azot nu este golita 100% (vidata) de aerul care ramane si astfel chiar daca se baga azot 100% tot se diminueaza concentratia pana la 90% sau eventual sub acest prag

-anvelopa cu aer are parca pana in 80% azot

Hai las-o daca imi face mie cineva diferenta intre un set de pneuri cu 90% azot si unul cu 80% azot ii dau un premiu.

este pur o chestie de marketing sa mai castige nea gigi care "face presiunea" un ban in plus. spun "castige" pentru ca prost nu-i ala care cere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mers si eu cu azot in pneurile de vara.dunlop sport 01.

si cu aer,inainte si dupa.

vorba cuiva,poate s eu mai nesimtit-or,dar sa mor daca era vreo diferenta.

n am milioane de km,ca altii,ci doar cateva sute de mii.insa NU am reusit sa simt nimic!

costa si bani,cauciucul in mod evident are aer in el(si oricum nu cred ca poate fi vidat complet),dar,ce i drept,capacelele verzi "dau bine"!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pe frigul asta nu stiu daca o sa simti vreo diferenta. Stai pana la vara cand se incalzesc anvelopele de la asfaltul incins, poate vezi atunci vreo diferenta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am bagat azot acum un an si de atunci una dintre roti se dezumfla foarte repede, trebuie sa-l verific si sa bag aer odata la 1-2 saptamani (la benzinarie bineinteles, nu mai dau eu bani pe azot). Pana atunci n-am bagat deloc aer in roti, pneurile erau asa cum am ridicat masina de la showroom.

Modificat de zacc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

efect placebo ... oricum m-am distrat cu mOFO

am mers cu 4 masini( clasa mica, berlina, suv4x4) care au avut pe rand aer/azot si diferenta tinde spre zero.

matematic vorbind nu prea iese:

-o anvelopa in care se baga azot nu este golita 100% (vidata) de aerul care ramane si astfel chiar daca se baga azot 100% tot se diminueaza concentratia pana la 90% sau eventual sub acest prag

-anvelopa cu aer are parca pana in 80% azot

Hai las-o daca imi face mie cineva diferenta intre un set de pneuri cu 90% azot si unul cu 80% azot ii dau un premiu.

este pur o chestie de marketing sa mai castige nea gigi care "face presiunea" un ban in plus. spun "castige" pentru ca prost nu-i ala care cere.

eu de exemplu aveam presiune facuta cu azot dar am ales sa fac presiunea de la zero intr`o vulcanizare performanta din oras ca sa zic asa i`a luat c`am 15 minute de roata sa faca presiunea de la zero a pus furtunul pe ea iar aparatul ala umfla si dezumfla roata ca sa scoata tot aerul din ea deci treaba cu aerul ramas in anvelopa tine si de vulcanizarea respectiva

Modificat de Maryan_MRN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci 1 ora sa faca presiunea...bun asa.

macar s-a facut calumea (ai in anvelopa azot) fata de altii care baga pe langa aerul din roata si niste azot.

poate la masinile performante,duse la extrem se simte anvelopa mai rece de la azot. la masina mea sau masina colegului de mai sus (golf 4 1.6) ce mare diferenta ar fi fata de aer?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am stat atata din cauza ca eu am valvele ingropate si nu am decat o prelungire de valva sa pot face presiunea daca aveam pt toate 4 terminam mai repede ca aparatul ala avea 4 iesiri cu 4 furtune, eu nu stiu la ce diferenta va asteptati dar eu zic ca este bine ca anvelopa se pastreaza rece la interior vara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azotul face ca fluctuatiile de presiune, de la rece la cald, sa fie mai mici iar acest fapt avantajeaza pe cei care folosesc acest gaz in mediul sportiv, pe circuite.

De exemplu, daca un pneu lucreaza in paramentrii maximi la temperatura de 90 de grade cu presiunea de 1.9, cu aer ar trebuii sa-i faci o presiune mai mica ( sa spunem 1.5 ) la rece si in functie de alti parametrii ( cum ar fi temperatura de afara, cit de aderent este circuitul ) cind atinge acele 90 de grade sa aiba si presiunea dorita de 1.9 pentru o aderenta maxima, o pata de contact cit mai mare si un consum al pneului cit mai eficient. Daca se foloseste azotul nu mai ai nevoie de atite calcule, pleci din start cu presiunea dorita.

p.s. bine v-am gasit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot admite ca cele doua gaze au coeficienti de expansiune termica relativ diferiti cu diagrame relativ diferite in raport de temperatura si masa atomica, dar afirmatia ca azotul a devenit gazul perfect, fara dilatare in raport de temperatura la care este expus, nu are niciun suport.

Prea usor dam crezare "miturilor" scrise cu creionul chimic pe usa vulcanizarilor despre magia azotului ....care are in compozitie: azot (nitrogen) (N2) în proporție de aproape 4/5 (78,2 %), molecule diatomice de oxigen (O2) (20,5 %), argon (Ar) (0,92 %), dioxid de carbon (CO2) (0,03 %), ozon sau oxigen triatomic (O3)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-am imaginat niciodata ca ar fi vreo diferenta la condus :icon_cool:

Dar cu azot presiunea ramane constanta cu lunile, la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine presiunea ramane constanta pt ca am anvelope bune ,bine montate si nu scapa aer (pori). evident intre cald si rece va exista o variatie dar la un mers normal nu se va simti.

din cati useri sunt pe forum,cred ca putem numara pe degete cei care exploateaza masina la maxim (pe circuit) si pt care poate conteaza diferenta dnitre o anvelopa cu aer sau azot; si asta doar de 1-2 ori pe an cand merg pe circuite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Domnilor, problema in esenta nu o reprezinta procentul de azot din pneuri si / sau aer ci restul componentelor aerului

Pentru un cauciuc (si ma refer la interiorul lui) "bubele" vin din cauza oxigenului, a umezelii si a vaporilor de ulei - ultimele pot aparea din cauza sistemului de aer comprimat - toate astea pot duce la imbatranire prematura a cauciucului, risc de supra incalzire si pierderi de presiune

Lucrez (oarecum) in domeniu, compania mea produce si un astfel de amestec de gaze inerte pentru anvelope - ca idee, eu unul nu reusesc sa vad vreo diferenta notabila decat dpdv al presiunii - o fac o data pe an, dupa ce schimbul de anvelope iarna/vara

Daca toti mananca ce nu trebuie, nu stiu ce sa va spun insa exista (in cazul meu) destule atestari din partea principalilor producatori de pneuri si auto (spunea cineva de MB, ei bine, da) care au testat si au recomandat asa ceva... Ok, inclusiv compania pentru care lucrez promoveaza acest produs folosind medii extreme (circuit), este posibil ca eventualele avantaje sa fie mai vizibile in atare conditii

Ultimul lucru pe care-l doresc este sa fac reclama, vreau numai sa impartasesc din ce am invatat visavis de subiect...

Eu unul sunt 50-50 :D

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu prea resimt nevoia de a face presiunea. La fel ca si altii, ma duc si fac presiunea dupa ce trec de la rotile de iarna la cele de vara si invers. Si am niste amarate de Firestone dot 2005.

Cei care pierd presiune din pneuri, e bine sa se duca sa verifice pe unde scapa inainte si apoi sa bage vreunul din astea 2 si sa spuna ca tine mai mult sau mai putin.

Ultima oara mi se dezumfla o roata si la verificare a reiesit ca scapa pe la un snur care peticise o gaura mai veche si astfel snurul s-a inlocuit cu petic pe interior si mereu am fost adeptul peticelor, nu inteleg cine mai baga snur in ziua de azi...

Eu sunt la fel 50-50 cu mentiunea ca nu are importanta care e. Sa stea roata umflata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!