Jump to content

Golf IV - Cat Ulei Trebuia Sa Bag La Schimb?


82bog
 Share

Postare recomandată

Eu n-am observat garnitura mai umflata, dar e clar ca in timp si ea se "lipeste" adica adera mai bine la bloc.

Am demontatodata un filtru dupa cateva saptamani la care i-am uns garnitura la montare si l-am strans cam tare cu cheia, incat dupa acele max 4 saptamani s-a lasat cu indoituri la demontare pe hexagonul lui ca la un filtru tinut peste 1 an, am crezut la un moment dat ca nu-l mai pot desfileta cu cheia. Deci ceva din fltru se "lipeste" sau adera mai bine la bloc, de aceea o strangere sanatoasa cu mana e suficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce filtrul se strange cu mana si atinge baia de ulei, se strange 3/4 de rotire de la acel moment si nu mai e nevoie de nimic, totul se face csimplu cu mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet, pe el e scrisa valoarea de cuplu pt strângere (la diesel, cel putin).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

35 Nm la capacele de plastic si la suruburile de golire ulei (pentru bai de aluminiu)

la filtrele de tabla , cum s-a spus mai sus : 3 sferturi de tura dupa ce a facut contact strans garnitura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci, asta inseamna ca la filtrele spin-on, tabla nu trebuie sa faca contact cu blocul, cel mult sa se atinga, nici vorba de strans cu cheia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut

Ma poate lamuri cineva cu privire la modul corect de verificare a nivelului uleiului la motor?

Din ce am citit părerile pleacă de la un punct comun și anume faptul ca anterior verificării motorul trebuie sa ajungă la temperatura de lucru, însă apoi unele susțin ca nivelul pe joja se verifica la scurt timp, câteva minute de la oprire, altele ca verificarea se face la 2-3 ore de la oprire, când temperatura motorului scade.

Mi se pare util de știut în special pentru sezonul rece când sunt diferențe mari de temperatura intre mediul ambiant și motor[implicit ulei]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu fac verificarile asa: la ''rece'' ,dimineata inainte sa plec la servici verific nivelul.

                                     la ''cald'' cand am ajuns la servici o las fix 5 min dupa care verific nivelul.

Daca nivelul este maxim nu completez,daca este la jumatate nu completez,daca este la minim completez cu 0.5L de ulei si verific din nou nivelul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua

 La modelul din semnatura Golf 4 an 2002 motor 1.6 16 v . Imi ajunge un bidon de ulei de 4 litri ? ( motorul este segmentat schimbat tot la el )

Ulei motor Castrol Edge, 5W30 ce va spune numele ??

Modificat de AndreiAnd27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rayn la modelul tau de motor, nu ar trebui sa permiti sa ajunga uleiul pe minim, niciodata. Ca sa-mi ajunga nivelul pe minim, n-ar trebui sa-mi verific uleiul aprox 6 luni de zile, ceea ce e mult, il verific cam la 2 luni, si completez chiar daca e nevoie de 100-150ml, am eu o chestie cu ungerea la motoarele Bxx 1.9, 

 

Dintre toate uleiurile din Ro, de ce continuati sa alegeti tocmai Castrol? pret asa de bun nu are, poate din cauza ca e compercializat la orice colt de bloc in cel mai mic magazin posibil. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut, tuturor imi spune și mie cineva care se pricepe dețin un golf 4 1.9 TDI ajm cel de 116 cp . Pot sa bag castrol edge full sintetic . Îmi trebuie mai mult de 4L ? Mulțumesc frumos . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4.3 litri. Si trebuie Castrol Edge Turbo Diesel. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!