Jump to content

Nu Se Mai Deschid Usile Din Spate


ionutveleanu
 Share

Postare recomandată

am patit eu azi si am rezolvat problema tot asa cu portierele spate... rezolvarea este: impuscate firele d sub covorul d l sofer unde stai cu picioarele..akolo intra apa si se impusca nush cum mi-a explicat elecricianul da covorashul deoparte si e un manunchi d fire akolo uita-te bine l ele k sunt unele intrerupte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    9

  • Al Bundy

    8

  • ionutveleanu

    5

  • eleodorul

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu se impusca, se corodeaza si se intrerup de la umezeala .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, acolo unde sunt cositorite.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt cositorite din fabrica, sunt sudate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare am si eu o problema la usa spate stanga nu se inchide trebuie sa actionez eu butonul pentru blocare.. am observat ca se inchide doar cand ploua :). Si inca ceva.. cand blochez maisina se aude un zgomot foarte tare la toate portrierele , fata de alte passaturi la care e foarte silentioasa blocarea .. are cineva vreo idee? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de descuiat se descuie din telecomanda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se deschide , se mai si inchide cate o data dar foarte rar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ionutss-pot fi lipiturile de pe placa broastei crapate si trebuie refacute, si mai e varianta doi, sa fie actuatorul obosit si sa necesite o curatare in profunzime. cat despre zgomot nu iti face griji.si eu am acelasi zgomot destul de mare, si am inca un passat in familie care desi este acelasi an, nu face zgomot asa de mare la incuiere/descuiere; deci zgomotul nu e un semn ca ceva nu ar functiona normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se deschide , se mai si inchide cate o data dar foarte rar

Motorasul din broasca necesita curatarea colectorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok multumesc frumos am sa incerc asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca o problema am observato de curand la portiera fata stanga este un led rosu la butonu care blocheaza portiera .. nu clipeste ar fi trebuit sa clipeasca cand e incuiata masina nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu functioneaza, asta indica o disfunctionalitate undeva la nivelul sistemului de inchidere, sau sa fie ars, insa sansele sunt foate mici.remediaza problema la broasca si ai sa vezi ca va functiona, asta daca nu mai ai vreo problema la vreo portiera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema,si anume,cand deschid masina din telecomanda mi se deschide doar cea a soferului,restul nu mi se mai deschid cum trebuiau la a doua apasare pe buton,ele se deschid normal doar din butonul de la usa soferului,si nici porbagajul,dar daca tin apasat pe butonul din telecomanda pt.deschiderea porbagajului,acesta se deschide normal,iar de inchis functioneaza normal totul!Ce sa fie,am verificat toate sigurantele si sunt ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este activata acea functie,dar pana acuma mergeau normal!Ce sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate si tu, sigurantele 6 si 14....poate s-a zapacit modulul confort. Daca tot degeaba, dezactiveaza deschiderea selectiva si sa vedem atunci, cum face. In functie de asta gasim problema si oferim solutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos sigurantele 6,14 si 38,tot degeaba,nu am vag com ca sa dezactivez functia,ma duc maine la servis!Alte pareri idei...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar, fenomenul a aparut brusc si s-a manisfestat la toate usile, in afara de cea a soferului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dezactiveaza functia intai. Daca tot degeaba, verifica cablajul care pleaca din modulul confort, ca au o lipitura pe la vreo 20 cm distanta de la iesirea din modul, care mai fac probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la servis si am dezactivat acea functie cu vag com-ul,si functioneaza acuma,am renuntat la optiunea de a apasa de doua ori ca sa mi se deschida toate usile...!Multumesc tuturor pt. sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut.....am o problema la passat de cand l-am cumparat nu a mers acel switch..sapt trecuta mi-am facut curaj sa-l schimb pt ca nu mi se mai deschidea usa din stanga spate si am crezut ca este din cauza lui ...problemele mai mari au aparut dupa ce l-am schimbat au inceput sa se blocheze usile din spate ca sa ajung astazi sa ma duc la masina si cand sa o deschid sa nu mai vrea decat cu cheia si atunci se deschide decat usa soferului si porbagajul(din telecomanda se deschide doar porbagajul) daca insist cateva minute  bune se deschid si celalalte usi dar foarte greu si pe rand nu toate odata...am mers la cativa electricieni si parerile sunt impartite unul mi-a zis ca este modul confort altul mi-a zis ca sunt motorasele din usi ...este posibil sa se strice toate odata.....mentionez ca am desfacut modulul confort si este curat mufele nu sunt oxidate, iluminatul interior functioneaza, geamurile sunt si ele functionale doar inchiderea imi face probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica punctele de legatura ale firelor ce pleaca din modulul de confort, in cablajul de langa prag, mai ales cele rosu/negru si unele rosu/alb. Geamurile electrice functioneaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da imi functioneaza geamurile electrice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

 

Am si eu o problema cu usa stanga spate...este cand se deschide si cand nu .Am verificat switch usa si e in stare perfecta ,se aprind luminile in planoniera.Mai nou daca deschid orice usa nu se mai aprind luminile in interior.Usa stanga spate are momente cand se deschide la 2 apasari de buton .Azi am facut o diagnoza si imi da eroare pe toate cele 4 usi.

 

 

post-34423-0-72290400-1394876746_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!