Jump to content

Aviamotors Bucuresti


toni
 Share

Postare recomandată

1.9/66 - 4.5L (FILTRU NOU)

500ML raman la client( in principiu )

Sa traiti !

.. voi sterge acest post,daca nu o fac eu va rog pe dumneavoastra pana maine cel tarziu!

multumesc!

<{POST_SNAPBACK}>

la brady mi-au lasat in portbagaj juma de litru :beerchug: fara sa cer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scriu si eu retroactiv. Bine a fost pe vremea cand aveam Octavia dar m-am ingrozit dupa ce am citit aici si nu prea stiu unde o sa duc GTI-ul !

Acord o BILA ALBA celor de la AVIA intrucat aproape 4 ani de zile am facut reviziile numai la ei si totul a mers perfect ! De reparatii nu a fost nevoie in toti anii astia ! Reviziile au fost facute mereu de aceeasi persoana iar eu am asistat si am primit raspuns la toate intrebarile. Omul a fost cat se poate de obiectiv si nu a forjat masina prin parcare asa cum am vazut ca se practica mai peste tot. Caz concret :

La prima schimbare a placutelor de frana fata( cele originale erau vreo 4 mil ), am apelat la Lucas pe care le-am luat cu vreo 2mil. Omul mi-a zis imediat ca placutele sunt mult sub cele originale si ca voi avea o franare inconstanta, ceea ce s-a si intamplat. Pe toata durata folosirii, ba tinea pedala mai sus, ba mai jos. Tot la el am fost cand am schimbat pentru a doua oara placutele. De data asta am mers la el cu discuri perforate Zimmermann si placute Ferodo Racing DS2500. Cand s-a uitat omul la ele a zis : Da domle, asa da. Astea sunt mult mai bune si decat placutele originale dar o sa se toceasca repede, ceea ce stiam deja. Dupa montare, frane impecabile ! Tot la ei am mai apelat si pentru plafon care zbarnaia la volum mare al muzicii. Mi-au pus niste burete subtire si nu am mai avut probleme. Ultima chestie a fost beculetul de la airbag ramas aprins. M-au intrebat daca am avut un accident foarte usor si am zis ca da dar nu a lasat urme pe masina. Au zis ca nu conteaza si ca e posibil sa fie de la asta. Totusi, ca sa nu cumpar 'x' piesa care era foarte scumpa, au desfacut volanul si au si au dat cu un spray special pe toate contactele. Problema s-a rezolvat si nu a reaparut ! Cam astea au fost toate problemele pe care le-am avut pe toata durata posesiei masinii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sfarsitul acestei saptamani ma duc la a doua revizie intr-un an de zile (plus montat aparatori pe spate). Pentru moment, raman fidel Avia Motors Pantelimon. Si am decis sa scurtez si intervalul de service (11.000 km in loc de 15.000).

Intrucat pe acest topic se "dialogheaza" practic cu Avia Motors, revin cu propunerea de a deschide un topic separat, comun pentru toate service-urile Skoda din Bucuresti, mai ales ca numarul lor este in crestere: Porsche Bucuresti (Aviatiei si Vest1), Avia Motors (Militari si Pantelimon), Brady Trade (Bdul. Timisoara, dar si catre iesirea pe A1). Mai mult, am inteles ca si Metrotehnica ar fi autorizat pentru autoturimele Skoda. Iar o astfel de concurenta nu poate decat sa ne bucure ca potentiali clienti; chiar daca preturile nu vor scadea semnificativ, dar macar relatia service-client sa fie cea care se va imbunatati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Avia Motors Pantelimon pentru a treia oara. Si nu am nici un motiv de nemultumire. Dimpotriva, m-am simtit chiar foarte relaxat. Desi era sfarsit de saptamana si service-ul era destul de aglomerat, totul a decurs OK. Masina a fost urcata pe rampa la ora stabilita pentru revizie, iar revizia propriu-zisa nu a depasit o ora si trei sferturi (in care se include si montarea unui set de aparatori de noroi pe spate).

Costuri materiale (3 litri ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru praf, garnitura buson baie ulei, aparatori spate, alte consumabile): 310 lei (cu TVA)

Costuri manopera (revizie propriu-zisa, montat aparatori, reglat faruri): 182 lei (cu TVA).

Cu putin timp inainte sa plec, am avut si ocazia de a-l cunoaste pe colegul nostru de forum, Mihail Barbato, pe care il salut si pe aceasta cale. :P

P.S.: Showroom-ul Alto Syncro Group - dealer Seat se pare ca se va deschide langa Avia Motors Pantelimon in data de 10 noiembrie. De altfel, deja aveau autoturisme Seat pentru prezentare si drive-test la Avia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Chiar am avut rabdare si am citit cam tot thread-ul asta. Din pacate nu pot decat sa-l compatimesc pe Barbarto care a venit in ajutorul forumistilor si nici decum sa stearga greselile Avia. Parerea mea este ca a facut o mare greseala ca si-a asumat aceasta raspundere de a raspunde la nemultumirile diferitilor forum-isti. Vad ca cei ce au postat aici asteapta de la dansul lamuriri si rezolvari ale problemei. Barbato este angajat Avia doar in timpul programului si doar in incinta firmei respective (exceptie facand doar delegatiile).

Per ansamblu il invinuiesc tot pe Barbato, nu ar trebui sa participe la acest Thread.

Thread-ul ar fi fost mai bine sa fie ceva de genul opinii, aprecieri legate de cei care presteaza servicii pentru Skoda. Ar trebui sa apara discutii si despre ceilalti dealeri skoda care au si ei parti rele si parti bune (avia este doar unul dintre ei). Sunt convins ca printre raspunsuri, comentarii, ar fi aparut si cateva reply-uri ale unor persoane de la dealerii implicati.

Sa auzim numa de bine!

Modificat de Ettore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost iarasi la Service-ul AVIA din Pantelimon,Sambata trecuta..si baietii au fost la fel de politicosi si saritori ca intotdeauna...cu toate ca intarziasem 30 de min peste programare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la brady mi-au lasat in portbagaj juma de litru  :lol: fara sa cer

<{POST_SNAPBACK}>

eu am 70 K si toate reviziile (la15k) le-am facut la avia si intotdeauna mi-au lasat 0.5 l in portbagaj cand am cumparat 5 l (au existat situatii cand aveam deja o sticla de ulei ca mai completam cand uleiul trecea mai jos de jumatatea zonei hasurate de pe joja si atunci mi-au lasta diferenta pana la 0.5 l cand era mai mult). In afara de faptul ca incearca sa imi zica ca nu am voie sa stau langa masina cand e in service eu nu am ce sa le reprosez (exceptand instalarea alarmei pe care au remediat-o in garantie). Oricum disperat cum sant am remediat una alta in garantie si nu mi-au refuzat nimic (nici nu am sarit calul!)

Bineinteles ca responsabilitatea in caz de accidente poate fi asumata de catre mine si atunci nu vad de ce nu as putea sta langa masina cand se fac reviziile ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate fi asumata, dar exista o lege in directia asta si ii scoate si pe ei vinovati, familia ta (in cel mai rau caz care se poate intampla) ii poate da in judecata cu sanse f. mari de succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Di0 ce cauti aici :P ,vrei sa faci un OC :) ? (Gluma!!)

Daca veni vb de vaitat ma vait si eu. Am fost cu skodita mea in service sa-i schimbun stop spart si surpriza nu mai aveau decat unul singur si ala cand sa-l puna era spart, dar ce-i drept ca vroiau sa-l puna asa (eu a trebuit sa i-l arat :( )

Ideea era ca a trecut prin 3 maini si nimeni nu vazuse:

- magazie - receptioner - mecanic

Modificat de Ettore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu inteleg este cine avea de castigat din treaba asta?Receptionerul nu avea, mecanicul nu avea la magazie se face retur la pisele deteriorate si vin altele fara bani suplimentari deci cine avea de castigat ;) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sambata am fost la revizie.

Locatie : Avia Motors Militari

In mare am ramas cu o impresie buna. Oamenii draguti si am avut posibilitatea sa stau langa masina cat timp mi-au "surubarit" la ea.

Totusi au primit si o bulina neagra de la mine:

"Nea Gica", mecanicul care se ocupa de anvelope (schimbat, echilibrat etc.) a fost cam impertinent. A plecat din service, inainte de terminarea programului, fara sa fi verificat fisele de service, iar cand a fost chemat inapoi a avut nesimtirea sa ma intrebe "Da' nu puteai sa-mi spui pana acum ca trebuie sa iti schimb cauciucurile?". Inutil sa mai spun ca eu habar nu aveam ca el se ocupa de asa ceva si ca nu era treaba mea sa il trag pe el de maneca pentru a-si face treaba. Intr-un final a fost "calmat" de Nea Petre care l-a trimis sa-mi schimbe anvelopele.

In rest mi-a placut atat atitudinea baiatului de la receptie, Ionut, cat si a lui Nea Petre (cred ca e seful service-ului).

Concluzie: Nota 8 din 10 (din cauza lui Nea Gica).

Urmatoarea revizie: tot Avia Militari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu informatii despre AVIA, am inceput sa ma interesez de alarma si montaj mp3-player, evident sunand mai peste tot .. la PBA/Avia/Brady sunt aceleasi preturi ptr manopera 300 RON alarma si 100 MP3-player-ul .. in ideea ca se pastreaza garantia Skoda, la PBA insa .. mi-a zis un domn de acolo ca "trebuie sa iau alarma de la ei, altfel se pierde garantia la ea" .. pai logic vorbind, daca eu cumpar alarma de la importator, ei imi dau garantia pe ea daca se monteaza intr-un service autorizat, nu ? so .. a fost cam ciudat sa aud asta, de la AVIA am vorbit cu un domn care mi s-a parut simpatic, a spus ca pot sa vin cu Alarma si Mp3-playerul .. sigilate si ei le monteaza, oferind garantie pe montaj.

Alarma o sa fie Viper 330V (sa o armez din cheie) si MP3-playerul este Pioneer DEH 4700 .. ceva utilizatori, pro/contra ? :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mariuz, cred ca ai nimerit cam prost cu astfel de intrebari aici. Nu este consultanta on line cu Avia in acest topic. daca Mihail iti raspunde il felicit pentru initiativa de a crea un dialog cu posibilii clienti. Daca nu, il inteleg, pentru ca si ei sunt foarte ocupati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand va hotarati sa veniti la service sa o faceti cu maxim 10 l combustibil. tot combustibilul va fi scos si introdusi doar 7 l. voi incerca un fel de calibrare a sondei litrometrice.daca nu trece testul o vom inlocui ,pe garantie daca masina este in garantie.toate acestea in cazul in care defectiunea provine de aici.operatia dureaza ca 1.5 ore(de la deschiderea comenzii si pana plecati).inlocuirea sondei dureaza cam 1h.

de asemenea cauza defectului poate fi si alta ,de pilda ceasurile de bord chiar.

sunati si faceti o programare!

la multi ani!

raspund tuturor ,poate nu imediat ,dar raspund!

OT:

iar ne certi si tipi la noi... :D cu toate ca nu avem nici o vina ca acea firma isi schimba parcul auto :P

sa nu mai zic ca nu aici era locul potrivit pt acest anunt(sa nu zic reclama)

la multi ani d-le dany !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la multi ani d-le dany !

multam la fel si sanatate maxima tov. barbato!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barbato mihail

am o propunere zic eu interesanta ....

inainte sa o exprim ...e cineva pe acest forum care are intrare la o emisiune tv de specialitate ?

multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine ai facut....sa inteleg ca al meu o fi si el pe acolo....oricum eu am rezolvat mai elegant: am facut revizia la brady. si o sa o fac de acum incolo tot la ei...deci zic eu ca la capitolul service avia pot sa zic: "closed".

la problema cu radiocd-ul cand am fost la ei le-am zis si de scartiit geamuri, vajait la viteza mare etc si au zis ca nu tine de acel agent de service si ca sa imi fac PROGRAMARE la colegul de la tinichigerie. am zis ca fac ceva in programarea lor, masina e in garantie. la brady le-am zis de toate, le-au si rezolvat cand am fost la revizie, in concluzie nu cred ca e cazul sa zic ce parere am de avia...fie service, fie vanzari. oricum am redirectat 2 amici sa cumpere de la brady dupa ce le-am zis cum e la avia.

asa agenti de vanzari...asa firma. cel putin pe cei care i-am intalnit si schimbat 2-3 vorbe.

de curiozitate..cat a fost revizia la 20k? daca poti sa dai si pretul la ce ti-au schimbat.

o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu azi dimineata la AVIA Pantelimon cu o posibila problema la indicatorul de benzina. Am avut programare la ora 8:30, dar datorita traficului am ajuns la 8:50... nici o problema. Au verificat masina si acum e ok. La ora 9:45 deja terminasem... Secretul? Am mers la un agent bun. Asa ca ii multumesc pe aceasta cale domnului Andrei Nitescu pentru promtitudine si suport. Ar fi bine ca si pe viitor sa fie ok, iar unuia din colegii dansului de birou, i-as spune sa isi gaseasca alta meserie pentru ca acum ocupa un post degeaba. Spun asta pentru ca o masina in GARANTIE se verifica GRATUIT si nu contra cost cum mi-a facut dansul la vizita anterioara. Problema de la vizita anterioara am rezolvat-o cu seful de service, domnul Petrinel (imi cer mii de scuze daca am gresit numele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acel om numit nicolas si nu mai stiu cum? eu nu stiu cum a ajuns acolo ca si eu am avut "mici" conflicte cu el....mai intai sa vada cata meserie "stie" si dupa aceea sa fie cu nasul pe sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acel om numit nicolas si nu mai stiu cum? eu nu stiu cum a ajuns acolo ca si eu am avut "mici" conflicte cu el....mai intai sa vada cata meserie "stie" si dupa aceea sa fie cu nasul pe sus.

Agentu care lucreaza la biroul din mijloc... sunt 3 agenti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine ai facut....sa inteleg ca al meu o fi si el pe acolo....oricum eu am rezolvat mai elegant: am facut revizia la brady. si o sa o fac de acum incolo tot la ei...deci zic eu ca la capitolul service avia pot sa zic: "closed".

la problema cu radiocd-ul cand am fost la ei le-am zis si de scartiit geamuri, vajait la viteza mare etc si au zis ca nu tine de acel agent de service si ca sa imi fac PROGRAMARE la colegul de la tinichigerie. am zis ca fac ceva in programarea lor, masina e in garantie. la brady le-am zis de toate, le-au si rezolvat cand am fost la revizie, in concluzie nu cred ca e cazul sa zic ce parere am de avia...fie service, fie vanzari. oricum am redirectat 2 amici sa cumpere de la brady dupa ce le-am zis cum e la avia.

asa agenti de vanzari...asa firma. cel putin pe cei care i-am intalnit si schimbat 2-3 vorbe.

de curiozitate..cat a fost revizia la 20k? daca poti sa dai si pretul la ce ti-au schimbat.

o zi buna

Buna ziua,

Am si eu o intrebare : Pana la urma si la coada ,concret ,ce va nemultumeste la Avia ? Eu nu vad nimic rau si nepoliticos in a vi se face o programare. Chiar va rog sa-mi spuneti ,daca nu doriti aici puteti la pm , pentru ca daca constat ca e vina vreunui coleg voi lua masuri. Faptul ca o masina este in garantie nu inseamna ca se opreste lucrul in atelier si toata lumea da navala pe ea. Nu de alta dar mai sunt si alte masini in garantie...O urgenta se trateaza ca atare ,dar o etansare de chedere nu este un defect care sa reprezinte o urgenta ,si pentru ca masina este in garantie nu va programau mai tarziu de 3 zile . De ce ? Pentru ca lucrarea ajungea la mine , si asta insemna ca au trecut peste regulile stabilite de sefi, si de aici mai departe se luau masuri. Nu este nimeni de capul lui.

Sesizez in posturile dvs ca faceti loby pentru Brady . Pagina asta ca sa zic asa se refera la Avia ! Eu am lucrat si la Brady , 2 ani ! Am avut acolo colegi cu adevarat deosebiti si f buni meseriasi ,dar solutiile comerciale care mereu vor multumi clientul (ex cazul dvs cand v-au primit fara programare) nu le ofera decat un sef ,un factor decizional , un simplu receptioner nu poate trece peste procedurile de lucru stabilite.

Cam asa merg lucrurile intr-o companie serioasa si organizata. Modelul este cel din occident...

Preturile ? Va spun eu ca la piese este acelasi la oricare dealer ,discountul maxim care il ofera un dealer este acelasi pentru toti ,vorbim de piese originale... Manopera ? Avia are 550.000 lei ftva/ora si nu am cunostinta sa fie cineva mai ieftin in Bucuresti intre dealerii Skoda !

Va rog sa nu mi-o luati in nume de rau si sa va supere ce am scris eu mai sus ,dar sincer v-as ruga sa dezbatem subiectul acesta,daca cineva de la avia a gresit fata de dvs voi indrepta aceasta situatie.

Nicolas imi este coleg ,il voi ruga sa citeasca posturile de aici ,si cu siguranta isi va recunoaste greseala daca a facut vreuna !

Va multumesc pentru atentie si va doresc o zi cat mai buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!