Jump to content

Passat B2


sorin78
 Share

Postare recomandată

Ma intereseaza si pe mine niste imbunatatiri pentru Passat b2 in special la partea de suspensie spate. Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza si pe mine niste imbunatatiri pentru Passat b2 in special la partea de suspensie spate. Ma poate ajuta cineva?
Vizavi de ce am spus mai devreme vreau sa va spun ca Passatul meu e din 84 si am inteles ca merge pusa suspensie de Passat 4. Chiar nu mai are nimeni idei? M-ar interesa si daca se poate adapta un turbo.sau Passat3 nu stiu exact. Ma scuzati pentru mesajele repetate.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate imi aduc eu aminte , la passatul tau ai motorul amplasat longitudinal, asa ca ai putea sa-i pui orice motor de vw.1,6 td sau 1,9 td ,dar trebuie sa-i schimbi baia de ulei si sa-i faci o modificare la teava de esapament. dar cu rabdare si incredere se poate face asa ceva... la partea cu suspensia spate nu cred ca se potrivesc arcurile de passat 4 pentru ca sunt mai lungi si sunt foarte groasae la spira si ar zdruncina masina foarte tare in momentul cand este goala...ai putea sa-i pui niste innaltatoare sub arcuri sau sub talerele de pe amortizoare niste bucse.bafta si mai vorbim :) :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate imi aduc eu aminte , la passatul tau ai motorul amplasat longitudinal, asa ca ai putea sa-i pui orice motor de vw.1,6 td sau 1,9 td ,dar trebuie sa-i schimbi baia de ulei si sa-i faci o modificare la teava de esapament. dar cu rabdare si incredere se poate face asa ceva... la partea cu suspensia spate nu cred ca se potrivesc arcurile de passat 4 pentru ca sunt mai lungi si sunt foarte groasae la spira si ar zdruncina masina foarte tare in momentul cand este goala...ai putea sa-i pui niste innaltatoare sub arcuri sau sub talerele de pe amortizoare niste bucse.bafta si mai vorbim :) :lol:

Ok am inteles partea cu turbo dar la suspensie am un vecin care a pus arcuri si amortisoare de la 3 si sta bine dar nu pot sa dau de el. Oricum multumesc pentru interes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Tin sa va spun ca am schimbat arcurile de pe spate cu unele de Passat 3 si sta super masina, s-a inaltat cu mai mult de o palma. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o masina s-a inaltat sa stii ca nu va sta mai bine pe drum. Defapt e invers :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu asta si am fost cu ea la drum si sta super bine si plus de asta e break si eu mai pun ceva greutate.Oricum e ok inainte cu doua persoane in spate si bagaj dadeam cu rezervorul de pamint cu arcuri si amortizoare noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut

aveti idee unde pot gasii si eu piese de schimb pt Passat B2?

noi sau second

si de unde pot face rost de o carte tehnica in romana

multumesc si astept raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal eu am o carte tehnica de la passat dar e in engleza si de fapt e manual de service cit despre piese eu luam de la karma ca masina nu mai e de un an daca vrei cartea vorbim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce piese iti trebuie de passat? eu am dezmembrat unul anul trecut, mare parte din ele sunt in garaj si in casa, spune-mi ce ai nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut

scuze pt intarziere dar nu sunt in tara

as vrea releele de pe blocul de sigurante si timoneria de la stergatoarele de parbriz,cablul de chilometraj....si ar mai fi ,dar astea sunt importante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

o intebare...imi cer mii de scuze pt ca nu pot sa fac alt topic ,....nu ma lasa/...

1. are cineva o poza cum arata bordul....(ca sa schimb ledurile/becurile)

2. cum reusesc sa schib uleiul de la cutia de viteze?

3. cum schimb termostatul....pt ca stau foarte mult pana se incalzeste apa ca sa fie cald si in interior...

inca o data mii de scuze daca am postat ghresit...daca poate sa ma ajute cineva cu intrebariile ast apls... sowyunix adresa de mess

multam fain

post-54424-1255602807_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut, ma intereseaza spoilerul fata si spate ptr un VW Passat B2 din '87, iar ptr cei interesati am usi

de vanzare

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ma intereseaza spoilerul fata si spate ptr un VW Passat B2 din '87, iar ptr cei interesati am usi

de vanzare

Multumesc

La ce pret dai usile ?

ps: vezi ca aici nu-i sectiune comerciala. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ma intewreseaza parbrizul.

Mai ai parbrizul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Donaz o grila de radiator pt Passat B2. Cine este interesat sa ma caute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru wikingu:

am un parbriz de b2, problema ar fi ca este securizat, nu stratificat. Cand l-am luat am constat ca pe masina mea nu merge - este combi ! l-am luat de pe un hatchback si am crezut ca merge la a mea, insa se pare ca nu se potriveste pe chedere, ramane pe lateral cam 2 cm peste chedere. Parbrizul este "liber de contract", daca consideri ca iti trebuie da-mi pm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua.

Sunt nou pe forum.Vreau sa va felicit pe toti de aici pentru ca aveti pasiune pentru masini.

Sunt fericitul posesor al unui passat B2 din 1982,1,6 D

Am nevoie de cateva piese :faruri+proiectoare ceata,stopuri,bara fata,bara spate si usi, toate 4 daca sunt in stare buna.

Va multumesc anticipat.

Ma intereseaza pe mine usile.As vrea ceva poze si un pret va rog.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ptr. Dr. Minu.

am piese din doua passaturi care le-am dezmembrat. proiectoare de ceata nu am, dar se pot gasi din magazin si se pot monta fara probleme. in rest detin toate piesele pe care le-ati mentionat - 4 usi, faruri, stopuri, bara spate, in stare buna. daca mai sunteti interesat lasati mesaj pe topic.

ptr. sovyunix.

o sa revin cu o poza cu un bord si becurile. ca o prima informatie - becurile sunt cele standard de 12V 1,2W care se folosesc si pe masinile noi. ele se gasesc in comert impreuna cu un soclu din plastic negru. daca o sa intrebati, sunt sigur k vanzatorul va sti ce sa va dea.

la cutia de viteze sunt doua busoane - unul jos prin care iese uleiul si unul lateral ptr. umplere. ele se afla pe la mijlocul cutiei de viteze. este necesara cheie de imbus de 17mm... asta e mai complicat de facut rost. se desface surubul lateral prima data, ca sa curga usor uleiul si dupa care se desface surubul de jos. dupa ce a curs tot se pune surubul de jos inapoi si se umple prin lateral, cu o pompa ptr. ulei sau cu o seringa, ptr. k altfel nu este acces. se strange surubul lateral si voilla - e gata.

termostatul se afla in partea din spate a pompei de injectie si este prins de blocul motor. se desface furtunul de la apa dupa care cu o tubulara se desface termostatul.

sper k au fost utile informatiile.

bafta!

:icon_thumleft:

m-ar interesa o carte tehnica f. mult. daca are cineva rog sa ma contacteze. multumesc anticipat.

Modificat de solo_spirit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Are cineva de rezerva un stop stanga spate de passat B2 hatchback din 1987 ( este cel lat , modelul cu "facelift" )

Sunt interesat, astept reply

post-10989-0-70799300-1352102045_thumb.j

Modificat de passatu'mosule
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

are cineva o pompa de injectie defecta? ma intereseaza electrovalva de pe ea, pompa de injectie diesel simplu passat b2 1,6 d motor cr. . multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mai ai cartea aia... m-ar interesa si pe mine...

ce piese iti trebuie de passat? eu am dezmembrat unul anul trecut, mare parte din ele sunt in garaj si in casa, spune-mi ce ai nevoie

eu as avea nevoie de 2 bare/spoilere de passat b2 din 86..
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le am in garaj, sunt in varianta scurta, nu ajung pana la arcada aripei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar pe ramforsarea de metal se potrivesc?

are cineva o pompa de injectie defecta? ma intereseaza electrovalva de pe ea, pompa de injectie diesel simplu passat b2 1,6 d motor cr. . multumesc

din ce am experimentat eu electrovalvele is cam universale... deci ar trebui sa iti mearga si de pe alta pompa...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eventual iti fac niste poze sa vezi cum se prezinta..... e bine asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!