Jump to content

Bulb marsarier


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

@C o s m i n... Revin si eu cu o problema foarte ciudata si urmata de o intrebare. Recent am schimbat cutia. Si am pus sonda de pe cutia noua (ma rog, sh). Nu mai mergeau deloc becurile de marsarier si camera marsarier.. Am pus sonda de la cutia mea, (aia mergea perfect pe cutia veche). Nu mergea nici aia... nu stiam care sa fie problema.. m-am uitat la sigurante si am mutat siguranta din socketul 28 in 27 (m-am uitat la o alta schema cum eram pe graba).. moment in care marsarierul si camera au inceput sa mearga. Faza tampita e ca m-am uitat la o alta schema si fara sa imi dau seama am scos siguranta de la pompa de motorina si am pus-o intr-un socket care teoretic nu e asignat la nimic (dupa schema din manual). De ce a inceput sa mearga camera,nu am idee... dupa ce am gasit manualul bun, am mutat siguranta din 27 la loc in 28. Iar nu mai mergea marsarierul si camera... ma duc, cumpar sigurante, si pun o siguranta de 20 in socket 27. Camera si marsarierul mergeau din nou.Nu intelegeam de ce??? In fine,  am zis fie... cat timp merge eu sunt multumit.. problema e ca am inceput sa fac o plimbare si inainte sa ajung acasa am observat ca in treptele 2 4 cateodata imi apare marsarierul pe ecran.. hmmm.. parchez si fac niste probe. Ideea e ca daca sunt in 2/4 si misc putin de schimbator stanga dreapta, ceva se intampla/se ating niste fire, naiba stie.. si se aprind becurile (si camera evident). La mine, marsarierul e in loc de treapta a 6-a. In treptele 1 3 5 nu are nici o treaba. Ce poate sa fie??? Deja ma dispera... Timonerie?  Ah, si faza si mai tampita, dupa ce am observat asta, am zis sa scot siguranta din socketul 27. Si ghici ce? Merge si fara ea. Nu mai inteleg nimic...

Capture.PNG.1225513cd8ca30869cd95b840227c30c.PNG2.PNG.f174648b9494e187d25b07fb8519c107.PNG3.PNG.e93adbacf77342670a54ef9832ffa119.PNG

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu is in ceata rau...

Nu cumva ai prins firele pe undeva cand ai montat cutia? Ca eu asta banuiesc. La cate furtune si cabluri atarna pe-acolo cand bagi cutia la loc...

Legatura cu scoaterea/introducerea sigurantelor cred ca-i pura coincidenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca prinde cablul intre caroserie si altceva - arde siguranta

scoate mufa de la sonda - vezi daca se mai aprinde aiurea camera.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n, camera se aprinde odata cu becurile de la marsarier.. din cate am vazut, nu se aprind separat. Se intampla random.. Azi dimineata. de exemplu, s-a comportat perfect. Doar cand bagam in marsarier se aprindeau becurile de marsarier si camera. Nu mai facea figuri.. Dar aseara era aiurea.. miscam putin schimbatorul stanga/dreapta cand era in treapta 4 si se aprindeau si becurile si camera.. in treapta 2 la fel. Adica doar treptele de jos unde e si marsarierul. (2 4 R)

@C o s m i n, stiu ca suna a coincidenta pura si tind sa cred si eu asta, ca alta explicatie logica chiar nu exista... Dar totusi.. de 2 ori cand am bagat siguranta aia sa mearga brusc.. si cand o scot sa nu mai mearga.. care erau sansele? :D

 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n, camera se aprinde odata cu becurile de la marsarier.. din cate am vazut, nu se aprind separat. Se intampla random.. Azi dimineata. de exemplu, s-a comportat perfect. Doar cand bagam in marsarier se aprindeau becurile de marsarier si camera. Nu mai facea figuri.. Dar aseara era aiurea.. miscam putin schimbatorul stanga/dreapta cand era in treapta 4 si se aprindeau si becurile si camera.. in treapta 2 la fel. Adica doar treptele de jos unde e si marsarierul. (2 4 R)

Normal ca se aprinde odata cu becurile, intrucat sonda trimite plus catre becuri si camera.

Poate sonda era un pic...confuza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n, my bad. Am crezut ca ai inteles gresit problema (ca se aprinde doar camera, fara becuri) cand ai zis "scoate mufa de la sonda - vezi daca se mai aprinde aiurea camera."

Pai ce sa zic, sper sa nu mai fie confuza de acum incolo. Desi din moment ce s-a intamplat odata, ma astept sa se intample si in viitor. Dar vedem.. sper sa ma insel :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am zis sa scoti mufa la sonda - ca test - sa vedem daca se intampla ceva pe cablaj (ma indoiesc), caz in care facea si cu mufa scoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori is eu mai greu de cap azi, ori povestea e complicata... Am recitit de cateva ori si spun totusi ca sonda e vinovata.

Mie ultima data asa mi s-a manifestat. Se aprindeau becurile de marsarier dupa bunul plac iar apoi au ramas aprinse permanent.

Alta sonda in trecut nu aprindea becurile nici cand bagai in marsarier. Deci sonda se poate defecta in mai multe feluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, ai inteles bine - sonda poate sa fie de vina... mai mult ca sigur.

Era vb de ce ai scris mai sus Nu cumva ai prins firele pe undeva cand ai montat cutia? Ca eu asta banuiesc.

 si eu v-am zis ca e greu de crezut sa fie de la cablaj.... intrucat sonda primeste/trimite +12v - deci, daca prindea cablurile, cel mai probabil era sa faca scurt la masa.

De aceea, daca mai face - scoate mufa la sonda ... si daca se linisteste (sting becurile), atunci schimba sonda

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzati exprimarea de ieri daca nu a fost cea mai corecta.. am scris pe graba, eram si obosit si nervos etc.

Momentan nu mai umblu pe acolo.. Azi nu a facut deloc. Am incercat din nou faza de ieri cu miscat stanga dreapta de schimbator in treapta 2 si 4. Ieri, in functie de cum miscam se activa/oprea marsarierul. Azi aparent si-a revenit.. pot sa tot misc ca nu se mai intampla nimic. Sa speram ca ramane asa, ca nu o mai ia razna din nou :D 

Mersi mult colegii! Daca ajung prin Bucuresti, dau o bere! :D 

p.s Daca tin bine minte, va mai datorez cateva :)) 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaaa... deci mie nu-mi dai, doar la Florin. :ceuameni:

O sa cedeze el iar... mai ai rabdare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@C o s m i n, si tie si tie :))

De cand am postat am mai facut 500 de km. Nu a mai facut figuri deloc. Ce sa zic, am incredere in ea ca nu o sa imi mai dea batai de cap. La cat de multa atentie i-am dat, ar fi urat din partea ei sa imi mai faca faze de genu :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Eu avand si Logan la care am schimbat aceasta sonda de marsarier, bulb cum se zice aici, la Passat, cand schimbi acest bulb, nu curge ulei din Cutie?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Poate cineva sa ma ajute cu o indrumare catre un asemenea bulb de cumparat? Nu gasesc, mai ales pe OLX. Poate nu stiu denumirea corecta.

Scuzati, dar sunt nou pe forum.  :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 8/31/2007 at 7:16 AM, C o s m i n said:

Culmea ca am cumparat un bulb nou, l-am desfacut pe cel vechi, si am constat ca toata mufa era murdara si oxidata. Si mama si tata. Am desfacut mufa bucati, am curatat cele 2 contacte, am curatat si mufa din bulb, am montat totul la loc si merge impecabil. Se desface relativ usor pe sus. Acuma sa ma gandesc cum sa duc bulbul nou inapoi la magazin...

post-8441-1188533789_thumb.jpg

Salut! Imi spui te rog si mie cum ai reusit sa scoti mufa de la bulbul marsarrierului. Nu reusesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Apesi inspre mufa siguranta aia metalica si tragi de mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Acel bulb din ce am inteles are rol ca switch, intrebarea la el ajunge +12v doar la punerea contactului sau are +12v permanent? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar la contact

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Bună,am și eu o problemă,mi sa rupt un fir de pe bulbul de marșarier,am legat firul înapoi,și tot nimic oare bulbul va fii de vină?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Poti verifica. Daca faci punte in pinii mufei, trebuie sa se aprinda becul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!