Jump to content

Problema Planetara Dreapta


Lord Nikon
 Share

Postare recomandată

aha....am inteles...mi se parea si mie ca se misca prea "bine"....k sa fie ceva defect..merci pt explicatie.....uite...cand crezi ca le stii p toate apare ceva nou...care t blocheaza... ;) ..asa s-a intamplat si cu mine...noroc de forumurile astea...ca daca nu...imi terorizam mecanicul cu telefoane :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

la mine nu stiu daca este de vina planetara dar cand virez stanga se aude in partea dreapta un zgomot ca de "tren" uuuuuuu, nu stiu cum sa-l descriu si de cand am schimbat iar cauciucurile de vara a inceput sa-mi traga dreapta (mecanicul mi-a strans cureaua de la servodirectie,poate sa imi traga din cauza asta?).va rog sa ma ajutati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

huruitul se aude de la un rulment fata, si dupa simptome, se pare ca e cel de pe fata dreapta.

de tras dreapta iti trage pt ca ai schimbat cauciucurile fara sa echilibrezi rotile, de obicei echilibrarea se face dupa ce faci vreo 200 de km cu noile cauciucuri, timp in care cauciucul se aseaza pe janta.

nu are nici o treaba cureaua de la servodirectie cu rotile dezechilibrate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Desi nu e vorba despre Golf,ci despre Audi,pun intrebarea pe aceasta arie,deoarece se discuta despre planetare...

De ceva vreme troncane planetara dreapta,imediat ce plec de pe loc,si virez putin dreapta.

Astazi,in mers,s-a intamplat un lucru pe care nu mi-l pot explica.Doar dinspre roata din dreapta,din cand in cand,se simte ca si cum pt o fractiune de secunda se intrerupe transmiterea miscarii de rotatie,si volanul e tras putin spre dreapta.

Ce credeti ca poate fi de vina?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
ovidiu-lucian

Salut,am si eu tot o prbl.de gen.asta cu capul de planetara.Cand viram maxim dreapta (doar atunci cand parcam)se auzea un troncanit "dong-tronc".Am fost la service,diagnosticul fiind cap planetara dreapta uzat.L-am schimbat,2-3 zile liniste totala,cand viram maxim de volan dreapta(caci doar atunci scotea acel sunet)nu mai scotea nici un sunet.Dar dupa 3-4 zile,cand am ajuns pe litoral,facand o manevra de intoarcere si virand mult de volan dreapta ,stupoare,sunetul a reaparut si se aude si acum dar doar atunci cand parchez(sau cand ies din parcare si roatile sunt mult virate spre dreapta).Mentionez ca in urma cu 2 luni am schimbat si bucsele bascula .Acum intrebarea mea este cam ce credeti ca ar putea fi caci tare sunt curios care e baiul.Am citit pe forum cam tot despre gen.asta de prbl.am mai vb.cu prieteni si parerile sunt impartite,ba ca poate bucsele de la bara stabilizatoare,ba bieleta antiruliu,etc.Mi-am facut programare si miercuri merg din nou la verificat,dar in cazul in care stie careva sau s-a mai intalnit cu genul asta de prbl.l-as ruga frumos sa impartaseasca parerea.

Posed o Cordoba din 2003,1.4l dar din pacate in sectiunea seat n-am gasit topic deschis cu asa ceva.

Va multumesc si astept un eventul raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut tuturor! Am auzit un zgomot de trosnitura pe la planetara din dreapta si cand m-am uitat sub masina am observat ca suruburile care prind planetara de cutie sunt slabe.Am strans si degeaba tot se auzea,asa ca am desfacut-o si am vazut ca nu mai avea vaselina mai deloc.S-a gresat ,s-a starns la loc, dupa o ascultare mei atenta am observat ca zgomotul vine de la capatul planetarei dinspre roata.Intrebare: se potriveste un capat de planetara dupa un 1.8 gt pe 2.0 8v ?Astept un raspuns cat mai prompt,deoarece sunt cu masina suspendata. Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, sunt nou pe forum si am si eu o problema.De curand mi s-a rupt pivotu la roata din dreapta in timp ce mergeam si mi-a sarit planetara din capul dinspre cutie.Mi-am pus pivot nou dar mai am de bagat planetara si nu stiu ce e de facut, daca trebuie sa cumpar cap de planetara sau nu.

Atasez si o poza ca sa vadeti mai bine despre ce e vorba.

post-59417-1264116139_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutai am si eu o preblema.

de la un timp a inceput sa-mi tremure volanu destul de tare miscari stanga dreapta in timpul mersului. de la ce poate sa fie

azi cand am plecat de acasa a derapat roata dreapta (parte pasager) si sa auzit ceva troncanit in timpul mersului nu troncane.

doar atunci. in rest cand iau viraj nu am observat sa fii troncanit.

stie cineva ce poate sa fie

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai indoit vreo janta?Eu cred ca trebuie sa re-echilibrezi rotile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rotile sunt echilibrate jantele un ok nus indoite

da am luat intro zii o groapa din neatentie si dupa o aparut (nu pe moment dupa un timp)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pocnitura poate fi de la pivot daca a prins o gropitza dar cel mai sigur e de la planetara iar la faza cu miscarile volanului sunt mai multi factori : bilete antiruliu, geanta neechilibrata(daca zici ca ai luat o gropa adeja e clar..si apropo e valabil pt toti cand va echilibreaza rotile fiti cu ochii pe aparat sa va iasa 0 sau OK ca cei care echilibreaza rotile la aglumeratie mai uita sa puna 5 sau 10 grame si in timp o sa simta rulmentul primu chestia asta si pe urma buzunarul vostru).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, detin un golf3 `95 motor 1.4 .. dupa ce (fiind inceparor).. am loat niste gropi destu de urate.. a inceput sa se auda o bataie ceva de genul fier pe fier cand merg pe drumuri cu gropi .. asta e am fost la "mecanic" sa bagat sub ea cu un fel de ranga a facut el ceva praghii , mia miscat de roti.. apoi diagnosticul.. bucsele dela brat si bieleta dreapta schimbate..

Toate bune ... am facut comanda de bieleta MOOG bucse luftw....(ceva de genu).Am fost leam schimbat (mentionez bucsa depe partea stanga(SWAG) nu prezenta nici o urma de uzura .. da nah.. e mecanic. Dupa ce ma mai plimb prin oras fac un drum de cj.. aceeasi bataie (fier pe fier.. "borcan pe borcan")cand trec peste denivelari gropi drum de tara etc. in plus trage si putin stanga(nu iam facut geometria dupa ce am schimbat bieleta).Acum intrebarea: sa fie pivotii?

aa era sa uit am observat ca interiorul bucselor are diametrul mai mare decat surubul dela brat si implicit decat diametrul bucsei swag. Exista ceva distantiere sau ceva de genul pe care trebuie sa le cumpar??

Modificat de EaglePk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand la drumurile noastre care is atat de bune prima data pleaca pivotii EaglePk si apoi bucsele iar dupa ce schimbi bileta nu ai de ce sa-i faci geometria ca nu are rost...trebuie sa faci geometria cand pui pivotul.Ca sa fi sigur ca sunt pivotii masina trebuie pusa pe elevator si tras de roata cat spre tine cat o impingi si ca sa vezi daca nu sunt duse si flansele la amortizor trebuie sa ridici roata in sus ca si alea se duc destul de repede daca is made in Turcia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum intrebarea: sa fie pivotii?

aa era sa uit am observat ca interiorul bucselor are diametrul mai mare decat surubul dela brat si implicit decat diametrul bucsei swag. Exista ceva distantiere sau ceva de genul pe care trebuie sa le cumpar??

Pivotii nu au fost verificati cand ai dat bascula jos?

In interiorul bucselor mai trebuie pus ceva (e cam 1.9 lei la autokarma)- si mie imi batea pana sa bun acea "saiba"

post-982-1264329941_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi voi cumpara si aceste saibe.. aveti idee de unde sa le cumpar din cj??Pivotii au fost verificat si miau spus ceva de genu "inca mai duc.." deci nu sunt nici buni nici foarte rai..mie imi e sa nu patesc doamne fereste ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi voi cumpara si aceste saibe.. aveti idee de unde sa le cumpar din cj??Pivotii au fost verificat si miau spus ceva de genu "inca mai duc.." deci nu sunt nici buni nici foarte rai..mie imi e sa nu patesc doamne fereste ceva.

De pivoti acestia este vorba?? http://www.unixauto.ro/UnixOnline/Unix_Cik...mp;cMegnNr=4063

Sunt greu de schimbat??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia sunt pivotii. Nu sunt greu de schimbat.

Descarca si tu manualul de reparatii ca acolo explica cum se schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde gasesc manulaul de reparatii??aa si inca ceva.. am cautat in clujul asta fermecat.. distantier pt bucsa dela brat... nu am gasit niciunde separat...:(

Modificat de EaglePk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite aici un manual de reparatii

http://89.41.184.28/vw/

descarca arhiva manual_G3.rar ca sa descarci tot manualul odata (contine mai multe pdf-uri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cineva din cluj sau stie cineva vreun magazin din cluj unde pot gasii distantier pentru bucsa??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca ai unix in CJ.

In catalogul lor ai asa:

Unix nr. 707682 (~2lei)

Unix nr. 885833 (swag)-bucsa brat transversal (~2lei)

p.s. data viitoare cand iei incearca sa gasesti bucsa cu tot cu saiba aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersii mult .. dela unix miam facut comanda si de pivoti.. si am intrebat de distantier.. dar cel deacolo mia spus ca nu are..mai precis ma pus sa indic distantierul pe o poza (ansamblu suspensie fata) dar pe poza respectiva nu era

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Deoarece nu vreau sa mai deschid alt topic, am postat aici. Am o bataie la roti care se intensifica odata cu viteza. Am ridicat fiecare roata in parte si pe partea dreapta mi se pare ca odata cu viteza vibreaza un pic planetara aproape de cutie. In carte am citit ca la motorul de 1,8 ca al meu , planetara de pe dreapta care e mai lunga are un element de amortizare (contragreutate) care se gaseste la 541 mm de capatul dinspre roata.La mine nu este, dupa cum se vede si in poze. Oare poate sa se simta bataia din cauza asta?

post-77776-0-24082600-1351424430_thumb.j post-77776-0-80333600-1351424437_thumb.j

Modificat de blade4014
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

a schimbat cineva burdfurile de la planetare? se schimba greu? cum sunt prinse capetele planetare de brat (tija)? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!