Jump to content

Diy - Reconditionare Plafon


Golfuletz
 Share

Postare recomandată

Am incercat si eu repararea plafanului, dar fara succes. Am desfacut tot, am curatat lipiciul si spuma veche de pe material si cat am putut de pe plafon, am reparat plafonul pe unde era rupt, si am lipit la loc. A iesit foarte bine, pana a dat caldura si s-a dezlipit complet.

Problema e la buretele de pe plafon, care nu poate fi curatat complet. Ma gandesc sa fac un plafon din fibra, peste care sa lipesc un burete subtire si dupa materialul original

rsz_2016-02-11_115606.jpg

rsz_2016-02-11_124320.jpg

rsz_2016-02-11_124626.jpg

rsz_2016-02-11_130853.jpg

rsz_2016-02-11_164318.jpg

rsz_2016-02-11_124249.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atat plafonul cat si tapiteria se curata foarte bine de buretele existent. Plafonul se ia la smirgeluit pana numai are nici o pata de adeziv. Peste plafon se da o mana pensulabila de prenandez si se pune o bucata de panza pe  care o intinzi foarte bine. Lasi sa se usuce (24 ore), dupa care aplici iar un strat de prenandez si pui tapiteria. Am aflat si eu dupa ce mi-am retapitat plafonul meu...  Panza joaca rolul buretelui (de a faceliantul dintre plafon si tapiterie), doar ca la final, nu va mai fi asa moale, la atingere, precum cel original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

off...m am gandit si eu la un strat de material de pasla de 2-3mm care sa faca o rupere termica(de genul insertie de textil)...o sa incerc.

Tapiteria pe alb este mult mai usor de gasit fie ea cu sau fara trapa...

Dragov foarte frumos ti a iesit ...te inchiriez si eu o zi  :) . Sunt convins ca a fost migaloasa reasezarea materialului.

Burete subtire am cautat si nu am gasit, decat insertie de pasla...ati vazut pe undeva burete de 2-3 mm?

Modificat de eugen_zim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!