Jump to content

Norme Poluare


dorumarcatoru
 Share

Postare recomandată

dorumarcatoru

salutare. Zilele astea as vrea sa plec in Germania ca sa-i aduc lui taica-meu un Touran 2004 +. Intrebarea mea este care dintre motoarele de 1.9 ( 101 si 105 cp ) sunt Euro 4 ? Sunt ambele ?:lol: E vreun avantaj al unuia fata de celelalt ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel de 105 cp este sigur euro 4!

Cel de 105 parca este mai nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambele motoare sunt euro4 , motorul de 77kw(105) e un motor mai nou decat cel de 74 kw. Eu iti recomand daca ai bani sa cumperi unul de 103kw (140 cp)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorumarcatoru
ambele motoare sunt euro4 , motorul de 77kw(105) e un motor mai nou decat cel de 74 kw. Eu iti recomand daca ai bani sa cumperi unul de 103kw (140 cp)

si eu as vrea sa-l iau pe cel de 140 , dar mi-e cam frica . Am citit ca e mai sensibil , injectoarele se strica mai repede , consuma ulei ( asta n-ar fi neparat o prb ). Voinea mi-a recomandat 1.9 + chip ulterior daca nu-s multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele tipuri de motoare sint euro 4. Daca cumperi unul dupa 2005 va fi de 77 kw.

Orice motor ai alege tot iti va papa ulei. Cel mai mult va papa doar daca o calcimai multa vreme. Daca mergi linistit nu vei avea probleme mari in privinta asta.

Mergi direct pe motorul de 2.0 parerea mea. Pe urma te vei putea gindi si la chip daca chiar vrei. Arata pe forum macar un 2.0 tdi la care sa se fi bulit injectoarele. Si in plus ai alte posibilitati la motorul asta. Vei putea schimba volant cu una mai sport si mai durabila in principal ca asta ar fi problema posibil majora. Si dat fiind ca a fost rulata deja, sigur eventualele probleme de garantie s-au rezolvat de mult.

Daca gasesti si cu dsg ar fi si mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca se simte diferenta de 5 CP si sa stii ca si motorul de 100CP se misca bine, ajutat mult de cutia in 6 viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu e din 2004 si are 105 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorumarcatoru
Al meu e din 2004 si are 105 cp.

Si e euro 4? Cum stiu cand ajung in Germania daca masina pe care vreau sa o iau e euro 4 sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dorule, eu zic ca nu ma insel cind spun ca dupa 2004, inclusiv, tot ce a iesit pe platforma de golf V e euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate sunt euro 4 de pe touran!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorumarcatoru
Toate sunt euro 4 de pe touran!

Ma bucur sa aud asta .Eu am indoieli deoarece pe mobile.de se vand unele touranuri 2004 + 1.9 tdi la care dealerii spun ca sunt euro 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate au fost forjate calumea in tecut si la un ultim test nu le-a mai iesit euro 4 ci euro3.

Dar ca sa fi sigur da un mail unuia din domnii de la reprezentanta de la tine din oras!

Dar dupa 2004 eu stiu ca toate sunt euro 4, probabil ca primele modele erau euro 3, dar cel de 105 este 100% euro 4 - fiind un pic mai nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. Zilele astea as vrea sa plec in Germania ca sa-i aduc lui taica-meu un Touran 2004 +. Intrebarea mea este care dintre motoarele de 1.9 ( 101 si 105 cp ) sunt Euro 4 ? Sunt ambele ?:) E vreun avantaj al unuia fata de celelalt ?

Multumesc.

Eu am Caddy din 2004 , 1.9 tdi , 105 CP, Euro 3 , sint primul proprietar al masinii .. 4 CP nu se simt practic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare la toata lumea!!!

Ma bate gandul sa-mi cumpar un VW Touran TDI din Germania, puteti sa-mi spuneti cei care aveti deja acest model, fabircat intre 2003-2004 cu motorizare TDI, sunt euro 3 sau euro 4?

Vreau sa verific practic daca este corect ce scrie aici: http://en.wikipedia.org/wiki/VW_Touran "All engines were EURO 4 compliant, except the 1.9 TDi when paired with the DSG."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am gasit la toate msinile de pe mobile seria VIN si nici nu prea am incredere in ce trec ei in anunt (majoritatea au trecut euro 4)

P.S. am gasit o serie la o masina fabricata in 01/2004: W V W Z Z Z 1 T Z 4 W 0 8 8 3 4 5 poti sa-mi spui daca e euro 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numar sasiu WVGZZZ1TZ4W088345

Denumire model Touran 1,9

Data fabricatie 24.11.2003

An 2004

Cod vanzare 1T1B11

Cod motor AVQ

Cod cutie viteze GQN

Acţionare axă 6S

Dotare ER

Culoare plafon Z4

Culoare exterioara / Cod vopsea Z4 / C9Z

Emission standard 0GG Emission standard EU4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se pare ca e EURO 4 asta e un lucru bun.....

p.s. imi poti spune ce program ai folosit sau cum ai facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa-mi spuneti daca motoarele de 1.9 TDI de 101 CP (puse pe Touran in perioada 2003-2004) sunt EURO 4?

Eu am trimis mail la cel putin 10 de vanzatori din Germania ca sa-mi trimita seria VIN pentru a face o verificare in acest sens si pana acum nu am primit niciun raspuns :(

Modificat de PaulllD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai facut rost de un VIN: WVGZZZ1TZ3W003010

Imi mai spune si mie cineva daca este EURO 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Emission standard 0GG Emission standard EU4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Va salut.

Touran-urile 1.6 benzina sunt toate euro 4, sau pot avea surprize sa fie si euro3? Ma gandesc sa achizitionez unul din Italia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce este BENZINAR la Volkswagen si are an de fabricatie incepand cu 2001 este EURO 4 fara probleme.O singura motorizare Volkswagen este euro 4 incepand cu an de fabricatie 2000...motorul de 2.0 litri benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!