Jump to content

Senzor Placute De Frana


Executron
 Share

Postare recomandată

eu am senzor la bord pe toate am cumparat masina cu ele puse noi nici etichetele nu erau duse pe exterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema cu cablul ce vine la senzorul de la placute si ABS adica cablul de la senzorul de placute este intrerupt undeva si cred ca in mai multe locuri,firul(lita firului) este carbonizat firul cel de la ABS arata foarte bine spun asta ca l-am taiat acolo unde facea probleme in vara aceasta si am inlocuit o parte din fir dar cum a venit iarna iarasi sa aprinde martorul si ma streseaza.As putea gasi cablul acela cu totul sa-l schimb?Si cum se schimba?Mutumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I;l gasesti ;la reprezentanta ca piesa de schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am si eu o problema la un passat B5 din 2000 cu acel cablu care indica starea de uzura a placutelor de frana pe fata. Avand pe bord aprinsa semnalizarea de schimbat placutele de frana azi am dat jos rotile sa verific daca intradevar sunt atat de uzate placutele, au fost schimbate nu cu mult timp in urma, si intradevar sunt aproape ca si noi dar am gasit un fir de la o mufa rupt,smuls... Intrebarea mea este daca se poate desface acea mufa si cum... pentru a prinde din nou acel fir in ea? Mufa cu pricina este cea "mama", adica cea dinspre partea masinii ca sa zic asa... in care intra mufa dinspre placutele de frana. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate, se trage in afara siguranta aia visinie si apoi cu o scula pentru pini se scoate pinul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult! Oricum pentru faptul ca ma aflu momentan in strainatate probabil imi va fi greu sa gasesc acea scula pentru scos acel pin. Macar stiu ca se poate scoate si voi incerca pe la vre-un electrician auto care sa aiba acea scula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti improviza ceva din 2 agrafe de birou sau o agrafa de par.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

imi pare rau daca par ignorant,dar unde se afla aceea mufa unde se introduce firul de la placute?

am desfacut pentru a controla ce masura au discurile si cu ocazia aceasta am controlat si starea placutelor de frana si am vazut caci placutele mele au firele taiate de la baza placutei iar singura mufa este in stanga fata[am desfacut numai partea stanga ]si cred ca este aceea de la abs o alta mufa nu am mai vazut .

daca ati putea pune si niste poze mi-ar fi tare de folos!

va multumesc si ma scuzati de necunostinta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa e prinsa pe etrier, intr-un mic suport. Mai departe firele intra in fuzeta si trec pe caroserie iar urmatoarea mufa e in habitaclu, in spatele unui manson de cauciuc.

Probabil fostul proprietar cu sange de roman, s-a gandit ca-s prea multi senzori pe masina si trebuie eliminati cei optionali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cum verifici daca merg senzorii de uzura al placutelor ... mentionez ca nu mi se aprinde nici un bec in bord cand pun contactul , desi am fire care duc catre etrieri :(

Modificat de Andrey_FLR94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti mufa de la placuta si pui contactul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

martorul de placute nu se aprinde la contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se aprinde nici un martor ... nici nu stiam ca am pana am vazut la un baiat becu in bord cand a pus contactu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate mufa si pune contactul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici un rezultat bordul are bec pt placute dar nu se aprinde nici cand pun contatctul cu sau fara mufa bagata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil clusterul e codat incat sa nu vada senzorii.

Daca nu cumva cineva a facut vreo magarie sa puna la masa firul ce pleaca din cluster.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mai mult sigur - verifica codarea. Posteaza sa vedem codarea de pe instrumente - ce apare scris la coding.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca ai mufa scoasa si pui contactul tb sa astepti vreo 30 secunde pana IC masoara senzorul si apare eroarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da de unde. Il masoara instant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc ca nu a pus contactul si l-a oprit instant.

 

posteaza coding-ul de pe ceasuri,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai sigur nu a fost vorba de timp pt ca am observat ca la una din roti cea dreapta  firul de la mufa spre placute este taiat ... cum verific codare si cum il decodez ? sper sa nu devin stresat ... nu prea sunt cazut in partea sofware ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU  cred ca masina ta e mai speciala si ca are senzor de placute si pe dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

NU  cred ca masina ta e mai speciala si ca are senzor de placute si pe dreapta.

 

Glumesti nu?

Pe ambele roti fata sunt senzori pentru placute frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU glumesc. Octavia 1, Octavia 2, G4, G5, G6 , passat B6 au doar pe stanga placuta din interior. La Passat B5.5 au si pe stanga si pe dreapta ?

 

LE: m-am uitat in elsa si asa e, are si pe dreapta. Care o mai avea? A4, A6 ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te inseli. Toata generatia '98-2004 are stanga-dreapta.

Si nu doar Passat-ul. G4, A4, A3, A6, etc...

 

Cred ca doar din 2005 au in diagonala. Dar nici pentru asta nu garantez. Cel putin A4 B7 am intalnit cu senzori pe ambele roti fata.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!