Jump to content

Ceruire Cu Ceara Solida


Paul_L
 Share

Postare recomandată

  • 8 months later...

Mi-am luat si eu o cutie de ceara solida Sonax. Nu sunt convins ca stiu ce am de facut. Rog pe cineva sa ma completeze/corecteze:

1. aplicare a cerii asa cum e in cutie cu partea galbena a buretelui atasat;

2. lustruire cu partea neagra a buretelui (cat de insistent?);

3. indepartare reziduuri si lustruire finala cu microfibra.

Am experienta in ceruirea cu ceara lichida dar acolo nu era pasul 2 asa ca sunt in dificultate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea neagra a buretelui nu se foloseste, este doar un maner ca sa tii buretele mai usor.

In rest, pasii sunt ok. Doar sa o lasi sa se usuce (cateva minute, pana nu mai este uleioasa pe masina) inainte de a sterfe reziduurile cu laveta; si sa o aplici doarte fin, straturi cat mai subtiri (zicala 'less is more' merge foarte bine :) ).

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, toni, pentru raspunsul prompt.

Asadar, lustruirea cu buretele din indicatiile de pe site-ul lor:

"Se aplica pe suprafata si se lustruieste cu un burete(INCLUS) sau cu o carpa uscata. Se lasa se se usuce cateva minute si se finalizeaza cu o laveta din microfibre SO 416200 sau SO 425100-le gasiti in categoria accesorii."

nu este chiar o lustruire ci mai degraba doar o simpla intindere a cerii?

Lustruirea e de fapt doar cu microfibra dupa uscare, ca la ceara lichida?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista lustruire. Se aplica cu burele si se inlatura reziduurile, atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, toni. Ma apuc de treaba.

Te rog, poate arunci o privire si pe topicurile "Polish-are" si "Cu ce stergeti bordul". Am adresat cate o intrebare si pe acolo. Poate ai vreo solutie tot tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, am o intrebare de produsele de la Amway s-a folosit cineva? Am auzit ca ar fi f bune ,si m-ar bate gandul sa folosesc asa ceva :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

In urma cu vreo 3 saptamani m-am decis sa ceruiesc masina asa ca m-am dus la Rompetrol si am cumparat ceara.Am dat pe ea in jur de 15 ron.

Prima oara am spalat masina si am lasat-o sa se usuce dupa care m-am apucat de aplicat ceara cu buretele pe toata caroseria.Din pacate s-a scurs ceara si pe bandouri.

Am asteptat sa capete acel aspect albicios si am trecut la treaba.Am folosit mai multe lavete din microfibra pentru ceruirea propriu-zisa si dupa vreo 2 ore de frecat intruna la masina am terminat.

Urmele de ceara de pe bandouri le-am scos cu Clin de spalat geamuri + frecat insistent cu o carpa dura , dupa care am dat cu Coca-Cola pentru a capata acea culoare neagra caracteristica.

Problema e ca la 1 ora dupa ce am terminat a inceput ploaia :vaidecapulmeu: .Am observat insa ca picaturile de apa ramaneau pe masina si nu se mai scurgeau :blink: .Acum dupa vreo 3 saptamani aceasta problema s-a remediat iar vopseaua inca luceste.

Rezultatul se poate vedea in poza urmatoare!

post-23327-1219178838_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi vreo problema majora daca ceara atinge vreo parte din plastic ? gen : stopuri , bandouri ? Care ar fi efectele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

http://www.formula1wax.com/html/carnaubaWa...htm#carnaubaWax

dati cu ceara formula1 , lasati sa isi faca efectul 10-20 minute si apoi stergeti cu o cirpa curata .

masina va straluci fara sa frecati. :))

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin asupra postului cu nr #59 . Imi poate raspunde cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe stopuri se ia foarte usor, dar de pe bandouri (nevopsite) iese mai greu, preferabil este sa nu le atingi deloc cu ceara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!

Dupa ce am luat tzeapa la spalatorie, unde nu mi-au facut cum trebuie ceruirea (au dat cu ceara lichida, iar dupa lustruire inca se vedea holograma pe capota), mi-am luat o ceara solida de la SONAX (49 RON), din Augsburg.

Mi-am aplicat-o singur, cu un prieten. Am folosit carpe cumparate tot din Augsburg, dar nu microfibre. Fiecare carpa este sigilata si costa pana in 2 lei carpa. Mi-am cumparat trei.

ideea este urmatoarea: asa de bine a iesit, incat nu se mai vede holograma cand ma uit in soare pe capota, iar carpa aluneca de pe capota, efectiv.

Efecte pe care nu le obtinusem la spalatorie, cu asa-zise produse profesionale.

Deci, important este sa dai toata masina cu ceara, sa o lasi sa se usuce, iar apoi sa freci pe suprafete mici, in mod circular. Nu trebuie neaparat masina de polishat, este suficient bratul tau....

Poze puteti vedea in topicul de prezentare a masinii, din semnatura. Pozele relevante sunt cele facuta la Casa Poporului, imediat a doua zi dupa ceruire.

Conducere placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ceruiesc masina cu o ceara Formula 1 pret 25 Ron.Operatia aceasta o fac cam odata la 1 luna si masina este mult mai bine protejata.Acum in aceasta perioada este deja greu sa intinzi ceara solida pentru ca este rece si se usuca greu dar daca reusesti s-o faci acum ai un pic mai multa protectie pe durata iernii.In concluzie daca mai prindeti o zi calda n-o ratati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa este!

Eu exact asta am vrut sa obtin, o protectie pentru iarna. De aceea am lungit cat am putut perioada, astfel incat ceruirea sa o fac acum, cat mai aproape de vremea rece.

Dar daca mai prind o zi insorita, cred ca peste o luna mai incerc o ceruire, daca va fi cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu fac o ceruire cam de 3-4 ori pe an; o fac singur, acasa, pentru ca iese mai bine decat daca as duce-o la spalatorie; aplic un strat subtire de ceara, cat mai uniform, il las sa se uste si lustruiesc usor, cu o carpa moale (nu neaparat speciala pentru asa ceva). Ideea e sa nu apas in timp ce lustruiesc (e lustruire, nu frecare) astfel incat ceara sa formeze o pelicula. Cu cat lustruirea e mai eficienta, cu atat am mai putina ceara pe carpa. Ideal ar fi sa nu am deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va recomand ca dupa ce a-ti dat cu polis sa dati si cu ceara de carnauba, ceara naturala (Carnauba) arata mai bine dar tine mai putin, 2-3 luni, iar cele sintetice pe baza de polimeri, tin mai mult, 8-9 luni, nu dau un luciu atat de puternic, dar ofera o protectie mai buna.

Modificat de danutszy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dintr-o cutie de ceara sonax xtreme de cate ori imi ajunge sa dau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De multe ori :D Ai grija sa dai straturile cat mai subtire posibil, altfel consumi ceara degeaba si iti va fi greu sa lustruiesti masina.

Cred ca ar trebui sa-ti ajunga la 10 aplicari lejer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu tot Sonax folosesc. Asta mi se pare mai bun ca Formula 1, pt ca nu e nici o problema daca e aplicat pe plastice. Singura problema e daca e aplicat pe sticla - e o poveste intreaga sa-l dai jos. Am folosit si F1, dar e mult mai greu de folosit decat Sonaxul de jos. Eu nu am vazut diferente in rezistenta.

http://www.sonax.com/sonax-e/katalog_produ..._product=280300

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doua tipuri diferite de ceara. Cea de la F1 este o ceara curatatoare, contine niste particule usor abrazive care si curata suprafata; pe cand Sonax este numai ceara. Avantajul din chestia asta la Sonax este ca se aplica mai multe straturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A folosit cineva ceara super lichida de la SONAX- AUTO HARTWAX? Sunt curios de rezultate, fiindca am cumparat acest produs dintr-un hipermarket (20 RON) si din cauza vremii nu am testat-o inca.

Modificat de nikolas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici ceva care rupe gura targului prin vest . Oare nu s-o gasi si pe la noi ?

http://www.shipshapenorfolkltd.co.uk/ect/products.php?cat=5

Si cateva demo de pe youtube

Cu formula dintr-aia de care zice nicureddogsflo am dat si eu . Este una dintre cele mai bune produse din Romania.

P.S.

In loc de lavete merge super bine un tricou din bumbac (cam...2 defapt ).

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Si cat costa o ceara din asta in romania ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut am incercat si eu sa ceruiesc masina cu ceara solida . Am spalat masina la spalatorie si pe drum spre casa s-a praful pe ea. Am luat furtunul si am spalat-o , am lasat-o sa se usuce si am inceput sa dau cu ceara pe haion si a iesit bine ... am continuat pe usa din spate si pentru ca masina era la umbra nu am vazut ca defapt masina se zgaria dar nu inteleg de ce ...

cel mai urat a iesit usa de la sofer si capota care are vreo 2 urme mai pronuntate de stersaturi .

Cum pot sa scap de ele avand in vedere ca masina are destule zgarieturi superficiale care totusi se vad in soare ?

Multumesc .

PS masina e albastra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!