Jump to content

Diy - Reconditionare Plafon


Golfuletz
 Share

Postare recomandată

cosmin cautis

Salut, m-a "mancat si pe mine sa dau plafonul jos si nu am mai reusit sa il pun la loc, am comandat piele sintetica si vreau sa il inlocuiesc; daca a mai facut cineva lucrul asta il rog sa posteze ce probleme a intampinat si eventual si rezolvarile aferente. MS.

...si inca ceva, cum ati reusit sa demontati oglina retrovizoare.

Modificat de cosmin cautis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Eu de curand am dat plafonul jos ptr ca incepuse sa se dezlipeasca .Daca lai dat jos ,curatal bine cu un burete abraziv pana se duce tot stratul ala din mijloc.Apoi eu lam intarit pe spate cu banda din aceea argintie ca era foarte fragil,am cumparat 1 kg adeziv''Moment''ptr mocheta,am aplicat din nestiire un strat prea gros si din cauza asta mie mi-au ramas niste bule,l-am repozitionat si am asteptat 24 ore.Cea mai mare problema este in gasirea adezivului trebuie sa lipeasca bine si sa-ti permita ptr cateva minute sa lucrezi cu el sa poti aseza panza pe pozitie ,eu am experimentat cu acesta .

Oglinda tragi de ea inspre parbriz sau inspre luneta nu mai stiu exact.

Succese si te asteptam cu vesti.

Modificat de undertacher2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am refacut plafonul si arata chiar bine.(cine l-a vazut poate confirma) am folosit material negru plusat , cu burete pe spate. am curatat bine plafonul, si pe fata si pe spate , l-am reparat si intarit unde era nevoie cu fibra de sticla apoi am dat un strat de prenandez pe plafon si unul pe panza si am inceput sa-l asez si sa-l presez. nu folositi adeziv in exces

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi operatiune a facuto si eu la mai multe masini printre care si un VW Corrado numai ca am si inlocuit panza deoarce dupa spalare a intrat la apa solutia ce mai buna pt adeziv este urmatoarea prenandez bizon dat in 2 straturi se da primul strat destul de subtirel se lasa sa se usuce si dupa se da al doilea strat se lasa cam 15 minute sa fie lipicios dar sa nu mai fie semi lichid ca sa poata patrunde prin tesatura si se pune materiatul intins si plafonul astfel pus nu are nici o problema nu se dezlipeste am facut 4 masini in acest fel si una de 4 ani nu s-a dezlipit materialul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pffai ar trebui sa ma apuc si eu dar mie imi este frica cand dau jos partea de material deja ala galben(gen burete sau ce o fi)se sfarama...cine stie daca mai apuc sa o pun inapoi:))...

bine a iesit,felicitari pentru curaj si pentru rezultat si mai ales pentru indemanare:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Pai soosy,cand dai jos plafonul, chestia aia galbena gen burete trebuie s-o dai jos cu ceva abraziv (burete,smirghel) pentru a lipii panza inapoi.

Modificat de undertacher2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat-o jos cu o perie de curatat unghii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Obligatoriu dupa ce se razuieste/curata jos tot buretele de sub material, trebuie pus fie un material mai plusat/burete, fie gasit un material gen captuseala care sa fie pus sub materialul de plafon, altfel temperatura ridicata care va bate pe masina vara va duce la dezlipirea materialului de pe plafon pentru ca e neizolat, indiferent cat prenandez sau lipici se foloseste...

Modificat de faty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai precis izoprenul (aka buretele pe care se pune sacul de dormit). Multi au folosit asa ceva.

Se gaseste in diferite dimensiuni de la 0.5 la 1.2 poate si mai gros si se lipeste foarte usor cu prenandez. Eu am folosit asa ceva la isonorizare pe jos si in usi si sunt foarte multumit.

http://www.google.ro/images?q=izopren&...l=ro&tab=wi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Izoprenul cred ca e bun pentru ce l-ai folosit tu, insa ma indoiesc ca poti sa-l folosesti la lucrari unde conteaza finisajul, pentru ca se va pierde din detalii. Eu intr-adevar cand am facut operatiunea nu am folosit nici un strat izolator si rau am facut. Daca stie cineva ceva burete sau material foarte subtire care sa fie tampon intre plafon si material ar fi foarte de folos, eventual si ceva detalii despre unde se poate gasi asa ceva...eu din pacate trebuie sa refac totul. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin cautis

Pfu, e mult mai greu decat mi-am imaginat sa reconditionezi plafonul. La mine cel putin care am lucrat ca un chirurg la demontare, depronul este rupt, am cumparat un lit de fibra ca sa il intaresc in punctele cheie, am stricat deja 2m de piele sintetica ( nu a vrut sa se lipeasca cum am vrut eu) in rest ramane de vazut la montaj. Momentan din lipsa de fonduri se sisteaza operatiunea. Tot ce am reusit a fost sa imbrac stalpii laterali in piele. O sa revin cu poze in curand.

post-51272-1279122990_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Izoprenul cred ca e bun pentru ce l-ai folosit tu, insa ma indoiesc ca poti sa-l folosesti la lucrari unde conteaza finisajul, pentru ca se va pierde din detalii.

Tin sa te contrazic, la nevoie se preseaza foarte bine si dupa cum am spus sunt dimensiuni suficiente ca sa poti alege. Plus ca din ce stiu (cel putin la mk1) vata respectiva are cam 0.5 - 1 cm cu posibilitate de presare.

Anyhow, materialul de care spun se preseaza foarte bine si ramane bombat (rol de umplere/mai bun ca buretele sau pasla ca isi pastreaza forma) unde trebuie, mai mult nici nu e scump la testare...

LE: eu vorbesc de aceste portiuni in care inlocuiesi buretele/pasla cu ...izopren

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfu, e mult mai greu decat mi-am imaginat sa reconditionezi plafonul. La mine cel putin care am lucrat ca un chirurg la demontare, depronul este rupt, am cumparat un lit de fibra ca sa il intaresc in punctele cheie, am stricat deja 2m de piele sintetica ( nu a vrut sa se lipeasca cum am vrut eu) in rest ramane de vazut la montaj. Momentan din lipsa de fonduri se sisteaza operatiunea. Tot ce am reusit a fost sa imbrac stalpii laterali in piele. O sa revin cu poze in curand.

BV.

Deci se poate si cu investitii minime.

Cand termini, ne apucam de al meu :)) (glumesc)

Dar, nu se stie niciodata.

Macar acuma ai prins experienta, nu se stie, cui va trebui pe viitor, si-ti cerem ajutorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin cautis

Mai trebuie timp si bani, app bu sfatul cu imbracatul fetelor de usa in piele; asta doar dupa ce te gandesti sa schimbi pe viitor (oglinzi si geamuri electrice) sa nu raman cu niste "gaurele" in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pana la urma ce adeziv e mai bun? ce sa folosesc ca zilele astea trebuie sa ma apuc si eu de aceeasi operatie si nu vreau sa muncesc degeaba. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin cautis

Prelandezul rulls.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prelandezul rulls.

Poate ne face si noua ceva poze (eu am vazut masina live), nenea bankaru, al carui plafon reconditionat, ma lasat masca.

A iesit foarte bine, si materialul a aderat aproape perfect (mici retusuri) peste tot.

Asteptam poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut, intr-un final am reusit. Mentionez ca este al doilea plafon de care m-a apuc (primul a fost o catastrofa). L-am intarit pe exterior cu fibra de sticla cumparata din Dedeman, iar pe interior am aplicat piele sintetica cumparata din Hornbah, lipita bineinteles cu prelandez. Sunt multumit cam in proportie de 85% de cum a iesit. Pentru cine se apuca aveti grija ca prelandezul inmoaie materialul din care e facut plafonul, iar la piele este "munca e chinez batran".

post-51272-0-57380700-1298905345_thumb.j

Modificat de cosmin cautis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa-l faci cu material pentru tapiterie ,cel cu un burete subtire pe spate :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce faci cu ridurile alea?:( pacat ca a iesit asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate asa o sa ramana, daca fac rost de alt plafon o sa il fac ca la carte, acuma am ceva experienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

...pana la a reusit cineva sa refaca plafonul cu materialul original?....eu sunt nevoit sa l pastrez pentru parasolare.

Ma gandesc daca merge sa fac ruperea termica(inteleg ca sunt nevoit s-o fac) cu folie de neopren subtire(folosita in constructii) sau folie de burete, dar nu stiu de unde pot cumpara asa ceva.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta mea, merge reparat cu materialul vechi, dar trebuie inlaturat acel burete si de pe material si de pe plafon, curatat si degresat bine, dupa intins uniform un adeziv foarte bun(eu am folosit ceva de la bison ca un prelandez pentru tapet si in cateva luni extremitatile au inceput sa se dezlipeasca, deci nu il recomand). Ce este foarte important, inainte sa dai jos materialul de pe plafon, sa faci un semn la jumatate si pe plafon si pe material, eventual si in fata la gaurile pentru parasolar(asta nu stiu daca o sa te ajute) pentru ca de acolo, de la jumatate o sa te apuci de reaplicat materialul. Daca de apuci din oricare alta zona, o sa ti se suprapuna gaurile pana la final. Eu asa am patit. M-am apucat de lipit materialul din spate si cand am ajuns la primele gauri pentru manerele spate exisa deja o diferenta de cativa mm, iar cand am ajuns in fata la gaurile de la parasolar/oglinda retrovizoare am avut diferenta cam de 1cm, probabil erau si mai mari, dar am putut sa "fentez" din partea care se lipeste pe caroserie in jurul trapei. Am lasat mai putin material acolo.

Intr-un final, dupa ce aproape m-au lasat nervii cu plafonul asta pretentios, am vrut sa cumpar unul nou care nu era chiar cea mai indicata varianta din punct de vedere financiar (in jur de 1500lei), ieri am montat un plafon foarte bun, nedezlipit sau reparat in trecut. Singura mea problema acum este ce sa folosesc sa lipesc materialul de caroserie in jurul trapei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam pentru indicatii...si eu l-am schimbat pe cel vechi cu unul impecabil si iata ca s-a lasat si asta....din punctual meu de vedere, inlocuirea cu altul sh este o solutie pe termen scurt, iar pe termen lung trebuie ori nou , ori reparat foarte bine

Cand l am pus pe acesta, am folosit la trapa prelandez si nu s-a dezlipit nici pana azi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am rezolvat...la trapa am folosit aceiasi varianta ca de fabrica cu hartia dublu adeziva, doar ca de culoare alba, nu am gasit pe visiniu. Sunt multumit de rezultat, sper sa tina macar 2-3-5ani de acum inainte...urmatorul o sa fie nou :D.

13349232_1351366018223870_1016879542_n.jpg

13336168_1351366024890536_488844137_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!