Jump to content

Consum Polo


FlorinD
 Share

Postare recomandată

am facut primii 1100 de km cu "buburuza"...bineinteles ca nu m-am putut abtine sa nu o calc...stiam ca nu e prea relevant in rodaj sa atingi calutzii cucare iese din fabrica..dar am incercat...si am fost f multumit ...nu stiu daca au fost chiar 100 / 6000 rpm , dar senzatia e super...bine acceleratia e liniara si practic nu te baga in scaun prea tare , dar privelistea de 6700 rpm , usor in zona rosie e sublima...acu astept pana peste 2000km sa termin povestea cu rodajul complet...imi pare rau ca nu am apucat sa ies pe sosea cu ea...in oras ia cam 10 l /100km , desi nu sar de 3000 de ture (consum exclusiv urban) ..

p.s. : tin sa ii multumesc lui Zorro Classic pt sticker .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rasheed ce culoare e "buburuza" ta?

<{POST_SNAPBACK}>

este cea din poza, albastrul acela deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Rasheed...frumoasa fos masinutza ta....sa te vedem la intalniri..

Sa te bucuri de ea si fara evenimente nefericite.Si mai putnia talpa ca sa ai un consum mai mic... (acum nu mai e off-topic ca am bagat cuv "consum" :)) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai spus 600 km si 50 L ---> 50 L/ 600 *100= 8.33 L/100 km

Ce ai impartit tu acolo da 12 km la 1 L de benzina  :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>

Deh, Zorro are probleme cu calculelelelele... Initial facusem calculul pe o hartie, imi daduse 8,3, dupa care am ramas si eu shokat de calculul asta... Deh, varsta, grijile, anturajul! :banghead:

@Camil: la unele pompe (de exemplu la MOL Baneasa si Mihai Bravu) am reusit sa "indes" 49-50 l! Asta daca nu este eroare la pompa. In carte scrie: 45 l, cu rezerva de 5 l. Deci 50l. Ma rog, consumul este (aproape) normal pentru o benzinara de calibrul ei (1,4 16V)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial facusem calculul pe o hartie, imi daduse 8,3, dupa care am ramas si eu shokat de calculul asta... Deh, varsta, grijile, anturajul!
Modificat de Camil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este cea din poza, albastrul acela deschis.

<{POST_SNAPBACK}>

:) :P :o :P :o :o

Ai fost comic

Si normal ca e cea din poza

Voiam sa stiu cum se cheama culoarea (ex. sunny blue....)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

culoarea se numeste tossa blue , dar pe site-ul vw (cel putin la mine pe monitor ) se vede un verzui ciudat ....initial am vrut sa fie neagra cu interior bej...dar pe negru mi s-a parut ca o face cam mica ...asa ca am optat pentru tossa...e mai vesela asa...:) acu strang bani pentru kit d caroserie de la JeDesign...aaa si apropo de consum, asa , in general, dupa rodaj scade consumul? daca da , cam cu cat? multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de motor cu cat va scadea, dar sigur o sa scada... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

culoarea se numeste tossa blue , dar pe site-ul vw (cel putin la mine pe monitor ) se vede un verzui ciudat ....initial am vrut sa fie neagra cu interior bej...dar pe negru mi s-a parut ca o face cam mica ...asa ca am optat pentru tossa...e mai vesela asa...:( acu strang bani pentru kit d caroserie de la JeDesign...aaa si apropo de consum, asa , in general, dupa rodaj scade consumul? daca da , cam cu cat? multumesc anticipat

<{POST_SNAPBACK}>

Mersi pt informatie. Si eu tot de culoarea aceasta am dat comanda, dar pe site e total aiurea reprezentata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact! Am observat ca "execut" cam 200 km pe saptamana numai in Bucuresti (serviciu, cumparaturi). Cam la 3 saptamani fac plinul... Deci 600/50l=> ~12l/100km. Restul se pierd pe la semafoare si blocaje (in medie 1 ora pe zi). O fi bine, o fi rau?!?

<{POST_SNAPBACK}>

Am facut si eu primul calcul de consum, de la plin la plin, doar in oras (orasul Bucuresti B) ).

Zorro, din pacate ai dreptate ! Consumul e de 9,55 la suta CO 98 (10,79 l in 113,2 km, la aceeasi pompa, de la aceeasi benzinarie MOL). Si am mers normal, fara aer conditionat, cu putine accelerari inutile, in a treia pana la 55 km/h sau in a 4-a pana la 75 (dar rar). Si din cei 113,2 km, cam o ora am exersat cu tata parcari cu spatele (el, nu eu !) Si mult stat la stopuri, doar asa, ca sa-mi dea consumul mai mare !

Treagic, ai shud sey... ;) Credeam inca in consumul de 8,5-9...

Poate va fi mai mic la vara, eu oricum conduc foarte rezoanbil (scoala Trabantului, deh ! :scratch: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Permite-mi sa te corectez, draga Zorro, citand dupe manualul de Polo Classic si Variant, editia nov. 97.

Fuel tank.................. approx. 45 l

  -of which reserve.. ..approx.  7 l

Adica din care 7 rezerva, nu plus 7

Sa-mi sara ochii daca nu scrie asa  :banghead:

Deci tu ai fost "dezinformat"  (asta daca nu ti s-a schimbat rezervorul pana in 2001, ceea ce nu cred). Eu la primul meu plin, la MOL, am bagat 43 l si eram pe rezerva de vreo 30 km.

Consumul tau e deci mai mic. Nu-i spune asta sotiei, fa-o sa creada ca ai o masina "gurmanda", ca aici se duc banii comuni si ai sa faci economii in alte scopuri !

<{POST_SNAPBACK}>

Ba sa nu-ti sara, Camil! Imi pare rau ca zi de dimineata am aruncat toate chitantele de la benzinarie, ca le scanam si le postam! De regula alimentez peste 45. Deci, cu ce mai este in rezervor (de regula alimentez cand se aprinde becul), trece de 45. Garantat!

O fi rezervorul meu mai mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai alimentati ca sa umpleti si asazisa rezerva. Veti distruge senzorul de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba sa nu-ti sara, Camil! Imi pare rau ca zi de dimineata am aruncat toate chitantele de la benzinarie, ca le scanam si le postam! De regula alimentez peste 45. Deci, cu ce mai este in rezervor (de regula alimentez cand se aprinde becul), trece de 45. Garantat!

O fi rezervorul meu mai mare?

<{POST_SNAPBACK}>

S-o fi umflat, de la atata pompat in el. E de plastic, nu? Ce mai vrei? L-ai deformat... :) Vezi sa nu-ti atinga pe jos, vreo bordura sau vreo sina... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o fi umflat, de la atata pompat in el. E de plastic, nu? Ce mai vrei? L-ai deformat...  :)  Vezi sa nu-ti atinga pe jos, vreo bordura sau vreo sina...  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Hai, mah, ca nu-i ermetic ca un balon! Este imposibil sa-l fortezi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu.

Eu am Polo 6N din 2000, iar in cartea tehnica (aia de la mama ei, din Germania) scrie ca rezervorul este de 45 l, din care 7 de rezerva. Iar nemtii astia n-au mers cu aproximari...

@horgarban, cum functioneaza rezerva (ma rog, umplerea ei), sau ce anume ai vrut sa spui cu "sa nu mai umpleti asazisa rezerva"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici aveti cateva informatii. Topicul este mai vechi, ar maine promit sa va pun ceva desene cu explicatii foarte clare.

http://vwforum.ro/index.php?showto...indpost&p=68349

Sau daca vreti sa cititi tot topicul, aveti sa va delectati aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=3299&st=0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In concluzie, la benzina, nu este recomandat sa umpleti si rezerva, dar la diesel, nu este o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este deja off-topic, dar o pun aici pana la urma. Nu mai are rost sa deschid inca o data un topic pe aceasta tema:

Sistemul de alimentare cu combustibil - schema functionala. Cu galben - combustibil, iar cu violet+galben - vaporii de combustibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Nu stiu cat de mare o fi consumul la Polo dar eu unul sunt multumit.A mea e modelul Variant(Combi) si sincer pana acum in oras nu am sarit cu mers sportiv( chiar si 120 in oras cateodata...dar shht)consumul de 8.4. Din cate a inteles modelul Variant pe benzina are rapoartele in cutia de viteza putin modificate spre deosebire de modelul normal...buburuza.

De cand i-am dat ulei sintetic Castrol 5W40 cu teflon si filtre de aer putin mai sportive (din pacate am filtru de aer din ala imens peste motor si ma costa 75RON amandoua bucatile cu ceva reduceri) imi scoate in oras daca merg ca si taximetristii cu schimbarea in 2000-2400RPM un consum de 7.5%.

De unde am ajuns la concluzia asta? Pai eu cam in 3 zile fac in Timisoara in jur de 200km.La 3 zile bag benzina de 50RON deci 14.75L cam asa.

Vreau sa imi pun un filtru sport conic pe ea dar chiar nu stiu, are debitmetru sau nu are?Dau peste cap consumul sau nu?

Seria motorului e AUD si motorul e de 1.4MPI 44KW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
dorneanucostel

consum facut din iasi -durau-targu neamt-pascani-iasi a fost de 4.1 atat pe consum 1 cat si consum 2...super multumit :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un polo happy 1.4 TDI , 70 CP , cu 2000 km si imi consuma 6-7 litrii in Bucuresti, cu schimbare in 2500-3000 RPM , cu rezervorul plin fac 700 Km , trafic din plin in Bucuresti (semafoare, treceri de pieton , aglomeratii etc ) . Am inteles de la vanzator (midocar vitan) ca o sa scada consumul (1-2 l) pe masura ce mai avansez in kilometrii . Am facut un drum pana la Craiova (mers constant 120-130 km) si am "scos" 4,3 l / 100 km , per total sunt multumit . Acum ca vine vara (si fara aer nu se poate) , mai schimb si anvelopele (de la 165 la 195) sper sa n-ajung la 10 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!