Jump to content

Ceruire Cu Ceara Solida


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Ma bate gindul sa-mi fac singur o ceruire cu ceara solida. AM si masina de lustruit cu miscare planetara de turatie mica. Mai imi trebuie ceara si tesatura de pus peste pisla masinii. A mai facut cineva operatia ? Ce ceara ati folosit pentru rezultate bune? de unde se iau rezerve de tesatura pentru masina de lustruit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceara solida este dificil de aplicat de masina si de obicei sa face manual. Gasesti ceara solida care si aplicatorul inclus (un burete mai special) si se face foarte usor, mai ai nevoie doar de cateva lavete cu care sa stergi masina dupa ce se usuca ceara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu. Am mai facut operatiune la masina veche. Acum am si masina de lustruit si cred ca efectul e superior unei lustruiri a cerii la mina. Intrebarea era ce ceara sa folosesc pentru ca au fost produse care nu m-au multumit. Vreau un care sa nu albeasca nichelajele si spoilerele nevopsite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit ceara solida de la Formula 1 cu carnauba, data manual, si intradevar trebuie sa fii atent la bandouri sau ma rog la chestiile nevopsite ca raman urme albe care se duc foarte greu. Prima data am acoperit aceste zone cu banda iar a 2 oara mi-a fost lene si am muscato. Deci grija mare, mai bine acoperi zonele sensibile cu banda adeziva. Cu masina de lustruit cared ca o sa faci treaba buna, nu ai decat sa incerci pe o suprafata mai mica initial sa vezi cum iese. Eu nu am masina dar am luat o chestie pentru bormasina la care se poate pune pasla sau alte chestii de lustruit iar pe viitor o sa incerc cu asa ceva sa dau masina. Inca un amanunt, pe cutia cerei scrie ca de 2 ori pe an e suficient pentru a proteja masina dar in realitate ceara nu tine mai mult de 1-2 luni, depinde de cat de mult o speli, sau hai sa zic maxim 5-6 spalari. Cu toate astea o sa ceruiesc in continuare masina pentru ca se observa ca protejeaza vopseaua. Bafta si spor la frecat! :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi ceara am folosit si eu de la Formula 1 doar ca nu am avut grija sa protejez locurile nevopsite si apoi m-am chinuit de numai eu stiu cum, si acum am ceara la farul dreapta in partea de jos pe interior, aveti grija si la senzorii de parcare, eu cu scobitori si betisoare pt urechi am reusit sa o scot. Este ceva de munca dar dupa ce e gata asrata super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am incercat cu Formula 1 , dar manual cu buretele de pe cutie , protejeaza foarte bine . Dupa ce se aplica trebuie stearsa sa nu ramana urme , dupa ce dai masina cu ceara incerci daca ai facut bine cu putina apa sau pui o carpa si aceasta trebuie sa alunece pe suprafata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu Turtle Vax a incercat cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Turtle Wax e una din cele mai celebre firme ce produce materiale pentru detailing. Vad ca a aparut si la Metro, eu am folosit ceara, polish de multi ani si am fost multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu aceasta ceara am obtinut rezultate excelente, NU raman urme albe pe ornamente, am dat chiar si pe stopuri,pe faruri, pe numerele de inmatriculare.

SO216200_big1.jpg

Asta-i masina dupa ceruire:

DSC00511.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mine Turtle Vax este cel mai bun fabricant de produse de intretinere care se gasesc in Romania.Nu fac reclama dar le-am incercat pe toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar si la Turtle vax spune sa nu dai pe alte zone decit pe vopsea. Vad de la adi_bm ca sonax-ul nu are aceleasi probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica intrebare ca m-as baga si eu la o ceruiala pt protectie la Octy (la passat ca nu, ca se vopseste des de la zgarieturi :)

Cam cat dureaza toata operatiunea? Trebuie frecat bine (lol.. :D) ? Adi_bm tu ai facut cu vreun aparat sau cu mana, ca mi se pare c-a iesit f. bine. Si nu ultimul rand de unde ai luat ceara Sonax?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa stiu daca atunci cand imi va veni masina ( noua ) ar fi bine sa ii dau un strat protector de ceara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar am avut ceva treaba, am aplicat manual ceara.

Inainte de stratul de ceara am dat cu (solutie de lustruit pe culoare),tot de la Sonax.

Aproximativ 8 ore ;)

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Studentul, DA ar fi foarte bine sa dai o ceara (nu polish) cand vopseaua e noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci , asa voi face , mai ales ca vine in decembrie ceho-nemtoaica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

A incercat careva ceara lichida de la Nigrin ? Ma bate gandul dar ... deh nu am experienta si vreau sa incep cu ceva bun.

Ce parere aveti ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.nu am incercat cu ceara de la nigrin dar am facut cu ceara formula 1 cu buretele(manual) si uite cum a iesit:[attachmentpost-10738-1190830480_thumb.jpg=63516:IMG_7437.JPG] io zic ca a iesit super.dar e de frecat...cirpe curate si io mi-am adus din sua o manusa de blana speciala pt ceruit,de dat la sfirsit dupa cirpe si...daca gasiti si aici sa va luati ca e bestiala !! numa bine.

post-10738-1190830446_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turtle Wax am incercat eu si merge fff bine. Din pacate nu am poze si nici masina de lustruit.

Pot sa va spun ca am facut febra musculara de cat am invartit la carpele alea pe masina .... total ... 2h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceara acea in cutie albastra de la Sonax am vazut-o la un magazin de vopsele in targul Vitan.Pretul era in jur de 40 RON.

Am folosit ceara-gel de la Arexons(COD7068):se aplica usor,se sterge usor,nu lasa urme albe pe bandouri,dar dupa 5-6 spalari se cam duce efectul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

inca o intrebare...cam la ce timp e ok sa ceruim masina?? ex: daca o cerui 1 data la 2 saptamani e mult? se poate intimpla ceva? sau e ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright:

Daca o ceruiesti o data pe saptamana inseamna ca ai muuuuuult prea muuuuuuult timp liber .... si chiar e o problema ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am zis o data la 2 sapt nu la saptamana,si chiar imi face placere s-o cerui si am timp destul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie de la ceruit prea des la spalare cu jet puternic incepea sa se stranga pe la muchii si se vedea un pic ceva alb.

altceva efect nu cred ca apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o ceruire cu ceara solida, poti sa o speli de vreo 8-10 ori, adica 2 luni sau chiar mai mult. 2 saptamani e prea de tot :D doar daca nu ai ce face...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!