Jump to content

Golf IV - Cat Ulei Trebuia Sa Bag La Schimb?


82bog
 Share

Postare recomandată

Salutare! Am facut primul schimb de ulei pentru masina din semnatura ieri la o saptamana de la aducerea ei in tara . Am schimbat si filtrul , cei de la service mi-au bagat 4,5 litri, azi insa uitandu-ma la nivel am observat ca acesta e un piculet peste nivel. A fost pus oare prea mult ulei? Din cate am vazut pe un tabel in service asta ar fi cantitatea. Mentionez ca uleiul a fost scurs din baie pe "jos" nu cu aspiratorul. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4,3 litri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de care filtru ti-a pus. La mine cel vechi care era original VW era mai lung decat cel actual Bosch. Deja e diferenta de ~400 mg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obsy,la diesel filtrul este sub forma de cartus nu ca la benzina.nu este valabil ce spui tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar filtrul este sub forma de cartus . e ciudat totusi ca sub ochii mei mecanicul a pus 4,5 litri si eu am nivelul cu 1 cm mai sus fata de maxim. mi s-a recomandat Valvoline semisintetic 10W40 avand in vedere ca masina are 150 mii de km . e ok ? va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa parerea mea este bine ales uleiul.nu sunt de acord ca este peste nivelul maxim,va fi tras prin intercooler,turbo,admisie.incearca sa mai scoti din el astfel incat nivelul sa fie pe zona hasurata a jojei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta eu stiu ca ptr:** motor benzina 3.2 litri ulei

** motor disel 4 litri ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Pe joja ai o zona hasurata si doua indoituri.Ce cantitate de ulei se baga intre indoituri si ce cantitate se baga la zona hasurata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la TDI sunt dif variante de la 4 L la 4.3L...pt ca ulei mai ramane in cutia filtrului si in div locuri.

de ex. la golf4 90CP am dat drumul la ulei pe jos dupa aprox 2 ore si avea 4 litri. de bagat ca sa fie la nivel au intrat 4.3.

iar la un passat aceasi motorizare am scos prin acelasi procedeu 4L si de bagat am bagat tot 4 ca sa fie la nivel.

diferenta intre min si max la VW de obicei era 1L, de aici ma gandesc ca in zona hasurata dif dintre min si max e de max 0.5L

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa stii exact cit ulei trebuie masinii tale intra pe www.oilshop.ro si introdu VIN-ul masinii la vin_decoder si afla totul despre masina ta . :D

Modificat de enrico
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

:lol:

Decoderul de pe www.oilshop.ro nu mai exista de vreo saptamana . :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte fain linkul . Totusi , dupa ce spun ei acolo ar trebui sa bag 5W40 :D iar eu stiu ca dupa 100 mii de km ar trebuie ceva gen 10W40 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bun si 10W40 dar pentru o tara ca italia de exemplu. Pentru romanica s-ar putea sa fie putin cam vascos dar pana la urma cred ca e bun si asta. La cum au devenit iernile la noi.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg cu 5W40 de la Mobil. Iarna n-am avut probleme sunt multumit.

Uleiul peste nivel e periculos pentru catalizator!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Parerile sunt inpartite daca sa folosesti un ulei mai viscos sau subtire.

Ce pot sa va spun cu certitudine este ca pompa de ulei este calculata pentru un fluid cu o anumita viscozitate.O pompa daca foloseste un fluid mai subtire poate merge in parametri dar daca este peste o valoare se distrug paleti, iar daca este prea viscos fluidul distruge pompa.

Asa ca o fi bun pentru motor un ulei dar pentru pompa nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Decoderul de pe www.oilshop.ro nu mai exista de vreo saptamana . :)

:)

Ai dreptate! Scuze :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am reinviat acest topic deoarece ma gandeam ca pot fi de folos cuiva :lol:

La schimbul de ulei am grija intotdeauna sa scot tot uleiul vechi afara, golind pe la baie si scotand cu o seringa tot ce se poate din carcasa filtrului dar se pare ca nu iese tot ... azi am reusit sa bag un furtunas pe o gaura si sa scot din schimbatorul de caldura (ulei /antigel) care se afla sub filtru inca 200 grame de ulei:

14062008001.jpg14062008.jpg14062008002.jpg

Ii nevoie de putina rabdare dar acel ulei(200grame) :lol: nu are cum sa iasa de acolo altfel :lol: Concluzie.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Eu merg cu 5W40 de la Mobil. Iarna n-am avut probleme sunt multumit.

Uleiul peste nivel e periculos pentru catalizator!!!

cam cit ulei si ce ulei ar trebui sa pun la un vw variant 2003 cu 230.000 km ? merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Am si eu o intrebare exista ulei pentru PD 10w40 sau 15w40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@82bog

ceau, am acelasi motor ca tine si eu tot timpu pun 4 litri 5W40 si nu am avut nici o problema.

am uitat sa precizez ca in carte scrie ca in motor intra 4,5 litri dar nu iti intra 4.5 pentru ca nu poti sa scoti tot uleiu din motor:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La VW cu motoare PD se pune ulei cu norma 505.01 interval de schimb normal pina la 15 000 km si norma 506.01 pt interval de schimb prelungit (long life) pina la 30 000 km.Aceeasi norma 506.01 trebuie pusa si la motoarele cu euro 4 pt protectia catalizatorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut
:D Am si eu o intrebare exista ulei pentru PD 10w40 sau 15w40?

Nu, exista ulei sintetic, semisintetic si mineral la norma 10 w 40.Cica exista un 5w 40 mai viscos, dar nu stiu firma exact, parca Aral.

daca motorul e dus doar segmentare merge la pd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

in privinta uleiului la un motor AXR PD: l-am schimbat la 116000 si acum am 132000. am pus 4 litri 0w 30 castrol edge, ca asa a avut pana acum. nu am completat nimic, dar cand l-am pus nu a fost chiar pana la max. am schimbat si filtrul de ulei. cand o sa il schimb, mi s-a recomandat sa trec pe 5w 40, tot castrol, si sunt curios cam cat a papat( stiu ca motoarele PD papa un pic)...e ok daca trec la 5w 40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt masina din semnatura...oare ce ulei ar trebui sa ii pun...am 122 000 km deja facuti...

am uitat sa precizez ca e ALH...cum imi dau seama daca e PD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt masina din semnatura...oare ce ulei ar trebui sa ii pun...am 122 000 km deja facuti...

am uitat sa precizez ca e ALH...cum imi dau seama daca e PD?

din cate stiu eu ALH NU este Pd. Ulei cu specificatii VW 505.0 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!